Domov Recenzie Recenzia: Xiaomi Mi Note 10 Pro

Recenzia: Xiaomi Mi Note 10 Pro

Zdielať

Čínska spoločnosť Xiaomi iba za deväť rokov existencie dosiahla významné míľniky na poli smartfónov a aktuálne patrí medzi najvýznamnejších hráčov na trhu. Teraz prináša vôbec prvý sériovo vyrábaný 108 MPx fotoaparát. Zároveň je to prvýkrát, keď má telefón až päť zadných snímačov fotoaparátu, ktoré sa medzi sebou dopĺňajú. Aký je výsledok?

Telefón je zbalený v čiernej krabičke, pričom priamo v balení je 27W nabíjací adaptér s podporou rýchleho nabíjania, prepojovací kábel z USB na USB-C, silikónové puzdro a ihla na vytiahnutie šuplíku pre dvojicu nano SIM kariet. Telefón je k dispozícii v troch farebných prevedeniach – v zelenej, ktorú mal nami testovaný model, zapožičaný na test od spoločnosti Alza, ďalej bielej a čiernej. Konštrukcia je pevná a mohutná, ani pri veľmi silnom prítlaku nič nevŕzga. Povrch zariadenia je však náchylný na odtlačky prstov a nečistoty. Rozmery zariadenia sú 158×74×10 mm a hmotnosť 208 gramov. Snímače fotoaparátu výrazne vystupujú nad hranu zariadenia, čo nie je veľmi praktické, odporúčame teda používať aj dodávané puzdro.

Oceňujeme, že výrobca napriek „trendom“ ponechal audio jack, ktorý sa postupne, ale isto, vytráca z takmer všetkých zariadení. Chýba nám však certifikácia pre zvýšenú odolnosť voči vode a prachu IPxx, stereo reproduktory, či bezdrôtové nabíjanie Qi. Testovaný Mi Note 10 Pro je pritom najdrahší model Xiaomi. Ponúka procesor strednej triedy Qualcomm Snapdragon 730 a je výkonovo slabší, ako Snapdragon 855 v lacnejšom Mi 9. Keďže telefóny Mi Note nepodporujú pamäťové karty, odporúčame zvážiť, ktorý model si používateľ kúpi – Mi Note 10 má 6GB RAM a 128GB ROM, testovaný Mi Note 10 Pro 8GB RAM a 256GB ROM. Vzhľadom k cene a parametrom odporúčame verziu „Pro“, ktorú sme testovali.

Telefón padne veľmi dobre do dlane a to vďaka zaobleným bokom, či už s nasadeným puzdrom alebo bez neho, aj keď hmotnosť v ruke pri dlhšom používaní rozhodne cítiť. Výrobca si veľmi dobre poradil s umiestnením optickej čítačky odtlačkov prstov, ktorá má byť rýchlejšia a presnejšia než pri predchádzajúcich telefónoch Xiaomi. Po našom dvojtýždňovom používaní môžeme potvrdiť, že funguje naozaj spoľahlivo a rýchlo a problémy nerobí ani priloženie mierne vlhkého prsta. Biometrická podpora však zahŕňa aj odomknutie po rozpoznaní tváre, čo je takisto spoľahlivé a rýchle. Obe biometrie sa tak vhodne dopĺňajú a vďaka malému výrezu kvapky v displeji odpadávajú problémy s vysúvaním selfie kamery.

O zobrazenie sa stará 6,47“ špičkový Super AMOLED displej, ktorí jednoznačne patrí k tomu najlepšiemu, čo na trhu nájdeme. Ponúka jasné, verné farby, vysoký maximálny jas – až 600 nitov, skvelé rozlíšenie 2340×1080 pixelov (398 ppi) a k dispozícii je aj možnosť nastavenia farebného profilu podľa potrieb používateľa (studené, teplé farby). Azda jediná drobná „chybička“ krásy je 60 Hz displej, nepovažujeme to však za výrazný nedostatok, skôr malý detail. Efektné je aj zaoblenie displeja po oboch stranách, ktoré má síce isté nevýhody pri možných odleskoch, avšak pri používaní sme sa nestretli s problémami – možné nechcené dotyky sme počas používania nezaznamenali.

Nastavenie AlwaysOn display priamo v operačnom systéme Xiaomi Mi Note 10 Pro

Keď sme spomenuli špičkový displej, telefón ako jeden z mála smartfónov od Xiaomi podporuje aj HDR profil, čo príde vhod najmä pri multimediálnom využití – sledovanie filmov cez Netflix, či HBO GO. Oceňujeme takisto AlwaysOn display, ktorý zobrazuje na zamknutej obrazovke hodiny, dátum, stav batérie, ako aj notifikácie o zmeškaných udalostiach. Výrobca umožňuje, aby si používateľ priamo v nastavení presne nastavil podľa svojho gusta či už hodiny (digitálne, analógové), pridanie textu (napríklad v prípade straty telefónu sa bude zobrazovať namiesto hodín a notifikácií), vybrať pozadie, farbu, ako aj možnosť funkciu AlwaysOn display zobrazovať stále alebo len v určitom čase (napríklad počas dňa).

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 730G (8 nm) doplnený o 8GB RAM, 256GB ukladacím priestorom a grafikou Adreno 618. Operačný systém Android 10 je doplnený o nadstavbu výrobcu MIUI. Keďže pre AMOLED panel je priam vhodný, počas celého používania sme mali nastavený tmavý režim. Ten možno aktivovať priamo v nastavení alebo kliknutím na ikonu v notifikačnom centre. Tmavý režim nám fungoval všade, azda jedinou výnimkou bola aplikácia Gmail. Pre porovnanie v rovnakej verzii na Xiaomi Mi9T Pro tmavý režim fungoval aj tu korektne. Hoci výrobca použil procesor strednej triedy, rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a nestretli sme sa s problémami pri výkone. Za celý čas nám spadla iba raz aplikácia Facebook Messenger.

Nadstavba má dosť ďaleko od čistého Androidu, pričom v čase nášho testovania sme mali na telefóne MIUI 11 Global Stable ROM. Počas nášho testovania sme si taktiež vyskúšali už klasický záťažový test, čo znamená, že máme naraz spustených desiatky appiek a otvorených desiatky kariet a medzi nimi prepíname. Veľká 8GB pamäť sa podpisuje pod fakt, že sa nám na pozadí aplikácie nezatvárali. Test sme realizovali až po vypnutí úsporných nastavení v časti Batéria, keďže výrobca má štandardne nastavené úspornejšie opatrenia z dôvodu vyššej výdrže batérie. Klávesnicu, ktorú používa výrobca, sme počas testovania nahradili SwiftKey a ako spúšťač sme používali Nova launcher.

Smartfón má nadštandardnú, až 5260 mAh  batériu. Jej výdrž sa pohybuje na úrovni dvoch dní pri aktívnom používaní, čo je priam perfektné. Pri menej aktívnom používaní možno dosiahnuť aj výdrž troch dní. A keď príde na nabíjanie, výrobca dodáva v balení 27W nabíjačku, ktorá nabije zariadenie z 0% na 60% za približne 30 minút, z nuly na sto to trvá niečo vyše hodiny. A to sú priam fantastické hodnoty. Batéria a rýchle nabíjanie je tak ďalšou prednosťou nami testovaného telefónu.

Konektivita zariadenia ponúka výbavu pre vlajkové lode – podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0, ako aj systém NFC pre platenie telefónom. Využívať sa dajú 4G/LTE siete v staršom štandarde Cat15 (800/150 Mbps). Sú tu taktiež štyri navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Pokiaľ ide o navigáciu, počas testovania sme zaznamenali dlhšiu dobu fixácie ako by sme očakávali, snáď to výrobca opraví v nasledujúcich aktualizáciách. Vo výbave je však aj FM rádio, čo sa často pri telefónoch nevidí.

Medzi hlavnú prednosť testovaného smartfónu Xiaomi Mi Note 10 Pro patrí rozhodne päť snímačov fotoaparátu. Premiéru tu mal prvý sériovo vyrábaný 108 MPx snímač Samsung s clonou f/1.7, doplnený o dva teleobjektívy 12 MPx f/2.0 a 5 MPx f/2.0, 20 MPx f/2.2 ultraširoký a 2 MPx f/2.4 makro snímač. Fotoaparát má- optickú stabilizáciu, HDR, záznam videa v 4K pri 30 fps, Full HD pri 30, 60, 120 a 240 fps, ako aj duálny LED blesk. Ako celok to znie výborne, aké je však použitie a kvalita výsledných fotografii v praxi?

Vďaka vysokému rozlíšeniu primárneho snímača fotoaparátu majú fotky dobré detaily, a to aj pri zoomovaní. Farebné podanie zodpovedá realite, počas testovania sme sa nestretli so zlými fotkami. Takisto je aj dynamický rozsah veľmi dobrý. Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá, prehľadná a intuitívna. V nastaveniach umožňuje snímanie aj v plnom, 108 MPx rozlíšení, ktoré má potom gigantické rozlíšenie 12032×9024 pixelov. Z nášho pohľadu však radšej odporúčame fotografovať klasickým spôsobom, keďže pri plnom rozlíšení podľa nás neprináša žiadnu väčšiu pridanú hodnotu.  Fotografie spravidla nevyzerajú oveľa lepšie a fotenie v tomto režime zaberie viac času. Taktiež fotky zaberú podstatne väčšie množstvo dát.

Ultraširoký 20 MPx snímač zachytáva 117° uhol a hoci nepatrí k najlepším, ide o veľmi dobrý senzor, ktorý si vďaka softvéru dokáže vcelku dobre poradiť s efektom rybieho oka. Ponúka pekné farby, dynamický rozsah a čerešničkou na torte je prítomnosť autofokusu. Práve vďaka tomu by mohol tento senzor poslúžiť aj ako makro snímač, namiesto toho sa však výrobca rozhodol pridať samostatný makro snímač, ktorý má iba 2 MPx rozlíšenie. Ťažko povedať, čo viedlo výrobcu k tomuto kroku – chcel byť prvý na trhu s piatimi snímačmi fotoaparátu?

Výrobca myslí aj na teleobjektív a to dokonca hneď dvakrát. Prvý ponúka dvojnásobné optické priblíženie, snímač poskytuje slušné výsledky a opäť možno pochváliť za dobrú prácu s farebnosťou. Výbavu dopĺňa 5 MPx teleobjektív s optickou stabilizáciou, ktorý okrem 5-násobného optického priblíženia možno použiť takisto na 10-násobný hybridný zoom. Milým prekvapením sú fotografie s dvojicou teleobjektívov, ktoré majú veľmi dobrú kvalitu, nie nadarmo získal smartfón jedno z najvyšších hodnotení DxO Mark – 121 bodov. Ani selfie snímky nevyzerajú vôbec zle a potešia náročnejších selfie nadšencov.

Používatelia, ktorí radi fotia, rozhodne ocenia fotografickú výbavu testovaného Xiaomi Mi Note 10 Pro. Päť snímačov fotoaparátov, ktoré sa medzi sebou dopĺňajú, priam až nadštandardná veľká kapacita batérie, skvelý a špičkový displej, ako aj veľmi dobrá konektivita zariadenia sú prednosti, ktoré zaujmú aj náročných zákazníkov. Kolená telefónu podráža slabšia výbava procesora strednej triedy, ktorá síce nie je vhodná na hry, ale je dostatočne rýchla na všetky činnosti. Avšak aj toto sa zmení. Nedávno predstavené vlajkové modely spoločnosti – Xiaomi Mi 10 a Mi 10 Pro v online evente zatiaľ len pre Čínu zaznamenávajú úspech. Na svoje globálne predstavenie ešte len čakajú. Zatiaľ však rozhodne odporúčame všetkými desiatimi kúpu Mi Note 10 Pro.

Vďaka špičkovým technológiám fotoaparátu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Xiaomi Mi Note 10 Pro ocenenie High-End Technológie

Zapožičal: Alza