Poznáte to. Minimálne raz sa každý z nás stretol s nejakou aplikáciou, ktorá má za úlohu zrýchliť či vyčistiť smartfón. V čom je ale háčik? Prečo nie sú tieto aplikácie dobré? Po chvíli používania takýchto aplikácii ale zistíme, že skôr ako zrýchlenie, telefón ešte viac spomalí. To však nastáva pri nesprávnom používaní. Ako sa tomu vyhnúť?
Jednou z najpopulárnejších aplikácií na čistenie a zrýchlenie telefónu je aplikácia Clean Master. Aplikácia vypína ostatné nevyužívané služby, maže dočasné súbory systému či ochraňuje pred malvérom. To je všetko síce pekné, ale pri zlom nastavení zrýchlenie nedosiahnete. Prvé spomalenie spočíva v neustálom bežaní aplikácie na pozadí, ktorá kontroluje prípadný malvér, ktorý ale pri správnom používaní telefónu prakticky nemáte šancu získať. Odporúčame teda vypnúť funkcie antivírusu v aplikácii.
Ďalšie spomalenie spočíva vo vypínaní služieb na pozadí. Čistič ich vyhodnotí ako nepotrebné a ukončí ich. Často sú ale tieto aplikácie hneď po chvíli znova zapnuté, čo môže spôsobiť spomalenie telefónu, jeho nestabilitu či dokonca úplný pád systému vyžadujúc reštart zariadenia. Pri zlom nastavení môže vypnúť nenápadne vyzerajúci službu budíka, takže aj cez nastavený budík používateľovi nasledujúci deň v práci môže šéf vynadať.
Často tiež vymaže dôležité súbory niektorých aplikácií, čo môže spôsobiť spomalenie, pretože ich aplikácia musí znovu vytvoriť alebo v tom horšom prípade kompletne aplikáciu zničí a budete ju musieť preinštalovať, čím prídete o svoje uložené nastavenie či postup. Pri nastavení preto treba dávať pozor. Aplikácií na zrýchlenie telefónu je teda dosť, či však zrýchlia telefón je otázne.