Domov Novinky V Španielsku zastavili pranie peňazí v kryptomenách

V Španielsku zastavili pranie peňazí v kryptomenách

Zdielať

Španielska polícia v stredu oznámila, že v spolupráci s Europolom rozložila skupinu zločincov, ktorí pomáhali prať špinavé peniaze z predaja drog. Informoval o tom Cybersec.

Skupina pritom využívala viacero schém na prevod hotovosti do virtuálnej meny. Organizovaná skupina mala väzby na zločincov, ktorých minulý rok zatkli v Kolumbii. Pri operácii Kampuzo policajti zatkli celkovo osem ľudí a ďalších ôsmich obvinili zo spoluúčasti. Previnilci prevádzkovali kryptomenovú zmenáreň a dva bankomaty na bitcoiny, pomocou ktorých kryli vklady z cudzej nelegálnej činnosti.

Získanú hotovosť vyzdvihovali kuriéri, ktorí ju v menších sumách vkladali na rôzne bankové účty. Zločinci sa následne snažili utajiť ich pôvod presúvaním peňazí medzi ďalšími bankovými účtami. Nakoniec ich zamenili v zahraničných zmenárňach za kryptomeny. Pri väčších sumách sa tieto transakcie mali tváriť ako „obchodné sprostredkúvanie nákupu kryptomien“ cez skutočný podnik.

Podľa polície ide o prvý prípad v Európe, keď boli bankomaty na kryptomeny využívané špeciálne na pranie špinavých peňazí. Počas operácie bolo vykonaných sedem domových prehliadok, prehliadka zmenárne a ďalších priestorov, v ktorých skupina pestovala marihuanu. Policajti pri nich zaistili 11 vozidiel, 16800 eur v hotovosti, dva bankomaty, 200 sadeníc rastliny a ďalšie technické vybavenie a písomnosti.

Úrady zamrazili 24 kryptomenových peňaženiek, cez ktoré sa prelialo vyše deväť miliónov eur, a ďalšie bankové účty. Zásah nadviazal na minuloročnú operáciu Guatuzo, pri ktorej španielska polícia zatkla v Španielsku a Kolumbii 23 ľudí pre rovnakú trestnú činnosť. Zatknutých z oboch operácií spájajú rodinné zväzky. V priebehu pár dní ide už o tretiu akciu, do ktorej sa zapojil aj Europol. Predtým zasahoval v prípade dvoch darknet obchodov a jedného portálu, ktorý poskytoval linky na tieto obchody.

Zdroj: Cybersec

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno