Dnes sa nám do rúk na testovanie dostalo zariadenie od spoločnosti LG zo série L. Takýto drobec je aj v ponuke konkurenčnej spoločnosti – Sony Ericsson Xperia X10 mini. Ale pokiaľ chceme porovnať tieto dve zariadenia, vychádza to zhruba na rovnako. Niečo má dobré LG, niečo Sony, ale poďme späť k nášmu LG Optimus L3 II.
Smartfón má rozmery 103×62×12 mm a padne presne do ruky. Na pravej strane nenájdeme žiadne tlačidlá, ale na ľavej hrane je ovládanie hlasitosti. Zároveň týmito tlačidlami možno aktivovať službu Quick Memo, ktorá umožňuje urobiť screenshot a vzápätí k nemu pridať poznámku alebo niečo dokresliť.
V hornej hrane je tlačidlo na zapnutie resp. vypnutie smartfónu a 3,5 mm jack. V dolnej hrane sa nachádza microUSB konektor na nabíjanie, respektíve na prepojenie telefónu a počítača. Telo telefónu je z plastu, avšak pevné a kvalitné.
Displej má veľkosť 3,2 palca. Je použitá technológia IPS s rozlíšením 320×240 pixelov. Displej chráni odolné sklo proti poškriabaniu. Nad ním sa nachádza logo spoločnosti a reproduktor schovaný za mriežkou.
Pod displejom v strede sa nachádza domovské tlačidlo, ktoré má zároveň funkciu notifikačnej diódy, nakoľko v prípade príchodu SMS, mailu, alebo zmeškaného hovoru bliká. Naľavo od tlačidla Domov sa nachádza tlačidlo pre návrat (späť) a napravo je tlačidlo menu. Obidve tlačidlá, napravo i naľavo sú dotykové a podsvietené.
Na zadnej hrane sa nachádza 3,2 MPx fotoaparát s autofókusom, ale chýba blesk. Pod fotoaparátom sa nachádza už len logo výrobcu. Po odobratí krytu nájdeme batériu, ktorá má kapacitu 1500 mAh. Tá by mala zabezpečiť pohotovosť najviac 2 dni. Pri fotoaparáte je v ľavej hrane slot pre microSD kartu, ktorú budete potrebovať nakoľko má zariadenie malú vnútornú pamäť – len 4 GB. Užívateľovi je dostupných približne 1,73 GB, zvyšok zaberá operačný systém Android. SIM karta je ukrytá pod batériou a nevýhodou je, že pokiaľ ju budete chcete vymeniť, je nutné vybrať batériu.
Vo vnútri zariadenia je jednojadrový procesor MSM7225A s taktom 1 GHz. Ten dopĺňa grafika Adreno 200 s 512 MB operačnej pamäte RAM. Výrobca prekvapil aj tým, že do zariadenia nainštaloval Android 4.1.2 Jelly Bean. V notifikačnej lište sa nachádza nastavenie jasu displeja a taktiež panel rýchleho ovládania telefónu. Plusom na displeji je aj to, že na uzamknutom displeji je tlačidlo Tiesňového volania.
LG do telefónu predinštaloval aj niekoľko aplikácií, ktoré začínajúcim používateľom môžu pomôcť.
- Aktualizácia softvéru – aplikácia na kontrolovanie dostupnosti novej verzie OS
- Hlasový záznamník – jednoduchý diktafón
- Kalendár – predinštalovaný kalendár so základnými funkciami
- Poznámka – jednoduchá aplikácia slúžiaca na zaznamenávanie krátkych poznámok, myšlienok či postrehov
- Remote Call Service – služba spoločnosti LG, ktorá umožňuje operátorovi na diaľku diagnostikovať softvérovú chybu vo vašom zariadení, pokiaľ niekedy nastane
- Smart World – vlastný obchod s aplikáciami a hrami
- Správca aplikácií – miesto, kde môžete odinštalovať alebo inak pracovať s vašimi aplikáciami,
- Správca súborov – jednoduchý správca súborov, ktorým môžete upravovať zložky a súbory v pamäti zariadenia
- Úlohy – Jednoduchá aplikácia pre vytváranie zoznamu úloh, ktoré máte vykonať
- Videá – jednoduchý prehrávač videa
- Safety Care – Služba, ktorá umožňuje zvoleným osobám dozvedieť sa o vašej núdzovej situácií. Napríklad ak zavoláte na 112, informácia o vašej situácii a polohe bude zaslaná na vopred vybrané kontakty. Tieto informácie môžu byť zdieľané aj v prípade dlhodobého nepoužívania telefónu alebo na vyžiadanie, napríklad rodičom
- Polaris Office 4 – správca dokumentov, ktorý prichádza predinštalovaný a umožňuje nielen prezeranie, ale aj úpravu takmer každého typu používaného dokumentu
- Quick Memo – aplikácia na vytváranie poznámok, ktoré je možné na pozadí zobraziť napríklad pri telefonovaní alebo pri prezeraní webových stránok
Fotoaparát nerobí také kvalitné fotky ako by sme si želali, ale ak nemáte k dispozícii nič iné, tak na zachytenie momentiek je užitočný. Treba však počítať s tým, že nemá autofókus a už spomínaný blesk. L3 II vzhľadom na veľkosť displeja nie je veľmi vhodný na prehrávanie filmov, napriek tomu zvládne prehrávanie DivX a XviD videa, ale na prehrávanie HD alebo Full HD videí treba zabudnúť.
Aj keď je L3 II rozmerovo malý, obsahuje technológie ako sú Bluetooth 3.0, 3G a Wi-Fi. Surfovanie po internete je však trochu nepohodlné a treba dosť často používať zoom. Pri písaní sme mali občas problém trafiť správne písmeno. Je to daň za menši displej. Výrobca do zariadenia dal batériu z kapacitou 1540 mAh, ktorá pri testovaní vydržala 2 dni pohotovostného režimu.
Smartfón LG Optimus L3 II je určený pre nenáročných ľudí, ktorí využívajú telefón najmä na telefonovanie a zasielanie SMS správ. L3 II-ka si vás dokáže získať aj príjemnou cenou.
Parametre a špecifikácie:
Operačný systém: Android 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba Optimus UI
Procesor: jednojadrový, MSM7225A, 1 GHz
Rozmery: 103×62×12 mm
Hmotnosť: 107 gramov
Displej: TFT, 320×240px., dotykový (kapacitný), 262 tis. farieb, 3,2“ (81 mm)
Fotoaparát: 3,2 MPx, nahrávanie videí
Predná kamera: nie
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 3.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer
Batéria: Li-Ion 1 540 mAh
Hodnotenie: 75%
Plusy:
+ Prijateľná cena
+ Jelly Bean
+ Kompaktná veľkosť
+ Nízka hmotnosť
+ Výdrž batérie
Mínusy:
– Malý displej
– Slabšie odozvy OS
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu LG E430 OPTIMUS L3 II poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov: