Napriek protestom Amazonu a súdnemu rozhodnutiu budú americké armádne cloudy vyvinuté v Redmonde. Pentagon tak potvrdil predošlú obrannú dohodu s Microsoftom.
Americké ministerstvo obrany ukončilo prehodnocovanie návrhov k projektu Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI). Pentagon v zverejnenej správe potvrdil, že najlepšou voľbou pre naplnenie 10-miliardovej zákazky je aj naďalej spoločnosť Microsoft. Cieľom JEDI je systémová modernizácia informačnej a komunikačnej infraštruktúry obrannej zložky štátu. Nový dodávateľ širokej škály cloudových služieb by mal s armádou spolupracovať po obdobie minimálne jednej celej dekády. „Oceňujeme, že po dôkladnom preskúmaní Ministerstvo obrany potvrdilo, že ponúkame tú správnu technológiu a najlepšiu hodnotu. Sme pripravení pustiť sa do práce a zabezpečiť, aby tí, ktorí slúžia našej krajine, mali prístup k tejto veľmi potrebnej technológii,“ komentoval úspech hovorca Microsoftu Frank X. Shaw.
Pentagon zákazku Microsoftu udelil už v októbri minulého roku. Okrem spoločnosti spoluzakladateľa Billa Gatesa sa do verejnej súťaže zapojili aj firmy Amazon Web Services (AWS), Google, Oracle, IBM či REAN Cloud. Do posledného kola sa popri Microsofte dostal iba AWS, ktorý vzniesol voči obstarávaniu niekoľko námietok. Predstavitelia AWS na blogu uviedli, že jedným z kľúčových kritérií výberu dodávateľa bola cena služby. Napriek tomu, že svoj cloud vyčíslili o niekoľko desiatok miliónov lacnejšie než Microsoft, konkurenčnú ponuku neprebili. Pochybnosti o zaslúženom víťazstve Microsoftu súviseli aj s technologickým zázemím. Portál ZDNet uvádza, že vzhľadom na dominantné postavenie AWS v oblasti poskytovania cloudových služieb takmer všetci predpokladali jeho víťazstvo.
Výsledok verejného obstarávania AWS nazvali ako „chybné, zaujaté a politicky skorumpované rozhodnutie“. Do procesu mal podľa nich zasahovať prezident Donald Trump a nariadiť vtedajšiemu ministrovi obrany Jamesovi Mattisovi, aby sa Amazonu „zbavil“. CEO spoločnosti Jeff Bezos k veci dodal, že išlo o zneužitie úradnej moci. Trump a Bezos nepestujú najpriateľskejšie vzťahy – prezident pravidelne kritizuje the Washington Post, ktorého vlastníkom je práve Bezos, pre spôsob, akým denník vykresľuje jeho administratívu. Údajnými zásahmi do verejného obstarávania sa zaoberal aj hlavný inšpektor Pentagonu. Ten dospel k záveru, že rozhodnutie o pridelení zákazky neprišlo z Bieleho domu. Prezidentský úrad však niekoľkým svedkom nariadil mlčanlivosť a inšpektor tak vzhľadom na obmedzenú spoluprácu nemohol dokončiť hodnotenie vo veci zneužitia úradnej moci.
Federálny súd vo februári označil oficiálnu sťažnosť AWS za opodstatnenú. Návrh, ktorý predstavil Microsoft, podľa súdu nebol dostatočný a spôsobilý na udelenie zákazky. Na základe súdneho rozhodnutia ministerstvo obrany vyzvalo obe spoločnosti, aby opätovne predložili svoje návrhy. Pentagon v súlade s rozhodnutím súdu pristúpil k prehodnoteniu oboch návrhov – a znovu sa rozhodol vložiť dôveru do spoločnosti Microsoft. V záverečnej časti vyhodnocujúcej správy zároveň dodal, že z dôvodu predbežného opatrenia súdu nebude zákazka uskutočnená okamžite.
Zdroj: CS