Domov Novinky Vo Švédsku vzniká prvé ekologické dátové centrum

Vo Švédsku vzniká prvé ekologické dátové centrum

Zdielať

Vo švédskom Falun vzniká prvé ekologické dátové centrum. Nadbytočné teplo z EcoDataCentra využije mesto na vykurovanie budov. Autorom je energetická spoločnosť Falu Energi & Vatten v spolupráci so spoločnosťou EcoDC AB. Schneider Electric dodáva projektu technologické riešenia pre úsporu energie.

Datacentrum

Základom ekologického dátoveho centra je prepojenie na miestny vykurovací systém. Jediné dátové centrum vie totiž spotrebovať viac elektriny ako stredne veľké mesto, pričom veľká časť tejto energie zvyčajne ostáva nevyužitá a datacentrum ju vypustí vo forme tepla do atmosféry. EcoDataCenter vo Falune bude pripojené na miestny vykurovaciu infraštruktúru.

Eco Data Center

Nadbytočné teplo z dátového centra vyhreje miestne budovy. Naopak v letnom období nadbytočná para z miestnej elektrárne poženie chladiace prístroje datacentra. Dátové centrum používa iba energiu z obnoviteľných zdrojov – slnečnú, veternú a vodnú rovnako ako sekundárne biopalivá. Prvý komplex tvorený z troch budov bude dokončený v prvom kvartáli 2016.

Zdroj: TS