Dôvodom je obava tamojších úradov o dáta amerických používateľov.
Čínska platforma pre krátke videá TikTok, ktorá sa stala virálnou, je terčom regulátorov po celom svete. Dôvodom sú hlavne obavy o osobné dáta používateľov, ktoré by podľa tvrdenia západných politikov mohli skončiť v rukách čínskej vlády. Predstavitelia národnej bezpečnosti USA budú v stredu za zatvorenými dverami informovať senátorov z výborov pre obchod a spravodajské služby o hrozbách, ktoré predstavuje čínska aplikácia pre krátke videá, uviedol v pondelok pre agentúru Reuters jeden z členov výboru. Utajovanú schôdzku organizujú predsedovia oboch výborov Mark Warner a Maria Cantwellová a hlavní republikáni v týchto výboroch Marco Rubio a Ted Cruz.
Senát zvažuje, ako postupovať po tom, čo Snemovňa reprezentantov minulý týždeň odhlasovala návrh zákona, ktorý má prinútiť čínsku spoločnosť ByteDance, aby sa do šiestich mesiacov zbavila TikToku, inak bude čeliť zákazu. Osud platformy, ktorý v USA používa vyše 170 miliónov obyvateľov, sa stal predmetom záujmu širokej verejnosti, a predkladatelia zákona čelia množstvu hlasov od používateľov sociálnej siete, ktorí sú proti tejto legislatíve. Veľa tvorcov zákonov a aj administratíva Joea Bidena poukazujú na riziko spojené s touto platformou, že čínska vláda si vyžiada osobné dáta o amerických občanoch, zatiaľ čo vlastník siete ByteDance prehlásil že dáta o amerických občanoch by nikdy nepredal.
Firma stojaca za sieťou dodáva, že investovali vyše 1,5 miliardy dolárov na ochranu amerických dát a na ich umiestnenie na území USA. CEO TikToku, Shou Zi Chew, sa taktiež vyjadril, že pripravovaná legislatíva bude viesť k definitívnemu zákazu platformy v Spojených štátoch. Očakáva sa, že na brífingu sa zúčastní FBI, Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby a ministerstvo spravodlivosti a bude sa týkať hrozieb pre národnú bezpečnosť, ktoré predstavujú zahraniční protivníci zneužívajúci údaje Američanov, vrátane tejto sociálnej siete, a súvisiacich právnych predpisov, uviedol poradca.
Za návrh hlasovalo 352 poslancov snemovne, len 65 bolo proti. Stalo sa tak len osem dní po tom, čo bol návrh predstavený. V Senáte existuje široká podpora pre prijatie opatrení na riešenie hrozieb pre národnú bezpečnosť zo strany zahraničných aplikácií, ako je TikTok, ale neexistuje dohoda o správnom postupe. Cantwellová minulý týždeň v rozhovore uviedla, že chce prijať právne predpisy, ktoré by riešili široké obavy týkajúce sa zahraničných aplikácií a ktoré by obstáli na súde.
Návrh zákona Snemovne reprezentantov podporili niektorí kľúčoví senátori vrátane Warnera a Rubia, ktorí uviedli, že „sa tešia na spoluprácu pri schvaľovaní tohto zákona v Senáte a jeho podpísaní.“ Rôzni aktivisti, ktorí sú proti pripravovanej legislatíve, ale poukazujú na dvojitý meter pri hodnotení aplikácií či iných služieb na internete. Aplikácie od Mety a Google tiež zbierajú obrovské množstvo osobných dát o používateľoch na celom svete, a poukazujú preto na to, že dôvod pre zakázanie TikToku je motivovaný politicky a obchodnou vojnou s Čínou.