Konferencia s názvom Apple Special Event síce nepriniesla veľa produktov, tieto produkty boli ale veľmi dobre spracované. Keďže Apple tento rok oslavuje 25. výročie vydania Macintoshu PowerBook 170, ktorý bol prvým notebookom tejto spoločnosti, hlavným bodom programu boli notebooky, a to práve MacBooky Pro.
Tie sú dostupné v troch variantách, pričom jedna ponúka 15,4″ displej a dve obsahujú menší 13,3″ displej. Novinkou pri dvoch z týchto variánt je takzvaný Touch Bar. Ide o tenký dotykový displej s technológiou OLED a Retina rozlíšením, ktorý je umiestnený nad číselnými klávesami. Ide teda o náhradu funkčných kláves, čo znamená, že napríklad taká klávesa Escape je dotyková. Na pravej strane tohto dotykového displeja je umiestnený skener odtlačkov prstov Touch ID, ktorý je identický s tým, ktorý nájdeme v iPhone 6S.
Vďaka tomuto skeneru a čipu Apple T1 s ním spolupracujúcim je možné či už sa prihlásiť do svojho konta, keďže MacBook vie rozpoznať odtlačky jednotlivých používateľov, alebo zaplatiť cez Apple Pay. Ale späť k Touch Baru. Ten na pravej strane ponúka Control Strip, vďaka ktorému je jednoduché upraviť jas či hlasitosť. Okrem toho Touch Bar dokáže zobrazovať emotikony, či ponúkať predikciu slov. Takisto sa vie prispôsobiť aplikácii, v ktorej je. V aplikácii Photos totiž ukazuje pás z galérie a umožňuje jednoduché scrollovanie fotkami a pri videu umožňuje toto video posúvať.
V macOS je možné Touch Bar prispôsobiť pridaním tlačidiel podľa preferencie používateľa jednoduchým potiahnutím z nastavovacieho panelu pod displej. Podpora tohto displeja je vo väčšine, ak nie vo všetkých aplikáciách od Applu, vrátane Terminalu a Xcode. Vývojári môžu do svojho softvéru pridať podporu Touch Baru, a niektoré spoločnosti tak so svojimi programami urobili. V konferencii sme videli ukážky používania programov Final Cut Pro X, Adobe Photoshop CC 2017 a Algoriddim djay Pro, spomenutý bol aj Microsoft Office, presnejšie Word, Excel, PowerPoint, Outlook a Skype for Business, a okrem neho prinesú podporu aj Affinity Designer, Pixelmator, Sketch a DaVinci Resolve. Ide teda o dosť široké spektrum dostupných aplikácii.
Všetky modely ponúknu až 10 hodín výdrže na jedno nabitie, Force Touch trackpad, ktorý je až dvakrát väčší, a len USB Type-C porty, a to buď 2 alebo 4, spolu s 3,5mm jackom. Upravená bola aj klávesnica, ktorá ponúka butterfly mechanizmus druhej generácie, teda taký, ako aj 12″ MacBook, len s lepšou responzivitou. 13″ model je 14,9mm tenký, teda 17% tenší, 23% menší a s hmotnosťou necelých 1400 gramov o niečo cez 200 gramov ľahší ako predchádzajúci model. Posledný z týchto výrokov platí aj pre 15″ model, avšak ten je o niečo hrubší. Jeho hrúbka je 15,5mm, je teda 14% tenší a 20% menší ako predchádzajúci model. Od neho je tiež o vyše 200 gramov ľahší, ale celková hmotnosť sa skôr blíži k 1850 gramom. Poďme sa ale pozrieť na výkonnostné špecifikácie a ceny jednotlivých variánt.
Začnime 13-palcovým MacBookom Pro s Touch Barom. Ten, ako sme už spomenuli, ponúka 13,3″ displej s rozlíšením 2560×1600, pričom ponúka aj podporu jedného 5K externého displeja alebo dvoch 4K externých displejov naraz. Lacnejšia z dvoch variánt ponúka 2,9GHz dvoj-jadrový Intel Core i5 procesor, ktorého Turbo Boost rýchlosť je 3,3GHz, 8GB 2133MHz operačnej pamäte, 256GB SSD zapojené cez PCIe slot, integrovanú grafiku Intel Iris Graphics 550, štyri porty Thunderbolt 3 (USB Type-C), Touch Bar a Touch ID. Ten stojí 1799 dolárov, a za 3,1GHz dvojjadrový i5 procesor s Turbo Boostom na 3,5GHz je potrebné si priplatiť stovku, a dvojnásobok tejto sumy vyjde kupujúceho buď zdvojnásobenie operačnej pamäte alebo dvojjadrový Core i7 so základným taktom 3,3GHz a Turbo Boostom až na 3,6GHz.
Drahšia, 1999 dolárová varianta, len zdvojnásobuje kapacitu SSD a pridáva podsvietenie klávesnice. Príplatky sú rovnaké, avšak pribudlo k nim aj 1TB SSD, za ktoré je potrebné si priplatiť 400 dolárov. Najlacnejšia varianta je teda na úrovni 1799 dolárov a najdrahšia stojí 2899 dolárov. Pre tých, ktorí ale toľko peňazí nemajú, Apple predstavil aj 13-palcovú variantu, ktorá neponúka Touch Bar, ale obyčajné funkčné klávesy. Ten taktiež ponúka 13,3″ 2560×1600 displej s podporou jedného 5K alebo dvoch 4K externých displejov, 8GB 1866MHz RAM a 256GB SSD. Okrem toho v ňom nájdeme slabší dvojjadrový Intel Core i5 s taktom 2,0GHz a Turbo Boostom až do 3,1GHz, podsvietenú klávesnicu a len dva Thunderbolt 3 porty.
Cena je ale stále pomerne vysoká – 1499 dolárov, a príplatky obsahujú 300 dolárov za 2,4GHz dvojjadrový Intel Core i7 s Turbo Boostom až do 3,4GHz, 200 dolárov za 16GB RAM a 512GB SSD alebo závratných 600 dolárov za 1TB SSD. Najlacnejšia varianta je teda na 1499 dolárov, avšak po niekoľkých vylepšeniach sa s cenovkou 2599 nemôže chváliť, že by išlo o „lacný“ model, ale zas to sa nedá povedať ani o jeho najnižšej konfigurácii. Tým, ktorí chcú MacBook pod tisíc dolárov, ostáva len starý 13″ MacBook Air s cenou 999 dolárov. 11″ Air totiž Apple už predávať nebude.
A teraz na vlajkovú loď večera, 15-palcový MacBook Pro s Touch Barom. Lacnejšia z dvoch variánt ponúka 15,4″ 2880×1800 displej s podporou dvoch 5K alebo štyroch 4K externých displejov naraz, štvorjadrový Intel Core i7 s taktom 2,6GHz a Turbo Boostom až na 3,5GHz, 16GB 2133MHz operačnej pamäte, 256GB SSD cez PCIe, grafickú kartu AMD Radeon Pro 450 s 2GB GDDR5 pamäte, štyri Thunderbolt 3/USB Type-C konektory, Touch Bar a Touch ID. Príplatkov je potom naozaj dosť. 2,9GHz Core i7 s Turbo Boostom až na 3,8GHz stojí 300 dolárov, 512GB, 1TB a 2TB SSD stoja 200, 600 a 1400 dolárov a za lepšiu grafickú kartu Radeon Pro 460 s 4GB GDDR5 pamäte si kupujúci priplatí dve stovky. Keď si zoberieme, že najnižšia varianta bez príplatkov je 2399 dolárov, cena začína byť závratná.
Môže byť ale ešte závratnejšia. Drahšia, 2799 dolárová varianta, ponúka 2,7GHz základný a 3,6GHz Turbo Boost takt na štvorjadrovom Intel Core i7 procesore, 16GB 2133MHz RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 455 s 2GB pamäte, štyri Thunderbolt 3 porty, Touch Bar a Touch ID. Príplatky zahŕňajú dve stovky za procesor, ktorý pri lacnejšej variante stojí 300 dolárov, 1TB a 2TB SSD vyjdú na 400 a 1200 dolárov a 4GB Radeon Pro 460 stojí stovku navyše. Za najlepšiu variantu teda používateľ dá 4299 dolárov. A cena v eurách je na tom ešte horšie. Podľa nemeckej stránky Applu stojí táto najlepšia varianta 4999 eur, teda aby sme to dali do perspektívy, 5,54-násobok predpokladanej priemernej mzdy pre rok 2016, či 5,66-násobok priemernej mzdy za rok 2015 na Slovensku.
Poďme ale na príjemnejšie veci, ktoré Apple predstavil. Jednou z nich boli funkcie Apple produktov, ktoré pomáhajú zdravotne znevýhodneným ľuďom, ako napríklad oznámenie slepej osobe, keď fotoaparát rozpoznal tvár či na ňu zaostril. Predstavená bola aj nová stránka Accessibility, ktorá ukazuje všetky tieto funkcie, a ktorá obsahuje sekcie pre Mac, iOS, Watch a TV. Okrem toho sú na nej aj prehľady, ktoré ukazujú zameranie na zrak, sluch, fyzické a motorické schopnosti, či gramotnosť a učenie sa.
Ďalej Tim Cook hovoril o tom, že iOS 10 už používa 60% používateľov, a toto číslo porovnával s Androidom 6 a 7. Potom nastala ukážka fotografii z nového módu „Portrait Camera“ pre iPhone 7 Plus, ktorý vyšiel s aktualizáciou iOS 10.1. Okrem toho dostalo Japonsko podporu Apple Pay a v niektorých územiach aj podporu hromadnej dopravy v Apple Maps. Apple TV zas ku svojim 8000 aplikáciám pridal aj Minecraft a pri pozeraní športových živých prenosov môže na obrazovku vstúpiť Twitter a ukázať štatistiky a reakcie k hrám.
Navyše Apple predstavil aplikáciu „TV“, ktorá má zjednodušiť pozeranie. Ponúka obrazovky pre série relácii, ktoré práve používateľ pozerá, čo by ho mohlo zaujímať a čo je momentálne vysielané. Okrem toho je možné prezerať podľa kategórii, či playlistov na štýl Netflixu. Kliknutie na program otvorí aplikáciu, v ktorej je ho možné pozerať (napríklad „Game of Thrones“ otvorí HBO Now). Nové relácie, či aplikácie sú automaticky vložené do sekcii „Watch Now“ a „Up Next“. Aplikácia bude zatiaľ dostupná len v USA, a to pre Apple TV a zariadenia so systémom iOS. Vydaná bude v decembri tohto roka. Apple TV ale ponúka aj vylepšenie Siri – tá teraz dokáže nájsť obľúbený kanál používateľa, zapnúť zápas podľa názvu jedného z tímov, či zobraziť všetky zápasy, keď sa jej na to používateľ spýta.
Všetky produkty, či funkcie, ktoré Apple na svojej októbrovej tlačovej konferencii sú užitočné a zaujímavé, aj keď niektoré možno až príliš drahé. My sme len zvedaví, ako sa budú predávať na trhu.