Zaujať na trhu herných klávesníc, ktorý je priam presýtený klávesnicami, nie je jednoduché.
Logitech to skúša dvomi modelmi, G413 SE a G413 TKL SE, ktoré sme otestovali. TKL v názve druhého z nich pritom naznačuje absenciu numerického bloku, čo znamená, že klávesnica je rozmerovo menšia. Je tiež vhodná pre používateľov, ktorí nepotrebujú samostatný numerický blok, čím šetria miesto na stole. Obe klávesnice sú zabalené pomerne typicky v čiernej krabici s modrými popismi a fotografiami.
Samotné šasi klávesnice je takisto čierne a elegantné, doplnenú. Síce sa na pravej strane nachádza numerický blok (v prípade modelu SE), okolo nenájdeme podporu pre opierku na zápästie, ale tá potrebná nie je, keďže klávesnica má štíhle telo a minimalistický rám, a vo svojej kategórii teda ide o kompakt. Dizajn je prakticky rovnaký ako pri iných (porovnateľných) mechanických klávesniciach, v pravom hornom rohu je logo Logitech, naľavo od neho sú potom tri LED diódy na signalizovanie Caps Locku, Num Locku a Scroll Locku.
Hoci sú na trhu aj ultra kompaktné klávesnice s menšími klávesmi, ktoré nemajú ani len kurzorové šípky a funkčné klávesy oceňujeme, že výrobca má klávesy plnej veľkosti, čo umožňuje pohodlné písanie a aj precízne reakcie pri hre, aj keď ide o lacnejší model. Zo spodnej časti sú dve nožičky ponúkajúce sklon 4 alebo 8° a pochváliť musíme aj 5 protišmykových obdĺžnikov, ktoré svoju prácu plnia tak, ako sa patrí.
Zamrzí absencia samostatných tlačidiel na médiá, používateľ tak musí použiť kombináciu Fn+ príslušný kláves. Oceňujeme samostatné klávesy na Print screen, Lock a Pause – tieto tlačidlá nie sú pri menšom modeli TKL SE, ale iba pri modeli s numerickou časťou (SE). Jednotlivé klávesy vyzerajú štýlovo, písmená sú umiestnené na vrchnej časti kláves kvôli LED diódam, avšak tu musíme vytknúť absenciu slovenských popiskov kláves. Spravidla lokalizované modely prídu neskôr.
Použité boli totiž spínače Brown, a hoci na primárne hranie sú vhodné spínače Red alebo Blue, oceňujeme prítomnosť hnedých, ktoré sú akýmsi hybridom medzi písaním a hraním. Na trhu je pritom množstvo rôznych spínačov, sú hmatové, lineárne a klikacie a rôzni používatelia a hráči si sami radi vyberú, či preferujú cvakanie, alebo tiché s hmatovou odozvou. Písanie na klávesoch je pohodlné, avšak samozrejme, tí, ktorí prechádzajú z membránových kláves, budú potrebovať chvíľku na prispôsobenie sa.
Nastaviteľné je aj podsvietenie, ale tu firma z výbavy ubrala a namiesto nastaviteľného RGB podsvietenia s 16,8 miliónmi farieb je k dispozícii len neutrálna biela, na ktorej je možné nastavovať maximálne jas. Výrobca pri tomto modeli nepoužíva softvér, ale jas sa nastavuje priamo na klávesnici. Toto je základný model, preto nemá podporu G Hub a nemá RGB. Je to klávesnica primárne pre casual hráčov a sú tu odlišné požiadavky ako na pokročilé herné modely. Biele podsvietenie je z nášho pohľadu v poriadku, plní svoj účel. Najdôležitejším aspektom hernej klávesnice je však výkon v hrách. Otestovali sme niekoľko žánrov hier, a pri žiadnom sme nemali problém s pohybom či ovládaním.
Výborný je aj 6-key rollover, čo znamená, že naraz môže byť stlačených až 6 kláves. To síce medzi hernými klávesnicami nie je rekord, ale v rámci „budgetovej“ (cenovo dostupnej) hráčskej klávesnice, akými oba testované modely sú, je to v poriadku. V portfóliu herných klávesníc, ktorých je na trhu množstvo, je ťažké sa zorientovať a vybrať si ten správny model. Sú používatelia, ktorí sa zameriavajú na konkrétnu značku, od ktorej kupujú modely, iní sú takí, ktorí sa zameriavajú na cenu, či na iné funkcie.
Logitech G413 SE aj G413 TKL SE majú čo ponúknuť, ich cena je pritom na úrovni 60-70 eur (model SE), resp. 55-60 eur (model TKL SE). Niektorých používateľov zamrzí asi len podsvietenie, ktoré je len biele a nemá veľa zaujímavých možností a popisky kláves, ktoré nie sú slovenské, ale len americké. Na oboch sa nám páči dizajn, materiály a použité spínače, ako aj pocity pri hraní či písaní.
Zapožičal: Logitech