Domov Novinky Tipy na predĺženie výdrže batérie na hodinkách

Tipy na predĺženie výdrže batérie na hodinkách

Zdielať

Všeobecne platí, že čím sú hodinky chytrejšie, tým menej vydržia na batériu.

Smart hodinky sú modernou alternatívou klasických hodiniek a pokiaľ sa použije vhodný kovový remienok, aj chytré hodinky môžu vyzerať takmer ako klasické k obleku. Chytré hodinky pridajú hromadu funkcií, od športových funkcií cez presmerovanie notifikácii po uskutočňovanie hovorov a platenie cez NFC čip, veľkou daňou je však výdrž na batériu.

Top modely s najmodernejšími funkciami vydržia na batériu typicky jeden deň. Jednou z mála výnimiek sú Apple Watch Ultra, ktoré vydržia na batériu podľa nášho testovania 2,5 dňa, bez vypínania funkcií ako GPS, Wi-Fi a always-on displej. Ak je dlhšia výdrž na batériu prioritou, treba siahnuť po niektorých modeloch od Garminu alebo iných značiek ako Xiaomi, prípadne po chytrých náramkoch. Treba však rátať s tým, že mnohé funkcie budú proste chýbať.

Jednodňová výdrž časti ľudí nevadí, hodinky nabíjajú buď ráno po zobudení alebo počas spánku a na druhý deň takto pokračujú. Čo je vhodná taktika, ktorá funguje, teda až do doby kým majiteľ hodiniek neodíde na pár dní na kemp. Preto prinášame pár tipov, ako predĺžiť výdrž batérie. Chytré hodinky sú v podstate malý počítač, častokrát s operačným systémom ktorý umožňuje inštaláciu iných aplikácií.

Majú výkon, o akom sa stolným počítačom z 90. rokov mohlo len snívať, a tento hardvér, aj keď je úsporný, potrebuje čerpať energiu z batérie hodiniek, ktorá je proste malá. Jednou z vecí, ktoré môžu spotrebovať veľa energie, sú aplikácie v pozadí. Veľa aplikácii sa spúšťa v určitých intervaloch, napríklad aby zaktualizovali dáta alebo sa synchronizovali so spárovaným telefónom.

Niektoré aplikácie dokonca bežia permanentne. Rada je teda jednoduchá: ak aplikácia nepotrebujete, treba ju odinštalovať. Veľkým žrútom energie je aj samotný displej. Nie je náhoda, že rozhranie hodiniek obsahuje veľa čiernej farby: je to preto, lebo OLED displej vie pri zobrazovaní čiernej farby vypnúť pixel, ktorý môže byť vďaka absencii podsvietenia úplne čierny a taktiež tým šetrí batériu.

Vysoký jas nie je jediný problém, veľa energie spotrebuje always-on displej, a pokiaľ používateľ vie, že bude mimo dosah nabíjačky, je vhodné ho vypnúť. Ušetriť sa dá aj použitím vhodného ciferníka. Zobrazené miniaplikácie sa občas zaktualizujú, a ak ich je veľa, môže to mať vplyv na batériu. Pomôcť môže aj využitie ciferníka s prevažne čiernou farbou: vplyv to má hlavne vtedy, ak je zapnutý always-on displej.

Energiu spotrebuváva aj taká maličkosť ako sekundová ručička: displej sa totiž musí pravidelne obnovovať a z dlhodobého hľadiska to má vplyv. Moderné hodinky vedia frekvenciu obnovovania dynamicky znížiť až na 1 Hz, prípadne vedia v always-on móde automaticky vypnúť sekundovú ručičku. Veľa energie sa dá ušetriť vypnutím niektorých funkcií, menovite Wi-Fi a GPS.

Lokalizácia sa využíva napríklad aj pri tréningoch, na zobrazenie prejdenej dráhy na bicykli alebo túre na mape, takže pri dlhých tréningoch so zapnutým GPS batéria nemusí vydržať celý tréning. Vypínať Bluetooth nemá zásadný zmysel, spotrebovaná energia je tak nízka že to nemá vplyv a práveže opakované zapínanie Bluetoothu a znovusynchronizácia tej energie minie viacej. Nehovoriac o veciach že prestane fungovať telefonovanie cez hodinky.

Keď sme už pri telefonovaní cez hodinky, niektoré modely majú LTE modul na dáta. Toto dôrazne odporúčame kontrolovať, využívanie eSIM v hodinkách vie výrazne skrátiť výdrž na batériu, a LTE preto treba zapínať len keď ho je treba, alebo pri krátkom pobyte mimo dosah spárovaného telefónu na prijatie hovoru. Batéria sa dá ušetriť aj vypnutím vibrovania.

Smart hodinky majú aj mód na šetrenie energie (power saving mode alebo low power mode). V tomto móde sa obmedzia funkcie na pozadí, ako aktivita aplikácii, frekvencia kontroly polohy cez GPS ale sa aj predĺži interval medzi meraním tepu. Vďaka tomu sa však výdrž môže výrazne predĺžiť, a ak zostáva posledných 20% batérie a viete, že najbližšie hodiny nebude mať možnosť nabíjať, je to rozhodne užitočné.

Samotné tréningy sú veľkým žrútom. Okrem vyššej frekvencie kontaktu so satelitmi GPS vo vesmíre na presnejšie zobrazenie dráhy na mape sa aj výrazne zvýši frekvencia merania tepu. Dlhé tréningy, ako túry v horách, nie sú priateľské k výdrži batérie. Problémom je aj opotrebovaná batéria. Väčšina modelov zažíva každodenné nabíjanie, ktoré zaplní takmer celý nabíjací cyklus, a už po troch rokoch sa teda počet cyklov bude pohybovať na úrovni okolo 1000.

Batéria, ktorá pri 100% zdraví ledva vydrží jeden deň, bude mať pri 80% zdraví citeľne zníženú výdrž. Veľa hodiniek umožňuje v servise vymeniť batériu, problémom je však či sa to vzhľadom k hodnote dlho používaných hodiniek vôbec oplatí a taktiež sa stráca vodotesnosť. Úplne najdrastickejším riešením je zapnúť mód „watch only“, keď budú chytré hodinky ukazovať len čas a maximálne dátum.

Týmto sa vie výdrž mnohonásobne predĺžiť, používateľ však príde o všetky dodatočné funkcie. Pri dlhých cestách, kde nebude možnosť pravidelne nabíjať, je najlepšie si zobrať powerbanku na nabíjanie hodiniek. Batéria hodiniek má oveľa menšiu kapacitu ako v smartfónoch, a aj 10000 mAh powerbanka vie zabezpečiť veľa nabíjacích cyklov.

Zdroj