Domov Novinky Tip na zaujímavý zdroj a chladič od Be quiet!

Tip na zaujímavý zdroj a chladič od Be quiet!

Zdielať

Otestovali sme zástupcov novej generácie zdrojov a chladičov od nemeckej spoločnosti Be quiet! V portfóliu má viacero zaujímavých produktov, medzi ktorými sú aj cenovo dostupnejšie modely ako je nami testovaný zdroj Straight Power 11 550W a chladič Dark Rock 4.

Aktuálna séria zdrojov má certifikáciu 80PLUS Gold a aj vďaka tomu patria do nižšej strednej triedy. To znamená, že ich účinnosť je 88 – 92% (podľa záťaže). K dispozícii je šesť produktov, odstupňovaných podľa výkonu od 450W až po 1000W. Testovaný zdroj stojí 95 eur. Je vybavený japonskými kondenzátormi a 135 mm ventilátorom SilentWings 3. Rozmery zdroja sú 160×150×86 mm (D׊×V), pričom jeho hmotnosť je 1510 gramov.

Dizajn je ladený do čiernej farby. Kvalita spracovania je veľmi dobrá, hoci ide o plast. Testované zariadenie je plne modulárne, čo znamená, že všetky káble možno odpojiť a usporiadať podľa potreby používateľa. Tie nepotrebné stačí vložiť do vrecúška, v ktorom bol výrobok zabalený vo vnútri krabice. Modulárne konektory sú umiestnené v radoch tak, aby nedošlo k nesprávnemu zapojeniu a aj konektory majú tvar pinov nastavený tak, že ich nemožno zapojiť opačne. Výhodou je veľa dostupných konektorov.

Na rozdiel od väčšiny ostatných prémiových výrobcov (ako je Seasonic) nepoužíva Be quiet! režim hybridného ventilátora, pri ktorom sa ventilátor vypne (teda pri nízkych zaťaženiach). Ventilátor sa stále točí a jeho bežná hlučnosť sa pohybuje na úrovni 35 – 42 dB(A). Teplota bola podľa zaťaženia v rozmedzí 33 – 45 °C. Efektivita zdroja je mierne pod hranicou 80PLUS Gold, ktorý definuje účinnosť 88 – 92%. Dosiahli sme pri minime úroveň 85% (pri 100W zaťažení) a maximum 92% pri 550W.

Druhým testovaným zariadením je vzdušný chladič Dark Rock 4. Pozostáva z jedného 135 mm ventilátora Silent Wings 3 a rebrovaného chladiča, ktorý má 6 heatpipe. Ide o jednovežovitý model. Poteší zladenie do čiernej, ktoré príde vhod ku mnohým doskám a skriniam. Ventilátor má tichú prevádzku, keďže aj jeho maximálne otáčky sú 1400 RPM. Poteší pribalený skrutkovač pre jednoduchšiu montáž.

Inštalácia je jednoduchá a úplne rovnaká ako v prípade iných chladičov – či už ide o vzdušné, alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky. Slúži pre lepšiu stabilitu chladiča, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a potrebných skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora a potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič.

Nový chladič Dark Rock 4 ponúka veľmi dobrú kombináciu dizajnu, nízkeho hluku chladenia a zároveň veľmi rozumný chladiaci výkon. Tento model je zameraný na používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupný chladič s možnosťami pretaktovania. Hoci iba s limitmi. Maximálne TDP chladiča je nastavené na 200W.

Chladiaci výkon tak stačí na všetky štvorjadrové a šesťjadrové procesory z dielne AMD a Intel. Dark Rock 4 sa nám však páči aj z dizajnového hľadiska. Je ladený do čisto čiernej farby rovnako ako je väčšina základných dosiek založená na čiernej doske plošných spojov. Je to teda chladič, ktorý sa k nim aj hodí po estetickej stránke.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno