OpenAI spúšťa vlastný vyhľadávač a má ambície ovládnuť internet.
Ide o významný krok, keďže firma už dlhšie plánovala vstúpiť do sveta internetových vyhľadávačov. Po niekoľkých mesiacoch príprav a testovania sa vo štvrtok objavilo nové tlačidlo v rozhraní chatbota, ktoré signalizuje prítomnosť internetového vyhľadávača. ChatGPT Search je navrhnutá tak aby bola priamo integrovaná do chatbota. Umožňuje prehľadávať web na základe otázok používateľov, pričom vyhľadávanie je možné spustiť aj manuálne kliknutím na ikonu vyhľadávania.
OpenAI má v pláne ísť ešte ďalej a prepojiť vyhľadávanie so svojím Advanced Voice Mode, čo by používateľom umožnilo plynule vyhľadávať na internete prostredníctvom hlasovej komunikácie s chatbotom. Nová funkcia vyhľadávania je momentálne dostupná len pre používateľov s aktívnym predplatným Plus a Team na počítačoch a mobilných aplikáciách. V priebehu niekoľkých týždňov sa plánuje rozšírenie aj na používateľov Enterprise a Education.
V priebehu nasledujúcich mesiacov plánuje firma rozšíriť prístup aj na všetkých bezplatných používateľov. Ako to celé funguje? Vyhľadávanie možno zapnúť buď manuálne, alebo nechať ChatGPT automaticky vyhodnotiť zadaný dotaz a vyhľadať na internete. Možno sa pýtať na čokoľvek, od aktuálneho počasia, cez stav akcií, koncerty v okolí, až po aktuálne správy alebo zaujímavé udalosti.
Vyhľadávač používateľom potom odpoveď poskytne v stručnej a zároveň dostatočne pochopiteľnej forme a v postrannom paneli zobrazí všetky zdroje, z ktorých čerpal. To umožňuje rýchlo overiť fakty a získať prístup k pôvodným zdrojom informácií. OpenAI to s novým vyhľadávačom myslí vážne, čo dokazuje aj nový doplnok pre prehliadač Chrome, ktorý umožňuje vyhľadávať priamo z adresného riadku. Tým možno plne nahradiť klasický vyhľadávač Google.
Google síce ponúka niečo podobné so svojimi AI Overviews, ale ich absencia na európskej pôde len nahráva OpenAI do kariet. Vyhľadávanie pomocou umelej inteligencie nie je žiadnou novinkou. S podobným projektom už prišla napríklad Perplexity, ale vývojári ignorovali predplatiteľské modely webov, z ktorých de facto kradli informácie a oberali ich tak o potenciálne príjmy a návštevnosť.
OpenAI sa chce tomuto scenáru vyhnúť a priznáva, že pri vývoji spolupracovalo so známymi spravodajskými webmi, ako sú Vox Media, Associated Press, Axel Springer, Reuters a ďalší. Pri vývoji sa zamerali aj na feedback a svoj vyhľadávač prispôsobili tak, aby používateľom pomohol pracovať s informáciami novým spôsobom a vlastníkom obsahu priniesol nový spôsob, ako osloviť širšie publikum.