Domov Novinky Testovacie Ultra HD vysielanie cez satelity ASTRA skončilo

Testovacie Ultra HD vysielanie cez satelity ASTRA skončilo

Zdielať

Spoločnosť SES oznámila, že testovacie vysielanie v Ultra HD uskutočnené cez satelit ASTRA 3B v spolupráci s Českou televíziou (ČT), s RTVS (Rozhlasom a Televíziou Slovenska) a Českými rádiokomunikáciami bolo úspešne ukončené.

4K Ultra HD

Testovacie vysielanie bolo spustené 15. decembra 2014 a trvalo tri mesiace, počas ktorých si aj slovenskí a českí diváci mohli naladiť demo program „Test UHD Forum“ cez satelit ASTRA 3B na orbitálnej pozícii 23,5°E.

4K Ultra HD Logo

Ultra HD obsah pre testovacie vysielanie dodali slovenská aj česká verejnoprávna televízia, pričom samotný program bolo možné sledovať na televíznom prijímači, ktorý podporoval Ultra HD formát, pričom prenos bol zabezpečený cez DVB-S2 tuner s podporou kompresného štandardu HEVC.

4K Ultra HD Pixely

Aj keď testy Ultra HD vysielania boli na Slovensku a v Českej republike ukončené, ďalšie testy stále prebiehajú, či sa plánujú. V súčasnosti sú k dispozícii dva Ultra HD demo bezplatné nekódované programy (FTA), ktoré je možné naladiť na ASTRA satelitoch na orbitálnej pozícii 19,2°E and 28,2°E.

Zdroj: TS