Domov Novinky X prináša audio a video hovory na Android

X prináša audio a video hovory na Android

Zdielať

Funkcia pôvodne exkluzívne pre iOS prichádza aj na konkurenčný operačný systém.

Možnosť uskutočňovať audio a video hovory na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) je už na platforme iOS dostupná od októbra minulého roka. Platforma však predstavila podporu hovorov aj pre operačný systém Android. Dôvodom oneskorenia funkcie je pravdepodobne vysoká fragmentácia platformy. Všetci majitelia účtov môžu prijímať hovory, ale volať iným používateľom môžu len tí, ktorí si predplatia prémiové služby. To je v priamom kontraste s konkurenčnými komunikátormi ako Telegram, Signal, WhatsApp či Viber, kde sú audio a video hovory úplne bezplatné pre všetkých.

Hovory na X sú uložené pod položkou DM (Direct Messages). Používateľ si môže určiť, kto sa mu môže dovolať. Na výber sú kontá, ktoré používateľ sleduje, overené (platiace) kontá a ľudia z adresára, pokiaľ bol udelený súhlas so zdieľaním týchto údajov medzi majiteľom účtu a X. Mať zaplatené prémiové konto nie je jedinou podmienkou na uskutočnenie hovoru. Volaný účastník musí mať aspoň jednu DM s volajúcim používateľom. Takisto treba pripomenúť nutnosť mať zapnuté notifikácie v prípade Androidu, aby funkcia oznamovania hovorov fungovala. Je to dané obmedzeniami a architektúrou platformy.

Nevýhodou peer-to-peer hovorov je, že odhaľuje IP adresu oboch účastníkov, čo môže byť v niektorých prípadoch, najmä ak je nedostupná VPN, nežiaduce. Preto X ponúka možnosť „Enhanced call privacy“, ktorá skryje IP adresu spôsobom, že hovory budú presmerované cez jeho servery. Funkciu treba manuálne zapnúť v nastaveniach DM. V prípade že jeden z volajúcich má funkciu zapnutú a druhý nie, tak hovor bude automaticky smerovaný cez servery sociálnej siete. Nevýhodou takéhoto presmerovania môže byť nižšia kvalita prenášaného zvuku a obrazu.

Zdroj