Domov Počítače Recenzia: ROG Zephyrus M16

Recenzia: ROG Zephyrus M16

Zdielať

ROG Zephyrus M16 nie je len bežný herný notebook, pretože jeho viaceré detaily potešia používateľa a od zvyšnej konkurencie ho odlišujú. Prečítajte si našu recenziu a dozviete sa, čo ponúka.

Po prvom rozbalení nás príjemne prekvapili kompaktné rozmery notebooku, ktoré skôr zodpovedajú 15,6“ zariadeniam. Jeho rozmery sú pritom 355×243×23 mm (Š×H×V) a jeho hmotnosť 1,9 kg. Taiwanský výrobca však dokázal vtesnať do takto malého šasi až 16“ displej. Naša recenzovaná konfigurácia obsahuje procesor Intel Core i7-11800H, grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 3070, 16GB operačnej pamäte a 1TB SSD. M16 má displej s pomerom strán 16:10. A hoci ide o 16“ displej, zaberá približne toľko miesta ako typický 15“ notebook. Z hľadiska dizajnu je veľmi podobný modelu Zephyrus G15. Šasi je vyrobené z pevného plastu a pôsobí vcelku prémiovo. Škoda len matného povrchu zachytávajúceho odtlačky prstov a nečistoty (pri klávesnici a touchpade). Dizajn a technológie sú podobné, ako pri iných notebookoch spoločnosti. Podobne ako je typické pre túto sériu, aj nami testovaný model má rovnaké riešenie závesu Ergolift so zdvihnutím spodnej časti tak, aby sa zabezpečilo lepšie prúdenie vzduchu pod ním. Navyše pri miernom náklone to napomáha pohodlnejšej práci pri písaní.

Oceňujeme bohatú výbavu konektorov, ktorá zahŕňa dva porty USB-C, z ktorých jeden podporuje Thunderbolt 4. Druhý port so štandardom USB 3.2 Gen 2 umožňuje prenos DisplayPort (v1.4) a podporuje funkciu PowerDelivery (nabíjanie cez UBS-C). Výrobca dodáva k zariadeniu dva adaptéry – jeden klasický, veľký 240W (napríklad na doma) a druhý menší (kompaktnejší) s USB-C konektorom (s nabíjacím výkonom len 100W, napríklad do práce). Ľavá strana ponúka port na napájanie (klasický adaptér), HDMI 2.0b, Gigabit Ethernet, klasický USB 3.2, už spomenuté dva USB-C (Thunderbolt 4 a USB-C) a tiež kombinovaný 3,5 mm audio konektor pre slúchadlá/mikrofón. Napravo je jeden klasický USB-A 3.2, čítačka kariet microSD a bezpečnostný slot Kensington. Pripomeňme, že do čítačky kariet možno vložiť len karty microSD. V prípade fotografov odporúčame použiť microSD karty s adaptérom na SD formát do kamery/fototaparátu.

O zobrazenie sa stará už spomenutý 16“ displej. Pomer strán 16:10 znamená lepšiu prácu najmä s dokumentami, či kancelárskou prácou, napriek tomu, že tento notebook je zameraný najmä na hry a hráčov. Poteší aj jemné rozlíšenie 2560×1600 pixelov. Maximálny jas dosahuje 446 cd/m², čo je vysoko nad priemerom a rozloženie jasu 86% je tiež na dobrej úrovni. Panel navyše nepoužíva na reguláciu jasu technológiu PWM, t.j. nie je tu žiadne blikanie obrazovky, ktoré môže prekážať veľkej skupine používateľov. Displej tiež ponúka veľmi dobré pokrytie farebného priestoru (100% sRGB, 87% AdobeRGB). Pokiaľ však ide o kontrastný pomer (933:1), displej nevyzerá nijako zvlášť pôsobivo. Aj hodnota čiernej farby 0,48 cd/m² je skôr zvýšená. Iné konkurenčné zariadenia ponúkajú lepšie hodnoty čiernej.

Pokiaľ ide o kvalitu podania farieb, možno uviesť, že testovaný model ich zobrazuje veľmi presne. To nie je prekvapujúce, pretože notebook prichádza s certifikáciou Pantone Validated. Zariadenie možno bez problémov používať vonku, pokiaľ je v tieni. Displej totiž nie je dostatočne jasný na to, aby zvládal priame slnečné svetlo. IPS panel notebooku má veľmi stabilné pozorovacie uhly a môže sa tak pochváliť typickými hodnotami pozorovacích uhlov 178°/178°. To znamená, že zobrazenie obsahu na displeji možno čítať z akéhokoľvek uhla bez skreslenia. Podanie farieb hodnotíme ako výborné a nemáme k nim žiadne výhrady (až na nižší maximálny jas, čo môže byť problém iba v lete na priamom slnku). Rozhodne poteší 165 Hz panel a adaptívna synchronizácia s grafikou kartou pre čo najlepší pocit z hrania.

Na trhu je viac konfigurácií. Nami testovaný notebook disponuje procesorom Intel Core i7-11800H. Je to osemjadrový procesor so šestnástimi vláknami 11. generácie Core i procesorov postavený na 10 nm výrobcom procese. Jeho takt je pritom na úrovni 2,3 až 4,3 GHz (pri TurboBooste), pričom spotreba TDP dosahuje 45W. Pri každodennom používaní je systém veľmi svižný, aj aplikácie sa spúšťajú veľmi rýchlo. Prístup k dátam tiež nepredstavuje žiadny problém. Zariadenie používa 1TB SSD NVMe od Samsungu, ktorý pri realizovaných testoch úložísk dosahuje vynikajúce rýchlosti čítania a zápisu. Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3070 si bez problémov poradí so všetkými najnovšími hrami pri vysokých nastaveniach. Grafika dokáže spustiť súčasné hry vo vysokom rozlíšení a pri vysokej snímkovej frekvencii. Testovaný notebook má veľký displej a kompaktné šasi, ktoré sú vhodné pre hráčov na cesty.

A ako je na tom hlučnosť a teplota? Pri nečinnosti notebook neprodukuje veľa hluku, ventilátory zvyčajne len stoja a prevádzka je pomerne tichá. Pri plnom zaťažení však hlučnosť ventilátorov dosahuje až 68 dB(A). Veľkosť hluku systému do veľkej miery závisí od pracovného zaťaženia. Pri nasadení slúchadiel a počúvaní hudby či zvukov priamo z hier to nie je problém, ale pri tichých večeroch to môže byť občas trochu limitujúce. A pokiaľ ide o teploty, podľa našich meraní dosahujú na povrchu v záťaži 55°C, v oblasti opierky zápästia dosahujú maximum 42°C. Pri vysokej, alebo maximálnej záťaži sa zariadenie značne zahrieva, ale jeho chladenie je vcelku dobre vymyslené a odvádza svoju prácu veľmi dobre. Počas záťažového testu dosiahli teploty komponentov maximá 96°C a takty procesora klesli na 2,0 GHz. Okrem toho systém počas nášho záťažového testu bežal bez akýchkoľvek problémov.

Dôležitá na notebooku je aj klávesnica. Napriek tomu, že podobne veľké modely majú už dlhodobo a štandardne aj numerickú časť, ROG Zephyrus M16 ju nemá. Dokonca sme si všimli, že tento model nemá ani tlačidlo na printscreen (priamy kláves, ani skratku cez Fn). Jediné a jednoduché riešenie je nastavenie používateľom vybranej skratky napríklad pomocou aplikácie Greenshot. Klávesnica má štandardné rozloženie a tiež ponúka lokalizovaný layout (česko-slovenské popisky) s nastaviteľným podsvietením, ktorý je nastaviteľný v troch úrovniach. Klávesy so šípkami sú však na náš vkus trochu príliš malé. Na ovládanie hlasitosti, vypnutie a zapnutie mikrofónu a nástroja Armoury Crate sú vyhradené klávesy. Podsvietenie je rovnomerné a oceňujeme, že sa na klávesnici veľmi dobre píše. Vybavenie dopĺňa touchpad, ktorý nemá problémy s rozpoznávaním dotykov a gest.

Notebook je vybavený dvomi reproduktormi pre výšky a štyrmi reproduktormi pre nízke a stredné frekvencie. Reproduktory ponúkajú širokú zvukovú scénu a znejú vcelku dobre. V porovnaní s inými modelmi možno konštatovať, že ide o mierny nadštandard a používateľ ich môže používať aj na sledovanie multimédií, filmov, či hier. Spotrebu energie a výdrž hodnotíme skôr ako priemernú na úrovni zhruba štyroch hodín. To je pri 90Wh slabšie číslo, treba brať do úvahy zameranie herného zariadenia a vysokú spotrebu procesora a grafickej karty. Dodávaný 240W napájací adaptér je schopný poskytnúť dostatok energie na nabíjanie zariadenia za akýchkoľvek podmienok. Pri použití 100W kompaktnejšej nabíjačky je však nabíjanie z nuly doplna veľmi zdĺhavé.

ROG Zephyrus M16 je určený pre tých, ktorí hľadajú herný notebook s pomerom strán 16:10. Notebook má väčšiu obrazovku ako typický 15“ model. Displej je navyše farebne presný a rýchly (165 Hz). Výber portov, dobré možnosti údržby a kvalitné vstupné zariadenia dopĺňajú celkové vybavenie zariadenia. Model disponuje výkonným procesorom, grafikou a veľkým diskom. A vďaka rôznym možnostiam konfigurácie sa dá upraviť aj cena zariadenia. Nami testovaná konfigurácia pritom stojí veľa, cca 2500 eur. Celkovo možno konštatovať, že ide o veľmi zaujímavé a výkonné zariadenie pre hráčov, multimediálnych fanúšikov, ale tiež aj na prácu v kompaktnom šasi pri zachovaní rozumných rozmerov.

Zapožičal: ASUS