Domov Audio Tipy a triky: Slúchadlá pre cestovateľov

Tipy a triky: Slúchadlá pre cestovateľov

Zdielať

Otestovali sme päť zaujímavých slúchadiel, ktoré sú vhodné pre častých cestovateľov – počas ciest na dovolenky, ale aj počas každodenného sa presúvania do práce, či za zábavou.

Na fotografii JBL Club One

Najvybavenejšie z testovaných slúchadiel sú JBL Club One, ktoré dopĺňajú aj ďalšie modely zo série „Club“ – sú to modely Club 950NC a Club 700BT, ktoré sme testovali. Pre tých, ktorí preferujú špuntové slúchadlá, sú z tejto série vhodné Club Pro+ TWS. Výrobca má v portfóliu aj ANC slúchadlá s veľkými mušľami – Harman/Kardon Fly ANC a JBL Tune 750BTNC. Výber slúchadiel nie je medzi množstvom produktov častokrát jednoduchý. Odporúčame zamerať sa najmä na čo najlepšiu reprodukciu zvuku a taktiež pohodlné nosenie, ktoré považujeme za základ úspechu. Dôležité sú aj možnosti odhlučnenia a výdrže batérie najmä počas dlhších ciest. Pre používateľov, ktorí sa chystajú na dovolenku, alebo každý deň cestujú verejnou dopravou do práce, môžu dobré cestovné slúchadlá zmeniť situáciu. Je rozdiel, ak slúchadlá ponúkajú príjemné nosenie, kvalitný zvuk s dobrým odhlučnením a dlhú výdrž na batériu, a naopak, ak jedna z týchto funkcii absentuje. Ako však dopadla nami testovaná pätica slúchadiel a ktoré z nich si vybrať?

Začnime najdrahšími a najvybavenejšími slúchadlami v teste – JBL Club One, ktorých cena je na úrovni 300 eur. So slúchadlami prináša výrobca zaujímavo prepracovanú konštrukciu. Hoci je väčšina z plastu, sú tu aj kovové prvky, čo zvyšuje odolnosť a kvalitu spracovania. Náušníky sú príjemné, obopnú ucho a dlhodobé nosenie je veľmi dobré. Základom modelu sú 40 mm meniče a tiež ďalšie funkcie, ktoré možno aktivovať cez aplikáciu „My JBL Headphones“. Tu možno nastaviť, ktorý typ režimu okolia sa aktivuje tlačidlom na ľavom náušníku, ale tiež vybrať možnosti ekvalizéra. Režimy Ambient a Talk-thru možno pomocou aplikácie navzájom zameniť. Medzi ďalšie funkcie patrí možnosť ovládania pomocou hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa. Aplikácia ale neponúka veľa možností a boli sme tým trochu sklamaní.

Na fotografii JBL Club One

Slúchadlá komunikujú cez Bluetooth 5.0 a hoci nejde o najnovšiu technológiu (v5.2), stále ju považujeme za veľmi dobrú. Podporované sú kodeky SBC a AAC. Oceňujeme, že slúchadlá môžu byť naraz spárované s viacerými telefónmi a na ich test sme použili bezstratovú streamovaciu platformu Tidal. Kvalitu reprodukcie zvuku považujeme za veľmi dobrú, ale všimli sme si, že pri vyššej hlasitosti sú basové zložky skladieb sčasti orezané. Páči sa nám a rozhodne oceňujeme pohodlné nosenie, flexibilný hlavový most a príjemné polstrovanie, ktoré pri nosení dotvára príjemný pocit. Výdrž batérie je z nášho pohľadu veľmi dobrá: 45 hodín prehrávania, resp. 25 hodín so zapnutým ANC. To je vzhľadom na cenovú kategóriu výborné a možno tak slúchadlá zaradiť medzi vhodných adeptov na každodenné cestovanie do práce s MHD. Pripomeňme, že doba nabíjania sú dve hodiny.

Podobné, ale o niečo menej vybavené slúchadlá sú JBL Club 950NC za cenu zhruba 150 eur. V porovnaní s top modelom série možno vnímať trochu horšiu reprodukciu zvuku. Tieto slúchadlá tak odporúčame skôr menej náročným používateľom. Majú príjemné spracovanie, dobré nosenie, fajn odhlučnenie aj výdrž batérie. Tá je na úrovni 55 hodín, resp. 25 hodín so zapnutým ANC. Pripojenie cez Bluetooth 5.0, kodeky SBC a AAC, možnosti nastavenia v appke a 40 mm meniče sú rovnaké ako v prípade Club One. Používatelia, ktorí chcú cenovo dostupné slúchadlá značky JBL z tejto série, môžu siahnuť po najlacnejšom modeli Club 700BT. Cena je na úrovni 120 eur, o reprodukciu sa starajú 40 mm meniče, výdrž na úrovni 50 hodín a takisto príjemné polstrovanie. Reprodukcia zvuku má už značné rezervy a tento model je vhodný pre menej náročných poslucháčov.

Na fotografii Harman/Kardon Fly ANC

Harman/Kardon Fly ANC sú ďalšími slúchadlami, ktoré sme testovali a považujeme ich za vhodné pre cestovateľov. Majú priamo v balení puzdro, čo rozhodne poteší. A hoci majú konštrukciu ľahkú a príjemnú na dlhodobé nosenie, kvalita reprodukcia nás nepresvedčila. Chýbali jej najmä basy, ktoré sú pomerne ploché a nevýrazné. Cena slúchadiel je pritom na úrovni 180 eur. Ide teda skôr o cenovo dostupný model pre masy, ako pre slúchadlá pre audiofilov, ako sme pri tejto firme zvyknutí. Páči sa nám kvalita spracovania, ktorá je veľmi dobrá, pri ohýbaní hlavového mosta nebadať žiadne vŕzganie a pri držaní pôsobia veľmi robustne. Výrobca sa postaral o to, aby slúchadlá vyzerali a pôsobili prémiovo tým, že takmer na každej časti slúchadiel je koženka. Dajú sa ľahko zložiť, čo používateľom umožní prenášať ich v puzdre.

Zaujímavosťou testovaných slúchadiel je starý štandard – Bluetooth 4.2, nie je tu novší 5.0, alebo 5.2. Napriek tomu slúchadlá ponúkajú pripojenie dvoch naraz pripojených zariadení, čo je super najmä ak má používateľ viacero zariadení. Výdrž batérie s funkciou ANC je na úrovni 20 hodín, pri deaktivovaní funkcie sa výdrž zvýši na 30 hodín. Vďaka tomu sú vhodné na časté nosenie a používanie, a čo je najlepšie, výrobca implementoval podporu pre rýchle nabíjanie. Slúchadlá stačí nabíjať 15 minút, čo zabezpečí 2,5 hodiny prehrávania. Tak ako pri JBL Club sérii, aj Fly ANC podporujú hlasových asistentov (Google, Amazon). Stačí ťuknúť na ľavý náušník a podržať ho. Výrobca aj pri tomto modeli umožňuje nastavenie a personalizáciu v aplikácií „My Harman/Kardon Headphones“. Možnosti a rozloženie prvkov sú rovnaké.

Na fotografii Harman/Kardon Fly ANC

Poslednými testovanými slúchadlami sú JBL Tune 750BTNC. Z pomedzi všetkých sú najlacnejšie, ich cena je na úrovni 75 eur. Ponúkajú akúsi „vstupenku“ do sveta JBL. Celoplastové spracovanie v rôznych farebných prevedeniach umožňuje používateľovi vybrať si, ktorú farbu preferuje. Na výber je čierna, biela a modrá. Základom sú 40 mm meniče, výdrž na úrovni 22 hodín, resp. 15 hodín pri zapnutej funkcii ANC. Aj tento model používa starý štandard (Bluetooth 4.2) na komunikáciu so zariadeniami. Puzdro v balení nie je a na rozdiel od vyšších modelov slúchadiel sa nabíjajú cez trochu zastaraný microUSB konektor. Je zrejmé, že tento model cieli na menej náročných používateľov, resp. tých, ktorí používajú starší smartfón so starším rozhraním na nabíjanie. V tejto cene a pre túto skupinu používateľov však môžu ponúknuť to, čo sa od nich očakáva.

Spomedzi piatich slúchadiel nás najviac zaujali najdrahšie – JBL Club One. Ponúkajú veľmi pohodlné nosenie, dlhú výdrž, fajn zvuk a mnohé možnosti. Hoci majú svoje rezervy, tak na správnych miestach. K úplnej spokojnosti by patrila aplikácia s viacerými možnosťami nastavenia a personalizácie. Club 950NC a Club 700BT sú lacnejšími z tejto série a sú vhodné najmä pre tých, ktorí hľadajú nižšiu cenu a chcú mať výhody z tejto série – veľmi dobré konštrukčné spracovanie a tiež aj pohodlné nosenie spolu s dlhou výdržou na batériu počas ciest. Harman/Kardon Fly ANC považujeme za solídny a štýlový základ, ale prekvapení sme boli reprodukciou zvuku, ktorú sme očakávali lepšiu. Aj vzhľadom k značke. Okrem pohodlného nosenia a výdrže batérie však zaujmú slúchadlá aj kvalitným a štýlom spracovaním. JBL Tune 750BTNC sú akýmsi „entry“ modelom výrobcu, zamerané sú najmä na cenu. Aj tu však používateľ nájde benefity, akým sú dlhá výdrž na batériu a pohodlné nosenie. Pri cene slúchadiel treba zohľadniť aj kvalitu reprodukcie a určenie pre menej náročných. Táto skupina používa na hudbu Spotify, alebo Deezer a nie bezstratovú platformu, akým je Tidal.

Na fotografii JBL Tune 750BTNC

Náš výber piatich slúchadiel s technológiou  potlačenia okolitého hluku (ANC) je určený pre rôzne skupiny používateľov s ich nárokmi. Ich spoločnými znakmi sú pohodlné nosenie, dlhá výdrž na batériu a kvalitné konštrukčné spracovanie. Je na každom, ktoré si vyberie – či uprednostní čo najlepšiu a najkvalitnejšiu reprodukciu, alebo naopak čo najlepšiu cenu, prípadne zlatý stred medzi nimi.

Zapožičal: DSI Slovakia