Čínske spoločnosti sú aj u nás postupne čoraz populárnejšie, čo je dané najmä cenou ich produktov. Tablet Doogee T20 Ultra je novinka v portfóliu výrobcu.
Tablety už niekoľko rokov zostávajú na úplnom okraji záujmu bežných spotrebiteľov vďaka smartfónom. Postupný trend skladacích telefónov im tiež nehrá do karát. Kúpiť si tablet má teda zmysel najmä pri väčšej uhlopriečke displeja nad 10″, čomu sa prispôsobujú aj výrobcovia. Doogee má v portfóliu cenovo dostupné odolné telefóny, ktoré teraz dopĺňa v segmente tabletov.
Testovaný model je spracovaný z hliníku. V balení je ochranné flipové puzdro, ktoré možno ohýbaním zmeniť na praktický stabilný stojan. Je tu tiež tvrdené sklo, 24W nabíjačka, USB kábel, príslušenstvo na aplikáciu tvrdeného skla, ihla na vysunutie slotu na SIM kartu a manuály. Vďaka hrúbke 7,6 mm a celkovému spracovaniu sa veľmi dobre drží v ruke, hoci zadná strana ľahko zachytáva nečistoty a odtlačky prstov.
Výška 289 mm a šírka 175 mm zodpovedajú 12“ tabletom v tejto cenovej kategórii. Hmotnosť dosahuje 568 gramov. Zadná strana je dostatočne pevná. V ľavom hornom rohu vyčnieva zo šasi fotoaparát s bleskom. Na hornej strane sú ovládacie prvky – regulácia hlasitosti a vypínača.
Pravá pozdĺžna strana ponúka USB-C port, ale len s USB 2.0 štandardom; hybridný slot na kartu nanoSIM a pamäťovú kartu microSD (je tu možnosť zvoliť si buď dve nanoSIM karty, alebo jednu nanoSIM a pamäťovú kartu) a 3,5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel.
Sú tu tiež štyri reproduktory, dva na každej z pozdĺžnych strán. Reprodukcia zvuku je prekvapivo dobrá, zvuk je príjemne vyvážený s počuteľnou basovou zložkou. Práve na tieto reproduktory odkazuje logo Hi-Res Audio, ktorým sa výrobca chváli na krabici aj šasi tabletu. Vďaka bočnému umiestneniu reproduktorov je stereo efekt veľmi výrazný, čo možno oceniť nielen pri sledovaní filmov.
Vďaka tomu ho možno odporúčať aj na počúvanie hudby, ktorú zvládne veľmi dobre. O zobrazovanie sa stará 12“ IPS displej s rozlíšením 2000×1200 pixelov a pomerom strán 16:10 (195 ppi). Oceňujeme tenké rámčeky okolo displeja, takže zobrazovacia plocha zaberá 87,2%. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku ale robí tabletu problém. Na menej náročné používanie displeja to stačí, treba tak počítať s určitými obmedzeniami.
Minimálny jas je výborný, umožňuje pohodlné používanie aj za šera, či tmy. Obnovovacia frekvencia je iba 60 Hz, ocenili by sme aspoň 90 Hz. Páči sa nám, že má displej relatívne verné a jasné farby.
Displej je kompatibilný aj s elektronickým perom, ktoré výrobca ponúka ako voliteľné príslušenstvo. Tablet je dostatočne vybavený ku svojej cene a zameraniu, ponúka zaujímavú výbavu (pomer cena/výkon). Disponuje funkciami, ktoré sú ideálne na prácu aj zábavu.
Hardvérovým základom je osemjadrový procesor MediaTek Helio G99, taktovaný na 2,2 GHz. Je vyrobený moderným, 6 nm výrobným procesom, s grafikou Mali G57 MC2. Výbavu dopĺňa veľkorysá 12GB operačná pamäť, ktorú možno rozšíriť až na 32GB RAM – pomocou virtuálneho zväčšenia, ktoré pridá neuveriteľných 20GB.
K dispozícii je 256GB vnútorná pamäť s možnosťou rozšírenia pamäťovými kartami do veľkosti 2TB (slot je hybridný). Operačným systémom je starší Android 13 s minimom úprav alebo predinštalovaných aplikácií. Výhodou čistého systému je bezchybná lokalizácia do slovenčiny, svižný chod a spúšťanie aplikácií. Výrobca neuvádza dĺžku a počet aktualizácii.
Počas nášho testovania sme nemali k dispozícii žiadnu aktualizáciu. Je teda možné, že update na aktuálny Android 14 alebo novo predstavený Android 15 nepríde. Pri teste multimédií sme sa zamerali na prehrávanie filmov a seriálov zo streamovacích platforiem JOJ Play, Prima+, Disney+, Max, SkyShowtime, Canal a Filmbox+; ako aj živého vysielania či archívu slovenských a českých staníc cez appky Slovanet TV.
Stabilita pri prenose cez Wi-Fi je výborná, nezaznamenali sme výpadky. Iba počas pretáčania reklám v TV appke bolo občas treba dlhšie čakať na načítanie obsahu.
Z oboch SIM kariet možno realizovať hovory, avšak vyzerá to dosť komicky. Dual SIM funkcionalita príde vhod počas dovoleniek a cestovania, keď je jedna z kariet domáca, druhá zahraničná (lokálna) určená na dátovanie. Takisto môže byť jedna SIM karta na pracovné a druhá na súkromné účely tak, ako pri dual SIM smartfónoch.
Ide o veľmi solídnu výbavu, ktorá má ale isté obmedzenia (podpora najviac pre 4G/LTE siete), 5G chýba. Okrem multimédií možno tablet použiť aj na navigáciu. Je tu GPS, GLONASS, BDS (Beidou) aj Galileo. Na pripojenie je k dispozícii dvojpásmové Wi-Fi s dobrou stabilitou a dosahom (2,4 GHz a 5 GHz pásma). Poteší tiež FM rádio s funkciou RDS, ktoré je skôr raritou.
Na spustenie je potrebné mať pripojené káblové slúchadlá, ktoré slúžia ako anténa. Tablet má dva fotoaparáty – predný 8 MPx a zadný 16 MPx na snímky. Fotoaparáty sú skôr ako nutný základ a ich kvalita je viac-menej priemerná. Kapacita integrovanej batérie je 10800 mAh, čo by malo zabezpečiť dlhú výdrž zariadenia. Aká je však realita?
S výdržou sme boli veľmi spokojní, pri prehrávaní videí z YouTube a vyššie uvedených streamovacích platforiem dokázal prehrávať video cca 14 hodín v interiéri pri 35% jase. Azda jedinou nevýhodou je absencia rýchleho nabíjania. Tablet podporuje pomalé, len 18W nabíjanie a to napriek tomu, že je priamo v balení 24W nabíjačka.
Doogee T20 Ultra je tablet, ktorý je zameraný na menej náročných používateľov, ktorí sa uspokoja aj s kompromismi. Medzi ne patrí displej so slabším maximálnym jasom, nižšou obnovovacou frekvenciou a tiež aj pomalé nabíjanie. Zamrzí starší Android a otázna podpora zo strany výrobcu.
Medzi výhody rozhodne patrí kvalitné hliníkové spracovanie, dvojica stereo reproduktorov, pribalené príslušenstvo, výkonný procesor a dlhá výdrž na batériu. Tablet odporúčame najmä tým používateľom, ktorí hľadajú cenovo dostupné zariadenie, pričom nami testovaný model stojí 290 až 320 eur.