Domov Novinky Svetelná šou s dronmi sú ohňostrojom budúcnosti

Svetelná šou s dronmi sú ohňostrojom budúcnosti

Zdielať

Ako funguje ohňostroj budúcnosti?

Videli sme 1000 dronov, ktoré sa dostali na oblohu na 11 miestach pre korunováciu, ale ako môžete urobiť zobrazenie roja dronov? V nedeľu večer navštívilo hrad Windsor 22-tisíc ľudí a ďalších 18 miliónov si naladilo korunovačný koncert na počesť kráľa Karola III. Na pódiu vystúpili hviezdy ako Katy Perry, Take That a Lionel Richie spolu s 300-členným zborom zloženým zo zamestnancov NHS, vojakov a utečencov. Vystúpili dokonca aj Kermit a slečna Piggy. Podujatie sa vysielalo z 11 rôznych miest v Spojenom kráľovstve vrátane Eden Project v Cornwalle a Piccadilly Gardens v Manchestri. Na každom z týchto miest bolo možné vidieť svetelné drony, ktoré sa premietali v noci a obloha im poskytla dokonalé plátno. Celkovo sa ich na oblohe objavilo viac ako 1000, ktoré vytvárali obrazy; všetko od včiel až po veľryby – dokonca aj kanva na vodu. To nás prinútilo zamyslieť sa nad tým, ako funguje svetelná šou?

Myšlienka, že sa 1000 pilotov spojí, aby vytvorili choreografiu pohybu, sa zdala nielen nepravdepodobná, ale aj neuveriteľne riskantná a ľahko sa mohla pokaziť. Samozrejme, takto svetelné šou s dronmi nefungujú. Ako si iste viete predstaviť, tie sú počítačovo naprogramované tak, aby vytvárali požadované formácie a dal sa napodobniť takmer akýkoľvek obraz alebo efekt. Nie je to však jednoduchá úloha. Najprv musí dizajnér vymyslieť ako zrealizovať svetelnej šou a rozhodnúť, aké vizuálne efekty sa použijú. Pomocou špecializovaného softvéru potom musí príbeh previesť do animovaného letového plánu pre každý jednotlivý model. Tieto animácie sa dajú nastaviť na hudbu, takže keď vzlietnu na oblohu, robia to v rytme hudby. Tie sa ovládajú rádiovými signálmi vysielanými zo zeme a v jednom okamihu môže jediná pracovná stanica a operátor ovládať stovky dronov.

Na rozdiel od najlepších dronov DJI nemajú tieto používané pri svetelných šou pripojené kamery. Bola by to len hmotnosť navyše. Namiesto toho majú jasné LED svetlo, ktoré dokáže meniť farby a vytvárať rôzne svetelné efekty, napríklad blikanie alebo blednutie. Svetelné šou s nimi sa považujú za ekologickejšie a určite spôsobujú menej hluku a svetelného znečistenia ako ohňostroje, preto sa k nim obracia veľa veľkých podujatí, ako napríklad Superbowl, namiesto ohňostrojov alebo na ich doplnenie. Drony sa tiež môžu opakovane používať, takže z dlhodobého hľadiska sú pravdepodobne nákladovo efektívnejšie. Jedinou nevýhodou je, že sa môžu konať len vtedy, keď sú na to vhodné podmienky. Ak je príliš veterno alebo aspoň trochu prší, nemôžu vzlietnuť. Vietor sťažuje ich ovládanie a je nepravdepodobné, že zostanú vo formácii, zatiaľ čo voda vedie k úplnému zlyhaniu. V opačnom prípade budú svetelné šou dronov možno ohňostrojom budúcnosti.

Priemerný takýto model stojí približne 500 dolárov a počet potrebných zariadení sa môže pohybovať od 50 do 200 alebo dokonca viac. Celkové náklady ovplyvní aj umiestnenie svetelnej šou a čas, ktorý je potrebný na jej naplánovanie, ale ak si to oceníte na 200 dronov, z ktorých každý stojí 500 dolárov, je to 100-tisíc dolárov pred zaplatením čohokoľvek iného, takže to určite nie je lacné. Náklady na ohňostroj úplne závisia od toho, ako dlho trvá a aký je veľký. V Spojenom kráľovstve stojí tradičná 3-5-minútová šou v prepočte cca 910 eur, čo sa zvyšuje na cca. 11400 eur za 20-25-minútovú šou – starostlivá synchronizácia s hudbou môže túto sumu ešte zvýšiť. Podobne aj náklady na zobrazenie dronov sa spájajú s jedinečným plánovaním.

Pri týchto svetelných šou nehrozí riziko vzniku požiarov, sú menej rušivé pre zvieratá, ktoré často vystraší hluk, ktorý ohňostroje spôsobujú, a neuvoľňujú sa pri nich chemikálie, ktoré môžu znečistiť pôdu, vodu a ovzdušie. Môžu sa tiež použiť na stovky predstavení, než ich bude potrebné vymeniť, preto sa označujú ako „ekologické ohňostroje“. Tiež máte oveľa väčšiu kontrolu, takže môžete vytvoriť obraz relevantný pre konkrétnu skladbu, podujatie alebo značku. Fungujú tiež takmer nehlučne, takže akákoľvek hudba nebude prehlušená hlukom ohňostroja. Pre ľudí s mladými rodinami, ktorí sa môžu chcieť zúčastniť na koncertoch alebo podujatiach pod holým nebom, je zvuk ohňostroja pre deti často desivý a mohol by spôsobiť nepokoj.

Existujú nejaké nevýhody? Hlavnou je samozrejme cena – nemôžete veľmi ľahko usporiadať na záhrade (ak nie ste multimilionár) a na programovanie a riadenie potrebujete špecializovaný tím ľudí, takže nie sú veľmi spontánne. Drony sú tiež závislé od batérie, ktorú môžu ovplyvniť nízke teploty, väčšina vydrží 15 až 30 minút, takže na dlhšie predstavenia môže byť potrebné použiť ďalšie zariadenia.

Zdroj