Áno, či nie? Oplatí sa prechod na najnovší iPhone ak vlastním iPhone 11 alebo starší?
Vo svete jablčných smartfónov, zvlášť v prípade základných modelov, už niekoľko rokov platí, že medzigeneračný posun je malý a v zásade sa neoplatí kupovať o generáciu novšie zariadenie. Platí to aj v prípade iPhonu 14 Pro a iPhonu 13 Pro – rozdiel je tam hlavne vo fotoaparáte a pri natáčaní videí, čiže v zásade nič revolučné, i keď niekoho môže potešiť always-on displej. Oproti iPhonu 12 Pro je už rozdielov trochu viac, asi najvýraznejší z nich je 120 Hz ProMotion displej, ale opäť nič, čo by bolo tak revolučné že by upgrade z „dvanástky“ na najnovší model dával zmysel. Čo však v prípade, ak vlastním iPhone 11 Pro, prípadne jeho klasickú základnú verziu (iPhone 11) alebo dokonca staršie zariadenie?
Má zmysel upgradovať zo zariadenia z roku 2019 či dokonca staršieho? Autor bol vlastníkom základného iPhonu 11 s kapacitou úložiska 128GB a prešiel na iPhone 14 Pro Max s dvojnásobnou kapacitou a preto sa teraz budeme venovať primárne prechodu z tohto iPhonu. Rovnako je na mieste aj otázka, či sa oplatí upgrade, ak vlastní používateľ síce novší iPhone, typicky iPhone 12 a 13, ale v základnej verzii a chce prejsť na sériu Pro. Čo rozhodne neodporúčame je kúpa iPhonu 14: jeho cena v Európe je pomerne vysoká a za veľmi podobnú cenu sa dá kúpiť oveľa viac vybavený iPhone 13 Pro, ktorý ma dokonca aj rovnaký procesor.
iPhony 11 a 14 Pro Max máme oba u seba a používal som ich popri sebe. 14 Pro Max je samozrejme väčší a ťažší, je to dané väčšou obrazovkou a batériou. Komu veľkosť a hmotnosť nevyhovujú, tak siahne po verzii 14 Pro, ktorá má rovnakú uhlopriečku ako iPhone 11. Rozdiel v dizajne nie je až taký veľký, iPhone 11 je zaoblený, pričom najnovší model má rovné hrany. Držanie zariadenia v ruke je len o zvyku, na 14 Pro Max sme si zvykol veľmi rýchlo, prakticky už v prvý deň. Na zadnej strane má iPhone 14 Pro Max už ikonickú „trojplatničku“, staršej „jedenástke“ chýba telephoto objektív, čo je dané tým že ide o základnú verziu. iPhone 11 Pro (Max) samozrejme telephoto objektív má. Predná strana už zmeny má: 11-tka používa klasický výrez (notch) známy už od iPhonu X z roku 2017, pričom 14 Pro Max má miesto výrezu tzv. Dynamic Island, malá horizontálna „pilulka“ v hornej časti displeja, ktorá ukrýva prednú TrueDepth kameru a časť senzorov pre Face ID (zvyšok senzorov je pod Dynamic Islandom priamo pod úrovňou displeja). Tento nový typ výrezu dynamicky mení tvar a rozmery podľa toho, aká činnosť sa na telefóne vykonáva. Odteraz tak vo výreze môže svietiť malý náhľad artworku aktuálne prehrávanej hudby či odpočítavač. Zvlášť efektné je to pri Face ID: vtedy má výrez na sekundu-dve tvar štvorca. Notch v iPhone 11 neposkytuje žiadnu pridanú hodnotu, obsahuje len hardvérové senzory a TrueDepth kameru.
Na iPhone 14 Pro Max nás upútal displej. A niet sa čomu diviť. Staršia 11-tka mala IPS LCD panel s marketingovým označením Liquid Retina Display s obnovovacou frekvenciou 60 Hz a maximálnym jasom 625 nitov. Na priamom slnku toho nebolo veľa vidieť, ale dal sa ešte používať. Nová 14-tka Pro Max má OLED displej s adaptívnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz a na priamom slnku jas vytiahne až na 2000 nitov. A samozrejme je tu podpora HDR obsahu. Keď sme porovnávali HDR obsah z YouTube na oboch iPhonoch, displej 11-tky nám pripadal vyblednutý, zatiaľ čo farby na OLED displeji 14-tky priam žiarili a bola radosť sa na to pozerať. To ale neznamená že 11-tka má zlý displej: HDR obsah na SDR zobrazovadle všeobecne vyzerá horšie ako SDR obsah na tom istom zariadení. Zaujala nás aj funkcia always-on display. Spolu s nabíjacím dockom s podporou MagSafe to vyzerá efektne a je to zároveň aj praktické vďaka novým widgetom na zamknutej obrazovke, ktoré prišli s iOS 16. O batériu by sme sa nebáli, displej v always-on móde má obnovovaciu frekvenciu 1 Hz a stlmený jas. O technických detailoch always-on displeja napíšeme v samostatnej recenzii iPhonu.
Obrovský rozdiel je vo fotoaparáte, hlavne v prípade fotografovania v zhoršených svetelných podmienok. Krásne to vidno na ultraširokouhlom objektíve: v situáciách, keď 11-tka mala viditeľný šum, ktorý kazil celú fotografiu, 14-tka Pro Max mala krásny čistý záber. O hlavnom objektíve to platí dvojnásobne, ktorý vďaka 48 MPx snímaču „spája“ 4 pixely do jedného a umožní tak lepšie svetelné a farebné podanie. Rovnako k tomu pomáhajú aj väčšie fyzické pixely snímača a nový Photonic Engine. A samozrejme, pokiaľ chcete, dá sa fotiť aj v plnej 48 MPx kvalite, stačí zapnúť v Nastaveniach možnosť ProRAW, alebo si stiahnuť aplikáciu typu Halide Mark II. Na iPhone 11 nám chýbal telephoto objektív, ktorého verzia v iPhone 14 Pro Max poskytuje 3-násobný zoom (ohnisková vzdialenosť 77 mm). Novinkou, ktorú nemajú ani iPhony 13 Pro, je telephoto mód s 2× zoomom, čo nie je nič iné ako výrez zo stredných pixelov 48 MPx snímača.
Novinkou pri natáčaní videí je akčný mód, ktorý natáča v rozlíšení 2.8K a dramaticky znižuje otrasy v rýchlych a dynamických scénach vďaka orezom zo 4K záznamu. Testovali sme aplikáciu FiLMiC Pro, čo je aplikácia na profesionálne točenie videí (a je dostupná aj pre pár modelov s operačným systémom Android). V prípade iPhonu 11 sme mohli nahrávať videá len v 8-bitovej hĺbke, zatiaľ čo 14 Pro Max nám ponúkal aj 10-bitovú hĺbku, Dolby Vision HDR a samozrejme formát ProRes.
Ďalšie rozdiely sú vo verzii Bluetooth. Apple sa pomerne dlho drží verzie 5.0, v prípade iPhonov série 14 ale prešiel na verziu 5.3. Kľúčové to bude hlavne v prípade bezdrôtových slúchadiel, nakoľko tento štandard umožní lepšie kodeky a teda aj lepší zvuk. Obzvlášť zaujímavé to bude v prípade druhej generácie AirPods Max, ktorej dátum vydania však stále nie je známy a všetko čo sa o nich vie sú len leaky od ľudí z brandže. iPhone 11 nemá 5G, jeho podpora začína až od série iPhonov 12, rovnako ako podpora technológie MagSafe a rozličného príslušenstva k nej. Ďalšou výhodou v prípade Pro rady 14-tkovej série iPhonov je presnejšie GPS, ktoré podporuje obe pásma. Rovnako je to aj v prípade Apple Watch Ultra.
Či už sa rozhodujete pre najnovší iPhone 14 Pro (Max) alebo starší budgetový iPhone 11, v oboch prípadoch nesklame výkon. A13 Bionic je pri bežnom používaní z používateľského pohľadu rovnako rýchly ako A16 Bionic a rozdiel je vidieť v podstate len pri náročných hrách. Podobne je to aj s pamäťou RAM: 4 B RAM v iPhone 11 je plne postačujúcich. Výhodu rýchlejšej RAM s väčšou kapacitou v prípade iPhonu 14 Pro pri bežnom používaní pocítite hlavne pri veľkom množstve otvorených tabov v prehliadači či viacerých aplikáciách otvorených naraz: budú sa držať dlhšie v pamäti a bude dochádzať menej k nepríjemnému znovunačítaniu z dôvodu plnej pamäte. Čoho by sme sa báli viac v prípade iPhonu 11 je podpora iOS: aktuálna verzia 16 podporuje najstaršie iPhony z roku 2017 a iPhone 11 je model z roku 2019. Podporu iPhonu 11 odhadujeme od vydania iOS 16 na ďalšie dva-tri roky.
Výdrž batérie v prípade iPhonu 14 Pro Max je úžasná. iPhone 11 sa nám po celodennom poriadnom používaní podarilo dostať pod 15% baterky, rekord v prípade 14 Pro Max je 59%. Treba však vziať do úvahy aj fakt, že staršia 11-tka má horšie zdravie batérie a preto sa aj rýchlejšie vybíja.
Pokiaľ máte iPhone 11 alebo starší, upgrade sa rozhodne oplatí. Trochu by sme váhali pri iPhone 11 Pro: predsalen oproti základnej 11-tke má Super Retina XDR displej a teleobjektív, pokiaľ však veľa fotíte či nahrávate videá, prípadne chcete 5G alebo potrebujete už väčšiu kapacitu interného úložiska, upgrade má zmysel. V prípade iPhonu 12 Pro už upgrade nemá veľký zmysel, je nezmysel si priplácať toľký peniaz kvôli 120 Hz displeju a lepším snímačom. Trochu iná situácia je v prípade upgradu zo základných modelov iPhonov 12 a 13: ak používateľa presvedčia nové funkcie, ktoré získate vďaka rade Pro, choďte do toho. Upgrade na iPhone 14 Pro (Max) či starší a lacnejší iPhone 13 Pro (Max) dáva zmysel. Rozdiel oproti iPhonu 11 a 12, resp. 13, je hlavne v podpore 5G, v lepšom OLED displeji a fotoaparáte, podpore MagSafe príslušenstva a vyššej odolnosti. Základné modely spoločnosť veľmi neinovuje, a preto upgrade zo staršieho modelu základnej série na radu 13 Pro/14 Pro dáva zmysel, ak ste ochotní si priplatiť.