Domov Novinky V USA pripravujú ďalší zákon proti monopolu gigantov

V USA pripravujú ďalší zákon proti monopolu gigantov

Zdielať

Veľké technologické spoločnosti ako sú Apple, Google, Facebook a Amazon budú v USA čeliť ďalšiemu návrhu zákona o ochrane hospodárskej súťaže.

Dvojstranná skupina zákonodarcov na čele s demokratickou senátorkou Amy Klobucharovou a republikánom Chuckom Grassleym plánuje predložiť návrh zákona, ktorý by zakázal veľkým technologickým platformám, ako sú Amazon a Google zo skupiny Alphabet, zvýhodňovať svoje produkty a služby. Tento návrh zákona je jedným z viacerých návrhov predložených v tomto Kongrese, ktorých cieľom je obmedziť technologické firmy vrátane lídrov v tomto odvetví, spoločností Facebook a Apple. Žiadny z nich sa zatiaľ nestal zákonom, hoci jeden z nich, širšie opatrenie na zvýšenie zdrojov pre orgány presadzovania antitrustových pravidiel, prešiel Senátom.

Tento návrh zákona, ktorý bude podľa Klobucharovej predložený začiatkom budúceho týždňa, by bol sprievodným opatrením k predošlému opatreniu, ktoré prešlo justičným výborom Snemovne reprezentantov. Aby sa stal zákonom, musí prejsť oboma komorami Kongresu. Klobucharovej a Grassleyho návrh zákona by konkrétne zakazoval platformám vyžadovať od spoločností pôsobiacich na ich stránkach, aby nakupovali tovar alebo služby platformy, a zakazoval by im skresľovať výsledky vyhľadávania v prospech platformy.

„Keďže dominantné digitálne platformy (niektoré z najväčších spoločností, aké kedy náš svet videl) čoraz viac uprednostňujú svoje vlastné produkty a služby, musíme zaviesť politiky, ktoré zabezpečia, aby malé podniky a podnikatelia mali stále možnosť uspieť na digitálnom trhu,“ uviedla Klobucharová vo vyhlásení. Klobucharová je predsedníčkou protimonopolného podvýboru senátneho výboru pre spravodlivosť, zatiaľ čo Grassley je najvyšším republikánom v celom výbore. Medzi spoluautormi sú demokrati ako senátor Dick Durbin, predseda celého súdneho výboru, Richard Blumenthal a Cory Booker, ako aj republikáni Lindsey Graham, John Kennedy a Cynthia Lummisová.

Zdroj