Domov Novinky Technická výbava pre školáka

Technická výbava pre školáka

Zdielať

Digitálna doba si vyžaduje, aby aj deti boli zdatné pri využívaní technológií.

Deti potrebujú technickú gramotnosť získavať od malička, pretože sa s technológiami budú celý život stretávať. Zároveň sa technológie neustále zlepšujú a tak treba byť pri ich používaní flexibilní a ochotní učiť sa. Pre malé deti je používanie technológii pomerne diskutovanou témou. Čo však na bežné štúdium deti naozaj potrebujú? Základom pre štúdium je samozrejme ešte stále zošiť a pero, či učebnica.

Niektoré školy však už v súčasnosti využívajú aj elektronické učebnice, či pracovné zošity. Preto je potrebné mať zariadenie, na ktorom si môžete takéto učebnice pozerať. Najlepšie je používať notebook alebo tablet s veľkou obrazovkou. Notebook deti tiež potrebujú, pretože často budete potrebovať vytlačiť rôzne obrázky, či texty. Notebook a tlačiareň preto určite patria medzi základ výbavy. Na niektoré účely je lepšie používať smartfón aj keď v tomto prípade ide skôr o voľbu rodiča.

Smartfón dnes môžeme chápať aj ako bezpečnostný prvok, vďaka ktorému viete dieťa kontrolovať a komunikovať s ním. Taktiež sa dá využiť aj na pozeranie elektronických žiackych knižiek, či sledovanie zadávania domácich úloh. Online škola nás zároveň naučila, že technické vybavenie je nesmierne podstatné. Deti potrebovali notebook, slúchadlá, kamery a v niektorých prípadoch aj mikrofóny. Zároveň sa museli vedieť sami zapojiť na hodinu a reagovať

Aj v tomto prípade sa ukázalo, že deťom je nutné ukazovať ako fungujú technológie predovšetkým v pozitívnom svetle. Deti na bežné fungovanie nepotrebujú výlučne kvalitný iMac ak na to nemáte financie, ale notebook by mal byť základom. V dnešnej konzumnej dobe je niekedy ťažké stanoviť si hranicu koľko je už veľa. Koľko technológií deti potrebujú? Koľko času by mali tráviť na internete? Dôležité je sledovať čo deti naozaj potrebujú.

Ako sme povedali smartfón je dnes základom (nemusí mať však prístup na internet) a rovnako aj notebook s tlačiarňou. Čo sa týka času stráveného na internete, mali by ste predovšetkým sledovať ako trávia vaše deti tento čas. Ak napríklad strávia dve hodiny sledovaním náučných videí tak je to plne v poriadku. Naopak ak počas tejto doby sledujú stránky s diskutabilným obsahom, venujú sa sociálnym sieťam alebo hrajú nezmyselné hry mali by ste o tom otvorene komunikovať.