Minulý rok 2021 bol veľmi dobrý rok pre Google, ale najmä pre jej mobilnú divíziu.
Ešte stále nie je isté, či predaj hardvéru bude zodpovedať kvalite najnovších telefónov, ale v každom prípade telefóny, ktoré sme od Googlu videli v roku 2021, si zaslúžia rešpekt.
Víťaz: Tensor
Vlastný čip Tensor vyvinutý priamo Googlom je pravdepodobne najväčším víťazstvom spoločnosti. Umožňuje pokroky v strojovom učení a výpočtovej fotografii, ktoré by firma nemohla dosiahnuť použitím hotového čipu Qualcomm. Procesor má dve jadrá Cortex-X1 namiesto bežného jedného, čo znamená, že Tensor je dostatočne výkonný. Najväčší zo všetkých je TPU (Tensor Processing Unit, podľa ktorého je celý čip pomenovaný), ktorý má engine na strojové učenie. Táto súčasť čipu spracováva nové funkcie fotoaparátu vrátane nového algoritmu HDRnet na snímanie videa a aktualizovaného jazykového modelu používaného asistentom Google, ktorý umožňuje zvýšiť rýchlosť a presnosť prekladu. Tento model umožňuje aj nové funkcie živého prekladu zabudované v zariadeniach Pixel 6 a 6 Pro. K dispozícii je aj „kontextové centrum“, ktoré spracúva úlohy na pozadí alebo „okolité zážitky“, ako je napríklad vždy zapnutý displej a funkcie Now Playing, bez toho, aby vyčerpávalo energiu. Čo je však najdôležitejšie, Tensor je ďalším rozlišovacím prvkom pre rad telefónov Pixel, podobne ako Android 12, vďaka ktorému vyniknú medzi telefónmi Samsungu, iPhonmi, a inými.
Víťazi: Pixel 6 a Pixel 6 Pro
Pixel 6 za 599 eur je jedným z najjednoduchších odporúčaní telefónu v roku 2021. Je vybavený čipom Tensor, má nový 50 MPx fotoaparát vyrobený Samsungom, nový dizajn Pixel, bezdrôtové nabíjanie, ochranu IP68 a displej s vyššou obnovovacou frekvenciou – 90 Hz. Najmä tento hlavný fotoaparát sa ukázal ako vynikajúci výkon: vo dne aj v noci, čím Pixel pevne posunul späť do vysokého etalónu fotoaparátov. O niečo menší 6,4″ telefón (hoci s hmotnosťou 207 gramov nie je úplne malý) Pixel 6 má tiež čo povedať do rozhovoru o „kompaktnejšom telefóne“. A Pixel 6 ponúkol aj skvelú výdrž batérie. Pixel 6 Pro pridal väčší displej a batériu, vyššiu obnovovaciu frekvenciu – 120 Hz oproti 90 Hz – a 4-násobný periskopový zoom. Je tiež oveľa lacnejší ako priami konkurenti od Samsungu a Applu, čo sa ešte zvýraznilo počas obdobia predobjednávok Pixelu 6 Pro, keď k nemu boli pribalené slúchadlá zadarmo. Mnohí ľudia by si však pravdepodobne odpustili 200-eurový príplatok a namiesto toho by si vybrali blízky Pixel 6, ale aj tak je to pre Google výhra.
Víťaz: Android 12
Android 12 sa na sériu Pixel rozšíril začiatkom októbra a priniesol množstvo vylepšení: nový tematický systém, dizajnový jazyk Material You, widgety, lepší výkon a úplne nové zameranie na skladacie zariadenia. Vízia systému Android 12 je farebná, jednoduchá a dobre premyslená. Keď ho však dostanete na svojom telefóne Samsung, Motorola alebo OnePlus, nebude vyzerať vôbec tak. Každý výrobca má svoj vlastný štýl a okrem niekoľkých nových widgetov alebo možnosti zladiť farbu akcentu s tapetou sa len málo z toho, ako vyzerá Android 12 v telefóne Pixel, dostane do akéhokoľvek iného telefónu ako Pixel.
Víťazi: Pixel 5a 5G a Pixel Buds-A
Séria telefónov Pixel A je na trhoch, kde sa predáva, zvyčajne dobre prijatý. Najmä v USA, kde je v čase písania tohto článku Pixel 5a 5G za nižšiu cenu 399 dolárov. Za to dostanete dobré maloobchodné balenie s 18W nabíjačkou, káblom USB-C a adaptérom USB-A na USB-C, výbornú výdrž batérie, solídnu kvalitu obrazu a odolnosť voči vode. Nehovoriac o mieste v prvej línii softvérových aktualizácií. Ak nemáte výhodnejšiu ponuku na telefón Samsung Galaxy A alebo nežijete na mieste, kde sa predávajú telefóny Redmi a Realme, Pixel 5a 5G je ťažké poraziť. Slúchadlá Pixel Buds-A stoja len 99 eur, čo im dáva náskok pred súpermi od Apple a Samsung. Znejú fajn a majú primeranú, ak nie obdivuhodnú výdrž. V spojení s telefónom Google ponúkajú slúchadlá užšiu integráciu, napríklad prístup k asistentovi hands-free, preklady v reálnom čase, oznámenia čítané do uší alebo navigáciu v reálnom čase.
Porazený: Pixel Fold
Potvrdilo sa, že Google pracuje na skladacom telefóne. Mal ukázať, ako funguje Android 12 na tvare a mať veľký, možno 7,6″ vnútorný displej, skrytú selfie kameru a samozrejme – dobré fotoaparáty a Tensor. Google sa však údajne rozhodla, že Pixel Fold nevydá, pretože si nemyslí, že by telefón bol konkurencieschopný. Smutné.