Zákon by umožnil kontrolu chatov a komunikácie, výrazne by oslabil šifrovanie.
Aktivisti za digitálne práva a organizácie hovoria, že by to oslabilo end-to-end šifrovanie. Na tejto platforme fungujú mnohé slobodné platformy, ktoré umožňujú používateľom, aby komunikovali len medzi sebou, bez možnosti analýzy a čítania akýchkoľvek dát. Azda najznámejšie a najrozšírenejšie platformy sú ProtonMail (na e-maily) a Signal (na chaty a IM – instant messaging, pozn.red.), alebo MEGA (cloudová služba).
Bezpečnosť detí na internete je veľký problém v USA aj inde. Teraz zákonodarcovia chcú pretlačiť nové zákony, ktoré obmedzujú internetovú slobodu, neutralitu, a najmä súkromie, a to v mene tzv. „bezpečnosti detí“ v online priestore. Takisto môžu viesť ku krádeži identity (ako zákony o overovaní veku) a blokovaniu LGBTQ (čo je síce prínosné, aby takýto deviačný obsah bol výrazne obmedzený), môže sa ale týkať a iného obsahu (ako zákon o bezpečnosti detí online).
Pripravované nariadenie o kontrole chatu navrhuje skenovať správy, vrátane tých, ktoré sú šifrované. End-to-end šifrovanie (E2E) znamená, že nikto, vrátane vlád a platformy na posielanie správ, nemôže čítať používateľove správy. Sú zašifrované tak, že ich môžu čítať len odosielateľ a prijímateľ. To je rozhodne správny postup, keďže rozhodne byť sledovaný, analyzovaný, vyhodnocovaný, na reklamu alebo iné aktivity nie je pre samotných používateľov a ich súkromie prospešné.
Minulý november výbor pre občianske slobody Európskeho parlamentu hlasoval za vylúčenie hromadného skenovania šifrovaných správ, návrhy, ktoré boli v predchádzajúcich verziách zákona o kontrole chatu, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2022. Zdá sa však, že zmeny boli len v jazyku. Najnovší zákon o kontrole chatu by zaviedol systém „moderovanie nahrávania“ na hromadné skenovanie správ, vrátane tých s odkazmi, fotografiami a videami.
Navrhovaný zákon uvádza, že end-to-end šifrovanie je nevyhnutné na ochranu práv, ale pokračuje, že „je kľúčové, aby služby používajúce E2E sa nestali bezpečnými zónami, kde sa môže zdieľať alebo šíriť materiál o sexuálnom zneužívaní detí bez možných následkov,“ uvádza návrh zákona. Toto si protirečí, pretože skenovacia technológia by oslabila takéto šifrovanie.
Kvôli tomu aktivisti za digitálne práva a organizácie vydali vyhlásenia proti kontrole chatu. Centrum pre demokraciu a technológie, Nadácia pre slobodu internetu, Mozilla a ďalší podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú Radu EÚ, aby „odmietla všetky návrhy na skenovanie, ktoré sú nezlučiteľné s princípom E2E šifrovania.“
Prezidentka šifrovanej aplikácie na posielanie správ Signal, Meredith Whittaker, tiež vydala vyhlásenie odmietajúce kontrolu chatu a uviedla, že jazyk ako „moderovanie nahrávania“ je „stará špionáž s novým názvom.“ Na Mastodone Whittaker uviedla, že Signal opustí EÚ, ak zákon prejde. Desiatky členov Európskeho parlamentu tiež podpísali otvorený list proti zákonu, uvádzajúc, že by oslabil kybernetickú bezpečnosť a slúžil ako „plán pre autoritárske štáty.“
Podľa Patricka Breyera, člena Európskeho parlamentu, Rada EÚ bude o tomto zákone hlasovať vo štvrtok. Z tohto pohľadu si myslíme, že rozhodne viac prínosné by bolo zameranie sa na súkromie, napríklad presadenie Ústavného zákona o nedotknuteľnom súkromí. Tu by mali ale veľký problém platformy a giganti vyhľadávačov a sociálnych sietí, ktorí doslova všetky dáta sledujú, špehujú, analyzujú, a zdieľajú s tretími stranami nevedno až kam. Signal a jeho prezidentka majú rozhodne pravdu a zákon na obmedzenia E2E sú rozhodne neprijateľné.