Domov Novinky Sťažnosti na zdravie batérie iPhonu 14 Pro?

Sťažnosti na zdravie batérie iPhonu 14 Pro?

Zdielať

Neuplynul ešte ani rok od vydania iPhonu 14 Pro a používatelia hlásia problémy so životnosťou batérie.

Batérie v smartfónoch, ale aj v iných zariadeniach, po čase strácajú svoju kapacitu, a nie sú tak po čase schopné poskytnúť plný výkon pre zariadenie. V prípade smartfónov neprospieva ani fakt, že tieto moderné telefóny treba nabíjať prakticky každý deň, čo spôsobuje až nadmerný počet nabíjacích cyklov a batéria už po 3 rokoch bude zrelá na výmenu. Kauzou s batériami sa „preslávila“ aj spoločnosť Apple, ktorá bola obviňovaná z úmyselného znižovania výkonu starších iPhonov, aby takto prinútila majiteľov starších zariadení ku kúpe nového modelu. Firma uviedla, že tak robila preto, lebo tieto staršie smartfóny mali už opotrebovanú batériu, a chcela zabrániť neočakávaným reštartom až vypnutiam zariadení z dôvodu že batéria nebude schopná dodať dostatočné množstvo energie pre tieto iPhony.

Ako dodatočná reakcia giganta v marci 2018 bola spolu s iOS 11.3 uvedená nová funkcia, ktorá umožní sledovať stav zdravia batérie priamo v zariadení bez nutnosti pripájať smartfón k počítaču a používania špecializovaných nástrojov. Používatelia si tak môžu obnoviť plný výkon zariadenia aj pri opotrebovanej batérii, avšak so spomínanými rizikami neočakávaných reštartov. Apple hovorí, že jej batérie sú dizajnované tak, aby po 500 nabíjacích cykloch si zachovali minimálne 80% kapacity pri bežných podmienkach. Rovnováhu medzi výkonom a zdravím batérie riadi priamo iOS a používateľ do toho prakticky nemá možnosť zasiahnuť.

Počas posledných pár mesiacov, rastúce množstvo majiteľov iPhonu 14 Pro uvádza na sociálnych sieťach, že so zdravím ich batérie nie je niečo v poriadku. Zdravie batérie viacerých popredných recenzentov sa pohybovalo od 93% až po extrémnych 86% zdravia batérie. Pre porovnanie, na redakčnom iPhone 11 sme mali zdravie 87% po dvoch rokoch používania. Je síce pravda, že iPhony 14 Pro (Max) majú Always-on displej a taktiež dokážu dosiahnuť outdoorový jas 2000 nitov, je ale možné že by spoločnosť úplne nedotiahla tieto technológie a vždy svietiaci displej, i keď s minimálnym jasom, vypnutými nepotrebnými pixelmi a obnovovacou frekvenciou 1 Hz takto ovplyvňoval životnosť batérie?

Apple sa k tomuto zatiaľ oficiálne nevyjadrila a tak si musíme počkať na oficiálnu odpoveď. Na súčasnom redakčnom iPhone 14 Pro Max, ktorý bol kúpený v prvý deň predaja na Slovensku, 16. septembra 2022, máme zdravie batérie na úrovni 94%. iPhone bol väčšinou nabíjaný MagSafe nabíjačkou s výkonom 7,5W, zriedkavo rýchlonabíjačkou. Podľa aplikácie iMazing má za sebou 153 nabíjacích cyklov.

Zdroj