Domov Novinky Všetkých 27 štátov EÚ môže vytvoriť jeden kryptorámec

Všetkých 27 štátov EÚ môže vytvoriť jeden kryptorámec

Zdielať

Cieľom návrhu MiCA, ktorý bol prvýkrát navrhnutý v septembri 2020, je vytvoriť jednotný právny rámec pre kryptografiu pre všetkých 27 štátov EÚ.

Rôzne regióny na celom svete, či už v zoskupeniach alebo jednotlivo, pracujú na zviazaní prevažne nezávislého kryptosektora do právnych rámcov, aby bol tento priestor pre investorov bezpečný. Čerstvou novinkou je, že Výbor Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosti (ECON) schválil legislatívu MiCA. Cieľom návrhu, ktorý bol prvýkrát navrhnutý v septembri 2020, je vytvoriť jednotný právny rámec pre kryptografiu pre všetkých 27 štátov EÚ. Po dvoch rokoch zvažovania a rokovaní ECON návrh MiCA napokon schválil. Stefan Berger, člen ECON, potvrdil tento vývoj na Twitteri. Dolaďovanie a vykonávanie kryptopolitiky by mohlo začať platiť od roku 2024. „Je dôležité zabezpečiť, aby právne predpisy [Európskej] únie v oblasti finančných služieb boli vhodné pre digitálny vek a prispievali k ekonomike pripravenej na budúcnosť, ktorá funguje v prospech ľudí, a to aj tým, že umožňujú využívanie inovatívnych technológií,“ uviedla MiCA.

Rámec pre trhy s kryptoaktívami (MiCA) sa do veľkej miery točí okolo ochrany spotrebiteľov, ako aj prevencie manipulácie s trhom a finančných trestných činov v krypto sektore. V marci tohto roka ECON osviežil návrh zákona MiCA pridaním „minimálneho štandardu environmentálnej udržateľnosti“, ktorý by mali kryptomeny dodržiavať. Zatiaľ čo zákony MiCA o kryptomenách sú pripravené vstúpiť do platnosti, na vypracovaní všeobecných zákonov s cieľom odstrániť rizikový faktor zo sektora digitálnych aktív pracujú aj iné organizácie. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) plánuje v najbližších dňoch predstaviť členom krajín G20 rámec zdaňovania okolo sektora kryptografických aktív. V nasledujúcich mesiacoch bude OECD pokračovať v práci na právnych a operačných nástrojoch na uľahčenie medzinárodnej výmeny informácií zhromaždených na základe CARF. Niekoľko krajín tiež pracuje na formulovaní zákonov okolo kryptopriestoru s cieľom chrániť svoju komunitu investorov.

Zdroj