Švédsky výrobca má v portfóliu viac zaujímavých skriniek a chladiacich zariadení. Pozrime sa na počítačovú skrinku Define 7 Compact.
V typickej tradícii Fractal Define má skrinka veľmi decentný a minimalistický vzhľad s pevne vyzerajúcim predným panelom, bočnými otvormi na prívod vzduchu a bez osvetlenia RGB. Aktuálny model má vylepšenia oproti staršej skrinke.
Textúrovaný plastový predný panel bol nahradený krytom z brúseného hliníka, vrchný panel je odnímateľný a vymeniteľný. Samozrejmosťou je bočný panel s priehľadným sklom.
Skrinka ponúka kvalitné konštrukčné spracovanie v čiernom prevedení. Testovaný model, ktorý je v predaji za zhruba 100 eur, ponúka kompaktné šasi s elegantnou povrchovou úpravou a dokonca aj s výborným prietokom vzduchu.
Napriek kompaktnému tvaru s rozmermi 210×474×427 mm (Š×V×H) sa do skrine zmestí bežná základná doska ATX spolu s celkovo siedmimi 120 mm ventilátormi, alebo kombináciou štyroch 140 mm a dvoch 120 mm ventilátorov.
Zo spodnej, prednej, aj hornej strany sú k dispozícii odnímateľné filtre, ktoré slúžia na lepšie zachytávanie prachu a zamedzenie nečistôt prenikajúcich do vnútra. K dispozícii sú aj predinštalované ventilátory priamo v skrinke – zadný 140 mm a predný 120 mm.
Na kovovej čiernej konštrukcii toho nenájdeme veľa, predná strana je úplne prázdna, takisto aj jedna z bočných strán. Druhá je priehľadná, avšak predáva sa aj verzia, kde túto bočnicu nenájdeme.
Na hornej strane sú ovládacie prvky – vypínač, tlačidlo resetu, port USB-C, dva USB 3.0, dva USB 2.0, ako aj dvojica audio konektorov.
Dobrou správou pri stavbe počítača je aj možnosť jednoducho si káble zorganizovať. Na najdôležitejších trasách káblov sú totiž umiestnené suché zipsy s logom Fractal Design a vnútri je veľa úchytov na sťahovacie pásky.
ie sú pribalené aj v balení skrinky, spolu s rôznymi skrutkami, pričom každý druh skrutky (alebo aj pásky) je prehľadne zabalený v oddelených plastových vrecúškach.
Pri celkovom pohľade na skrinku používateľovi napadne, že jej hlavným zameraním asi bude zostava s vodným chladením. Na vodné chladenie je spredu priestor pre 360 mm alebo 280 mm radiátor, zhora pre 240 mm, alebo tiež pre malý 120 mm radiátor na spodnú alebo zadnú časť.
V prípade, ak použijete vodné chladenie typu AiO (all-in-one) ako aj my, v skrinke ostáva kopa nevyužitého miesta a priestor, ktorý možno využiť na výborný airflow (teda prúdenie vzduchu). Za nevýhodu však považujeme iba dva dodávané ventilátory, v prípade potreby si ich musí používateľ dokúpiť a domontovať.
Oceňujeme samostatnú šachtu pre zdroj, ktorá je v spodnej časti a vďaka tomu zakrýva celý neporiadok spleti káblov v skrinke. Pri testovanej skrinke sa nám však veľmi páči úspora miesta a ponúka tie isté možnosti komponentov, ako aj rozmerovo väčšie modely. Používateľ tak nie je ochudobnený o ATX dosky, či o množstvo ventilátorov.