Domov Audio Recenzia: JBL Grip 100 a 200

Recenzia: JBL Grip 100 a 200

Zdielať

Spoločnosť JBL, známa výrobou audio produktov na veľtrhu IFA v Berlíne tento rok predstavila novú radu slúchadiel do uší. Volá sa JBL Grip a my sme dostali príležitosť porovnať dva modely z tejto rady – Grip 100 a 200.

JBL Grip 100 vs 200 01

Myslíme si, že na začiatok by bolo najvhodnejšie spomenúť, že rozdiel medzi týmito dvoma pármi slúchadiel je len v jednej veci. Drahšie Grip 200 majú oproti lacnejším Grip 100 aj univerzálny ovládač s jedným tlačidlom, ktorý dokáže ovládať hovory a prehrávanie hudby. Čo sa týka balenia, slúchadlá sú umiestnené v kartónovej krabici, na prednej strane sú znázornené slúchadlá vo farebnom prevedení spolu s nápisom Never falls out, čo by teda malo znamenať, že slúchadlá nikdy samovoľne nevypadnú z uší. Za priehľadným obalom sú slúchadlá spolu s jedným párom silikónových náušníkov a príručkou na používanie, ktorá vyzdvihuje funkcie týchto slúchadiel.

Dizajn slúchadiel je moderný, podľa niektorých snáď až futuristický a je vytvorený z odolných materiálov, keďže JBL tieto slúchadlá orientuje na používateľov, ktorí majú radi šport. Dokonca možno až extrémny šport, čomu napovedá aj fakt, že spoločnosť pri vývoji spolupracovala so špičkovým snowboardistom Benom Fergusonom, či mnohými inými športovcami a obyčajnými používateľmi. Slúchadlá sú vyrobené z odolného a kvalitného polykarbonátu, ktorý je sčasti pogumovaný. Pri slúchadlách Grip 200 je pogumovaný aj ovládač, oba modely majú aj odolnosť voči potu. Kábel je dlhý 1,2 metra, čo rozhodne stačí na každodenné používanie, aj keď niektorí používatelia by si určite dopriali viac. Na konci nájdeme už tradične 3,5 mm audio jack.

Spracovanie je špičkové, nemáme mu čo vytknúť. Veľmi zaujímavým detailom je drážka na každom zo slúchadiel a na spoji týchto slúchadiel, ktorá sa dá použiť na pripnutie jedného slúchadla k druhému pre lepšie počúvanie iba jedným uchom, prípadne aj na uskladnenie slúchadiel. Žiadne výhrady nemáme ani voči vymeniteľným náušníkom z lekárskeho silikónu s prívlastkom Flexsoft. Sú príjemne vytvarované a vytvorené tak, aby sa do ucha vložili a následne otočili, vďaka čomu samovoľne nevypadnú z ucha – táto technológia sa nazýva JBL TwistLock. Bez návodu nám ale chvíľu trvalo, kým sme prišli na spôsob vkladania slúchadiel do ucha.

JBL Grip 100 vs 200 02

Na modeli Grip 200 nájdeme multifunkčný ovládač s mikrofónom, na ktorom je tlačidlo rozumne skryté do konštrukcie a namiesto tlačidla je teda potrebné stlačiť ovládač. Vedie to k lepšiemu dizajnu a používaniu. Nevýhodou ale je, že pomocou tohto tlačidla nie je možné ovládať hlasitosť, čo je vlastnosť, ktorá zamrzí nejedného používateľa. Ďalším problémom je trochu chaotické ovládanie, skladby sa totiž prepínajú dvoj- a trojnásobnými stlačeniami, na čo sme prišli až po prečítaní používateľskej príručky. Na druhej strane ovládača, ktorý je umiestnený pri pravom uchu, nájdeme otvor na mikrofón, ktorý je na väčšine trochu drahších slúchadiel. Kvalita zvuku je dostatočná, volajúci sa na nízku kvalitu zvuku alebo nezrozumiteľnosť nesťažovali. Samozrejme, nie je možné ho porovnávať s typickými mikrofónmi, alebo tými, ktoré nájdeme na smartfónoch.

Povesť značky JBL, čo sa týka kvality zvuku, je prvotriedna a tak by sme ohodnotili aj kvalitu zvuku slúchadiel. Stredné frekvencie sú reprodukované najlepšie a ani s tými vyššími nemajú slúchadlá problémy. Pri nižších frekvenciách je zvuk takisto čistý, za čo spoločnosť rozhodne chválime. Basy sa síce nemôžu porovnávať s kategóriou omnoho väčších slúchadiel, avšak vo svojej kategórii patria ku špičke. Eliminácia okolitého šumu je postačujúca, pričom JBL pridalo funkciu Passive Ambient Aware, ktorá do ucha vpúšťa časť okolitého šumu pre zlepšenie vnemov okolia. Slúchadlá hodnotíme veľmi dobre. Spoločnosti sa podarilo vyrobiť štýlové slúchadlá s množstvom inovácii, či už ide o moderný a odolný dizajn, náušníky z lekárskeho silikónu, možnosť pripnúť jedno slúchadlo k druhému, alebo špeciálny spôsob vkladania slúchadiel do uší, vďaka ktorému nevypadnú. Poteší aj vpúšťanie okolitého šumu pre zlepšený vnem. Kvalita zvuku patrí k najlepším v tejto kategórii a vďaka veľkým meničom sú tu perfektné aj basy.

Dvojica testovaných slúchadiel je určená pre používateľov, ktorí hľadajú moderné a odolné modely do uší nielen na šport ale požadujú aj kvalitnú reprodukciu zvuku, pohodlie nosenia a nechcú vyprázdniť pri tom peňaženku. Rozhodnutie medzi dvomi slúchadlami záleží na zákazníkovi. Musí si totiž rozmyslieť, či využije multifunkčný ovládač – ak áno, priplatí si zhruba 10 eur. Oficiálna cena pre model Grip 100 je totiž 19,99 eur, zatiaľ čo model Grip 200 stojí 29,99 eur.

JBL Grip 100

Parametre a špecifikácie:

Veľkosť meničov: 15 mm
Frekvenčný rozsah: 20 – 20 000 Hz
Konektivita: 3,5 mm audio jack
Dĺžka kábla: 1,2 metra
Hmotnosť: N/A
Farebné prevedenia: modrá s oranžovou, šedá a olivovozelená

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Výborné spracovanie a zvýšená odolnosť
+ Kvalita reprodukovaného zvuku slúchadiel
+ Vpúšťanie okolitého šumu pre zlepšenie vnemov
+ Možnosť pripnúť jedno slúchadlo k druhému
+ Vytvarované náušníky zo silikónu
+ Slúchadlá z uší nevypadnú

Mínusy
– Na tvar slúchadiel je potrebné si zvyknúť

Parametre a špecifikácie:

Veľkosť meničov: 15 mm
Frekvenčný rozsah: 20 – 20 000 Hz
Konektivita: 3,5 mm audio jack
Dĺžka kábla: 1,2 metra
Hmotnosť: N/A
Farebné prevedenia: modrá s oranžovou, šedá a olivovozelená

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Výborné spracovanie a zvýšená odolnosť
+ Kvalita reprodukovaného zvuku slúchadiel
+ Vpúšťanie okolitého šumu pre zlepšenie vnemov
+ Možnosť pripnúť jedno slúchadlo k druhému
+ Vytvarované náušníky zo silikónu
+ Slúchadlá z uší nevypadnú

Mínusy
– Multifunkčný ovládač neponúka ovládanie hlasitosti
– Mierne zložité používanie ovládača na kábli
– Na tvar slúchadiel je potrebné si zvyknúť

Zapožičal: DSI Slovakia