Domov Počítače Recenzia: Dell Precision 7510 a HP Z220

Recenzia: Dell Precision 7510 a HP Z220

Zdielať

Otestovali sme dve zariadenia – notebook a stolový PC, ktoré spadajú do kategórie „workstation“ a teda sú vhodné na prácu. Oba sú repasované modely Dell Precision 7510 (notebook) a HP Z220 (stolový počítač).

V ponuke je veľké množstvo notebookov, aj počítačov – od lacných za 300 eur, po drahé za 4000 eur. Mnohí používatelia majú limitovaný rozpočet na nákup techniky a práve pre nich je riešenie kúpiť repasovaný (obnovený) počítač za lepšiu cenu. Hoci niektorí nemajú o repasovaných počítačoch dobrú mienku, pretože ich predtým používal niekto iný. Pojem „repasovaný“ vo všeobecnosti znamená, že z pevného disku zariadenia boli vymazané staršie dáta, resp. celý systém bol nanovo preinštalovaný, spolu s inštaláciou najnovších aktualizácii. Pri notebookoch ide často aj o vyčistenie klávesnice od nečistôt, prípadne jej čiastočnú výmenu, pri počítačoch vyčistia zvnútra, aj zvonku ako aj testovanie.

Taktiež je veľmi dôležité uistiť sa, či naozaj kupujete repasovaný notebook (počítač) a nie iba použitý, pretože medzi týmito dvoma výrazmi je rozdiel. Použitý väčšinou kupujú záujemcovia od súkromného predajcu, priateľa či suseda, repasovaný buď v kamennom obchode, alebo u on-line predajcov. Jeden z nich je aj Furbify, ktorý nám na test zapožičal zariadenia určené na prácu (tzv. workstation notebook a PC). Všetky predávané zariadenia sú skontrolované technikmi a podľa poškodenia zaradené do rôznych kategórii. Produkty sú zachovalé, ale v dôsledku používania môžu mať menšie škrabance a poškodenia estetického charakteru. Na funkčnosť to nemá vplyv a zatiaľ čo Dell Precision 7510 je hodnotený ako „silver“ a HP Z220 ako „bronze“, z nášho pohľadu naopak notebook vykazoval horší stav, najmä pokiaľ ide o spodnú stranu.

Dell Precision 7510 je pracovný notebook, ktorý je určený na prácu v teréne, zároveň však podporuje aj dokovaciu stanicu pomocou špeciálneho konektora na spodnej strane. Notebook má čierne veko so strieborným kovovým okrajom a skosenými hranami. Na ľavej strane je plnohodnotný HDMI port, miniDisplayPort a port USB 3.0. Ďalšie tri porty USB 3.0, čítačka SD kariet, 3,5 mm audio konektor pre slúchadlá a slot pre bezpečnostný zámok Kensington sú na pravej strane zariadenia. Porty Ethernet a napájanie sú na zadnej strane. Spracovanie zariadenia je na solídnej úrovni, základňa je pevná a neprehýba sa, pri veku displeja je však situácia iná a má istú voľnosť. Celkovo však zariadenia, určené na prácu, poskytujú veľmi dobrú pevnosť šasi.

O zobrazovanie sa stará 15,6“ TN displej s Full HD rozlíšením (1920×1080 px) v matnej povrchovej úprave. Málo kvalitný TN panel badať hneď na prvý pohľad. Tento typ v porovnaní s IPS displejmi je horší čo sa týka podania farieb a vernosti ich zobrazenia. Iste, hoci ide o niekoľkoročný notebook, pri pracovnom modeli by sme očakávali oveľa lepší panel. Notebook teda rozhodne neodporúčame pre grafikov a pracantov, ktorí potrebujú čo najlepšie podanie farieb. Naopak zariadenie je vhodné na bežnú kancelársku prácu. Z iba 60% sRGB spektra sme boli sklamaní, slabý bol takisto aj maximálny jas, ktorý sa zastavil na 228 nitov. Predajca má však notebooky s IPS panelom aj v tejto kategórii, stačí si vybrať iný model.

Hardvérovým základom je procesor Intel Core i7-6820HQ doplnený o grafickú kartu NVIDIA Quadro M2000M, 16GB RAM DDR3 (2×8GB), 240GB SSD. Táto kombinácia je vhodná na prácu, dobre sa so zariadením pracuje. Výhrady však máme k málo kvalitným reproduktorom, pri ktorých je zvuk skreslený (úplne absentujú basy a stredy). V biznis notebooku chýba dokonca aj web kamera, ktorá príde vhod najmä teraz počas korona krízy, v časoch home office, keď je videohovorov viac ako obvykle. V prípade nutnosti musí teda používateľ dokúpiť externú kameru a pripojiť ju cez USB port. Treba dodať, že notebook Dell bol takto vyrobený a v prípade potreby webmakery má predajca v portfóliu aj iné modely s webkamerou. Výdrž batérie je v porovnaní s inými notebookmi na prácu nižšia, namerali sme ju na úrovni štyroch hodín.

V notebookoch, určených na prácu, je veľmi podstatná klávesnica. Klávesy sú príjemné na každodenné písanie, ide už klasicky o chicklet notebookové klávesnice s nízkym zdvihom. Mrzí nás však, že layout použitý v testovacom kuse má nemeckú lokalizáciu a predajca na kus nenalepil popisky. Predajca nálepky s lokalizáciou posiela zákazníkom a ak ho používateľ pri objednávke požiada, predajca popisky nalepí na klávesnicu. Podsvietenie je v dvoch stupňoch, ktoré po chvíli nepoužívania zhasne. Takisto možno podsvietenie aj úplne vypnúť. Medzi klávesmi G, H a B je TrackPoint, ktorý je typický pre notebooky Lenovo zo série ThinkPad ešte z čias IBM. Premiéra bola v notebooku IBM ThinkPad 700 v roku 1992 a v súčasnosti sa používa najmä pri zariadeniach, ktoré sa zaraďujú medzi „pracovné“. V podstate ide o malý joystick, ktorý je na klávesnici. TrackPoint nemá funkciu tlačidiel a jeho nakláňaním sa ovláda pohyb kurzoru po obrazovke.

Ďalším zariadením, určeným na prácu, je HP Z220 CMT. Tvarovo ide o hranatú, celočiernu skrinku. Spredu je niekoľko konektorov ako aj dve strieborné logá – HP a nápis Z220. „CMT“ v názve znamená „konvertibilný minitower“. Najväčším dizajnovým úspechom je ľahko otvárateľný bočný panel: stačí zatiahnuť za západku a dvierka na skrinke sa otvoria, čo umožní ľahkú výmenu komponentov a ich upgrade. Po otvorení zisťujeme, že je tu veľa priestoru pre rôzne variácie usporiadania, pričom DVD napaľovačka zaberá jednu 5,25“ pozíciu. Nielenže ide o počítač HP, ale spoločnosť si takisto vyrobila aj svoju základnú dosku, ktorá je šitá na mieru. Celkovo sú tu však až tri 5,25“ pozície, do ktorých možno osadiť čítačku pamäťových kariet, ďalšiu DVD napaľovačku, prípadne Blu-ray.

Základom je procesor Intel Xeon E3-1225 v2, spolu so 16GB DDR3 RAM (4×16GB) a 256GB SSD. Rozhodne oceňujeme tichý chod počítača aj pri vysokej záťaži. Zrejme za to môže absencia dedikovanej grafickej karty a dobre navrhnuté chladenie. Pokiaľ ide o výbavu portov, celkovo je tu päť USB 2.0, štyri USB 3.0, dva 3,5 mm audio jack konektory, jeden RJ45 Ethernet, jeden DisplayPort, jeden DVI-D, dva PS/2 a jeden RS-232 (sériový port). Prekvapením je, že po pripojení k nášmu redakčnému monitoru AOC CU34G2 s rozlíšením 3440×1440 pixelov sa na počítači ukázalo najvyššie možné rozlíšenie 2560×1080 pixelov. Toto je totiž limit pre integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphics P4000, ktorú počítač používa. S počítačom sa dobre pracuje, v balení však nie je dodávaná klávesnica ani myš. V pŕipade záujme si používateľ môže vybrať v konfigurátore aj ďalšie doplnky, medzi nimi aj klávesnicu a myš.

Repasované (obnovené) počítače a notebooky majú svoje čaro pre používateľov, ktorí majú nižší rozpočet a nechcú kupovať zariadenia z bazáru (z druhej ruky). Pri kúpe týchto zariadení získavajú dvojročnú záruku od predajcu a výhodnejšiu cenu oproti novým modelom. Navyše môže ísť o ekologické riešenie, ako vybaviť kanceláriu vynovenými zariadeniami.

Zapožičal: Furbify