Domov Novinky Tesla postaví v Číne novú megatováreň

Tesla postaví v Číne novú megatováreň

Zdielať

Závod v Šanghaji bude vyrábať produkty na uskladnenie energie.

Spoločnosť oznámila, že v čínskom Šanghaji postaví novú megatováreň, v ktorej sa budú vyrábať masívne megaprepravky v objeme až 10000 kusov ročne. Pôjde o druhú portfóliu Tesly po tej, ktorá bola otvorená v roku 2022 v Kalifornii, a doplní výrobu z nevadskej Gigafactory firmy, kde sa vyrábajú aj domáce Powerwally. Na prvý pohľad sa zdá, že závod v Šanghaji je kópiou továrne v kalifornskom Lathrope s plánovanou produkciou 10000 Megapackov ročne alebo 30 GWh, ak vezmeme do úvahy, že jeden je vybavený batériami s kapacitou 3 MWh.

Firma plánuje začať s výstavbou čínskej megatovárne v nasledujúcom štvrťroku s cieľom začať výrobu už v druhom štvrťroku 2024. Okrem toho bude americký výrobca elektromobilov vyvážať Megapacky vyrobené v Šanghaji do celého sveta, čo firme umožní zmenšiť obrovský, dva roky trvajúci počet nevybavených objednávok na svoj veľkokapacitný produkt na uskladnenie energie. Vďaka tomu, že každá jednotka obsahuje 3 MWh batérií, je nekonečne škálovateľný a v podstate funguje ako masívny generátor batérií, ktorý sa dá použiť na uskladnenie energie pre rôzne scenáre.

V spojení so solárnymi panelmi môže používateľom umožniť nezávislosť od siete tým, že batérie naplní počas dňa a vyčerpá ich cez noc, keď slnko nesvieti. Okrem toho sa Megapacky môžu dopĺňať zo siete v noci, keď môžu byť náklady na energiu nižšie, a potom napájať všetko na denné aktivity. Tie využívajú aj národné alebo štátne energetické spoločnosti na vyplnenie prázdneho miesta po odstavení uhoľných elektrární, ako napríklad na Havaji, kde 565 MW batériové pole nabíjané 156 MW solárnou farmou nahradilo po 30 rokoch uhoľnú energiu.

Ďalší 196 MW systém bol v roku 2022 uvedený do prevádzky v Spojenom kráľovstve, kde poskytuje „kritické vyrovnávacie služby“ pre sieť elektrickej energie. Podľa Tesly sa každá jednotka dodáva kompletne zmontovaná a pripravená na prevádzku, čo umožňuje rýchlu inštaláciu a zníženie zložitosti. Vyžadujú si tiež minimálnu údržbu a zahŕňajú až 20-ročnú záruku. Systém skladovania energie má pre každý batériový modul invertor a je pripojený na internet, čo umožňuje aktualizácie softvéru over-the-air, vďaka čomu sa časom zlepšuje postupnými úpravami a opravami.

Zdroj