Ako riešiť dáta v zahraničí a v čom sú cestovateľské SIM karty ako je napríklad TravelSIM lepšie?
Tí z nás, ktorí často cestujú, a najmä tí, ktorí cestujú za prácou alebo píšu blogy o cestovaní, často zápasia s telefónnym a dátovým pripojením. Chceli by sme zavolať domov, ale poplatky sú také nehorázne, že sa nám to nepodarí. Po príchode nám stačí poslať SMS správu a ak máme šťastie a hotel má slušné Wi-Fi pripojenie, možno si napíšeme cez WhatsApp alebo Skype. Aby sme tento problém na cestách vyriešili, kúpili sme si v každej krajine SIM karty. Lenže toto nie je ideálne riešenie, nie najmä v Turecku z dôvodu obmedzenia používania jedného IMEI pri lokálnych SIM kartách. Namiesto toho sme používali SIM karty v prenosnom modeme (Wi-Fi hotspote), aby sme mali spoľahlivú Wi-Fi a mohli používať aplikácie a dáta podľa ľubovôle.
Mnohé hotely majú v súčasnosti Wi-Fi, ale podľa našich skúseností je často nekvalitné, čo môže byť frustrujúce a navyše, v hotelových destináciách aj extrémne preťažené a teda prakticky nepoužiteľné. Najmä upload je kľúčový, keď sa snažíte nahrať fotografie alebo pridať príspevok na blog. TravelSIM je riešením. Ide o tzv. cestovateľskú SIM Kartu, ktorú používateľ vloží do telefónu a používa ju kdekoľvek na svete. Žiadna výmena SIM kariet, žiadne zisťovanie systému každej krajiny a žiadne vysoké poplatky, ktoré si účtuje SIM karta v domovskej krajine. Keďže telefónne číslo na karte je estónske (táto firma je z estónska), považuje sa za volanie z Estónska, takže poplatky v rámci Európy sú mimoriadne lacné.
TIP: TravelSIM je vhodná najmä pre cestovateľov (Link na článok)
Spoločnosť tvrdí, že na poplatkoch za roaming môžete ušetriť až 85%. Keď sme si porovnali ceny dát v TravelSIM a v roamingových balíčkoch v modelovom príklade Švajčiarska, kde sme takisto službu využívali (viac v tomto článku) úspora sa pohybovala na úrovni 192 eur pri 12GB balíčkoch. Turecko je, žiaľ, už asi dva roky preradené do nižšej a teda drahšej kategórie (kedysi v Europa+ teraz iba Zone A a tiež drahšej Zone B). Švajčiarsko ostalo v zóne Europa+ čiže v porovnaní s tým bude úspora v prípade Turecka o čosi nižšia, ale stále veľmi výrazná. TravelSIM používa systém platby za používanie a dobíjanie si vyžaduje návštevu webstránky používateľského portálu. Zostatok si môžete skontrolovať aj prostredníctvom SMS alebo po prihlásení do používateľskej zóny.
Na displeji telefónu danej osoby sa zobrazí používateľove estónske číslo. K dispozícii je možnosť kúpiť si britské, alebo americké číslo za dodatočný poplatok. TravelSIM používa vždy čo najlepšiu mobilnú sieť v krajine, takže pokrytie aj rýchlosti sú veľmi dobré. Oceňujeme zákaznícky servis, ktorý je fajn, na naše e-maily odpovedali veľmi rýchlo. Webstránka na kontrolu zostatkov a dobíjanie je prehľadná a ľahko sa používa. Jediná vec, ktorá sa nám na tejto karte nepáči, je, že musíme pri každom odchode na cestu vybrať SIM kartu a vložiť do nej kartu TravelSIM. Našťastie má prevádzkovateľ možnosť kúpiť si eSIM Kartu, ale chýba samoobslužná aplikácia.
Používateľ tak je odkázaný iba na webové rozhranie čo je trochu škoda. Ocenili by sme aplikáciu aj widget pre iPhone, ktorý by zobrazoval prehľadné zostavy dát, minút, SMS alebo zostávajúceho kreditu. Hoci má služba isté rezervy, možno ju rozhodne odporúčať pre cestovateľov. Ide o veľmi dobrú voľbu.