Domov Novinky Zničí umelá inteligencia Google vyhľadávanie?

Zničí umelá inteligencia Google vyhľadávanie?

Zdielať

Bill Gates tvrdí, že umelá inteligencia by mohla zničiť vyhľadávač Google a Amazon, ako ich poznáme.

Spoluzakladateľ Microsoftu verí, že budúca špičková spoločnosť v oblasti umelej inteligencie pravdepodobne vytvorí osobného digitálneho agenta, ktorý bude môcť vykonávať určité úlohy za ľudí. Táto technológia bude taká hlboká, že by mohla radikálne zmeniť správanie používateľov.

Tento zatiaľ nevyvinutý asistent s umelou inteligenciou bude schopný pochopiť potreby a zvyky človeka a pomôže mu „prečítať veci, na ktoré nemáte čas,“ povedal Gates v pondelok počas podujatia Goldman Sachs a SV Angel v San Franciscu na tému umelej inteligencie.

Uviedol, že je 50 na 50 pravdepodobné, že týmto budúcim víťazom v oblasti umelej inteligencie bude buď startup, alebo technologický gigant. „Bol by som sklamaný, keby sa tam nedostal Microsoft,“ povedal. „Ale urobilo na mňa dojem niekoľko startupov vrátane Inflection,“ dodal s odkazom na Inflection.AI, ktorú spoluzaložil bývalý výkonný riaditeľ DeepMind Mustafa Suleyman.

Podľa neho potrvá nejaký čas, kým bude tento výkonný digitálny agent budúcnosti pripravený na bežné používanie. Dovtedy budú firmy pokračovať v zavádzaní takzvaných generatívnych technológií AI podobných populárnej technológii ChatGPT od OpenAI do svojich vlastných produktov.

Tiež sa venoval aj úsiliu v oblasti zdravotníctva, ktoré súvisí s jeho prácou v Nadácii Billa a Melindy Gatesovcov, a uviedol, že AI urýchli inovácie v tejto oblasti a povedie k pokročilejšiemu vývoju liekov. Hoci vnútorné fungovanie ľudského mozgu je pre vedcov stále záhadou, Gates verí, že ľudstvo sa blíži k vytvoreniu užitočných liekov na liečbu chorôb, ako je Alzheimerova choroba, pričom skúšky nových liekov na ľuďoch sa možno uskutočnia do 10 rokov.

Nástup generatívnych technológií umelej inteligencie, ktoré dokážu vytvárať presvedčivé texty, tiež prirovnal k zmene hry, ktorá sa dotkne pracovníkov s bielymi goliermi. Dodal, že verí, že budúce humanoidné roboty, ktoré budú pre spoločnosti lacnejšie ako ľudskí zamestnanci, výrazne ovplyvnia aj robotníkov. „Keď vynájdeme týchto robotov, musíme sa len uistiť, že nedostanú Alzheimerovu chorobu,“ zažartoval.

Zdroj