Domov Novinky Nevyliečiteľne chorí dostali šancu. Aké je riešenie?

Nevyliečiteľne chorí dostali šancu. Aké je riešenie?

Zdielať

Jadrová chemička Martina vyvinula prelomovú liečbu rakoviny, výsledky sú úžasné.

Rádioaktivitu považuje česká jadrová chemička Martina Benešová za svoju celoživotnú lásku, ktorá sa s každou novou skúsenosťou ešte viac prehlbuje. „Je to nový typ terapie, ktorý ponúka špeciálnu možnosť, ako ďalej liečiť pacientov, ktorí nereagovali na žiadne dostupné terapie.“ Takto česká jadrová chemička Martina Benešová predstavila pre portál iDnes svoj nový prelomový objav. Spolu so svojím nemeckým tímom vyvinula revolučný spôsob diagnostiky a liečby rakoviny prostaty, vďaka ktorému svitla nádej pacientom aj s jej najťažšou formou. Teraz jej túto terapiu schválila dôležitá agentúra. „Môžete si ho predstaviť ako zámok a kľúč, ktoré do seba krásne zapadajú. Navyše naše farmakum má tú možnosť otočiť zámkom a vstúpiť priamo do bunky rakoviny prostaty, a tým ožaruje priamo lokálne tieto bunky a selektívne ich ničí,“ rozhovorila sa ďalej o úspešnom rádiofarmaku PSMA-617, prezývanom Novartis Pluvicto, na ktorom pracovala už od začiatkov svojho štúdia. „Verím, že vedec musí byť v správnom čase na správnom mieste a so správnou témou. A ja som bola,“ povedala česká vedkyňa pre portál SME.

Hoci je prelomový liek už podľa názvu založený na rádioaktívnych zložkách, nepredstavuje pre pacienta, ani jeho okolie riziko. „Prakticky do dvadsaťštyri hodín je maximálne množstvo rádiofarmaka naozaj v bunkách rakoviny prostaty, zvyšok sa z tela vylúči močom, a čo je veľmi dôležité, dochádza k tzv. targetingu. Čo znamená, že sa hlavne sústredí na bunky rakoviny prostaty, a nie toľko na ostatné orgány alebo zdravé tkanivá,“ dodala. Liečivo sa podľa Martiny Benešovej podáva v niekoľkých cykloch s odstupom dvoch mesiacov, pričom záleží na tom, v akom vážnom stave pacienti sú. Pokiaľ majú metastázy rozšírené po celom tele, je potrebné dávku podávať až šesťkrát.

V klinickej fáze sa revolučný liek testoval najmä u pacientov v terminálnom, teda poslednom štádiu, ktorým už iná liečba nemohla pomôcť. Kvalita ich života sa zvýšila až o 60 percent, čo pre medicínu predstavuje prelomové čísla. Takmer dve tretiny smrteľne chorých ľudí tak dostali novú šancu na život. „V novej klinickej fáze momentálne testujeme, či by nebolo vhodné aplikovať farmaká už pred podaním chemoterapie, a v niektorých prípadoch dokonca pred podaním hormonálnej terapie, čím sa samozrejme pravdepodobnosť na vyliečenie a dlhodobé prežitie výrazne zvýši,“ dodala. Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles označili v odbornom článku rádiofarmakum PSMA-617 za jeden z najúspešnejších počinov v nukleárnej medicíne a na konci marca 2022 ho oficiálne schválila americká Správa potravín a liečiv (FDA). „Podľa neoficiálnych informácií by EMA (Európska lieková agentúra) mala schváliť radiofarmakum PSMA-617 v decembri,“ dodala pre iDnes Martina Benešová.