Domov Novinky Revolúcia v batériách smartfónov prichádza

Revolúcia v batériách smartfónov prichádza

Zdielať

Kremíkové batérie sú tu a menia pravidlá hry.

Zdá sa, že každých pár mesiacov počujeme o nových inováciách v oblasti batérií, ktoré majú zrevolucionizovať priemysel a priniesť dlhšiu výdrž pre všetkých. Niektoré z týchto technológií zahŕňajú sodík, zinok a dokonca aj rádioaktívne materiály. Žiaľ, väčšina z týchto technológií sa nikdy nedostane do komerčných zariadení. Avšak, tichá revolúcia v oblasti batérií smartfónov sa odohrala v posledných rokoch. Predstavujeme kremíkové batérie.

Väčšina smartfónov používa lítium-iónové batérie, ktoré majú grafitovú anódu. Kremíkové batérie, ktoré sú teraz dostupné v komerčných zariadeniach, však prechádzajú na anódu vyrobenú z kremíka. Najväčšou výhodou kremíkových batérií je ich vyššia energetická hustota v porovnaní s lítiovými batériami. To znamená, že batéria môže byť fyzicky menšia pri rovnakej kapacite ako lítium-iónová batéria, alebo môže mať väčšiu kapacitu pri rovnakej fyzickej veľkosti.

Prínos je najlepšie ilustrovaný na príklade Honor Magic 5 Pro z roku 2023, ktorý bol prvým telefónom s kremíkovou batériou. Globálne verzie telefónu boli vybavené 5100 mAh lítiovou batériou, ale čínska verzia ponúkala 5450 mAh kremíkovo-karbónovú batériu v rovnakom šasi. Kremíkové batérie boli odvtedy použité aj v modeloch OnePlus Ace 3 Pro, Xiaomi 13 a 14 sériách, a Vivo X100 Ultra a X Fold 3 Pro.

OnePlus ponúka 6100 mAh batériu a značka tvrdí, že má o 22% väčšiu kapacitu, ale s menšou fyzickou veľkosťou v porovnaní s Ace 2 Pro. Honor Magic 6 Pro tiež prináša 5600 mAh kremíkovo-karbónovú batériu. Existuje niekoľko ďalších výhod kremíkových batérií okrem väčšej kapacity. Technológia prináša obrovské výhody v oblasti skladacích telefónov, umožňujúc tenšie dizajny bez obetovania kapacity batérie.

Honor Magic V2 z roku 2023 získal uznanie za svoj super tenký dizajn (9,9 mm), pričom stále ponúkal 5000 mAh kremíkovo-karbónovú batériu. Honor Magic V3 tento rok posunul latku vyššie, merajúc len 9,2 mm, ale stále obsahuje 5150 mAh kremíkovú batériu. Vivo X Fold 3 Pro tiež používa 5700 mAh kremíkovú batériu pri zachovaní 11,2 mm dizajnu.

Trend sa rozširuje aj na skladacie telefóny ako Honor Magic V Flip a Xiaomi Mix Flip, ktoré ponúkajú batérie s kapacitou 4800 mAh a 4780 mAh. Je zrejmé, že kremíkové batérie by mohli byť kľúčom pre firmy Google a Samsung na zníženie hrúbky ich skladacích telefónov. Kremíkové batérie tiež umožňujú kompaktnejšie vlajkové telefóny.

Jednou z najväčších nevýhod malých telefónov je, že kapacita batérie často trpí v porovnaní s väčšími zariadeniami, ako je Samsung Galaxy S24 s relatívne malou 4000 mAh batériou. Kremíkové batérie by však mohli priniesť zvýšenie kapacity bez zodpovedajúceho nárastu veľkosti. Povráva sa, že Xiaomi 15 bude vreckový telefón s približne 5000 mAh batériou.

Dúfame, že v budúcnosti uvidíme viac malých vlajkových telefónov, aj keď éra 5″ telefónov je už za nami. Technológia by mohla byť tiež prínosom pre menšie zariadenia ako fitness trackery, smart hodinky a senzory pre inteligentnú domácnosť, kde je priestor na prvom mieste. Kremíkové batérie by mohli umožniť dlhšiu výdrž pre dané zariadenia alebo dokonca menšie zariadenia bez obetovania životnosti batérie.

V skutočnosti už Honor Watch 5 prichádza s 480 mAh kremíkovou batériou. Čakanie je na konci (zatiaľ sa to netýka používateľov v USA). Všetci sme už unavení z príbehov o nových technológiách batérií, ktoré sa nikdy neuskutočnia. Ale kremíkové batérie sú skutočné a telefóny s touto technológiou si možno kúpiť už teraz.

Technológia bude populárnejšia, keď sa jej vplyv stane nepopierateľným, najmä v segmente skladacích telefónov, kde je priestor na prvom mieste. Jediným sklamaním je, že s pravdepodobnou výnimkou OnePlus 13, americkí spotrebitelia možno nebudú môcť kúpiť telefóny s kremíkovými batériami ešte nejaký čas. Takže naozaj dúfame, že Apple, Google a Samsung uvedú technológiu vo svojich ďalších generáciách smartfónov.

Zdroj