Domov Novinky Srí Lanka vytvára výbor pre dohľad nad kryptomenami

Srí Lanka vytvára výbor pre dohľad nad kryptomenami

Zdielať

Očakáva sa, že rozšírenie priestoru na ťažbu kryptomien na Srí Lanke priláka investorov zo zahraničia.

Srílanská vláda vymenovala nový výbor (pre dohľad nad blockchainom a kryptomenami), ktorý má osem členov. Do novovytvoreného angažovaného výboru boli zapojení odborníci na fintech a úradníci z bankového sektora. V rámci svojho výskumu budú členovia výboru sledovať pravidlá a predpisy zavedené inými krajinami, ktoré podporujú kryptomeny. Pokiaľ ide o obavy, Srí Lanka bude skúmať spôsoby, ako znížiť riziká zneužitia kryptomien na financovanie terorizmu, pranie špinavých peňazí a iné trestné činnosti. Mohan Samaranayake, generálny riaditeľ srílanskej vládnej informačnej služby, potvrdil, že úrady schválili návrh, ktorého cieľom je priniesť do kryptografického priestoru krajiny viac investícií. „Bola identifikovaná potreba vytvoriť integrovaný systém digitálneho bankovníctva, technológie blockchain a ťažby kryptomien, aby sme sa vyrovnali globálnym partnerom v regióne a zároveň rozšírili obchod na medzinárodné trhy,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení srílanskej vlády.

Podľa správy Cryptovibes stojí za týmto projektom Namal Rajapaksa, minister pre koordináciu a monitorovanie projektov. Výbor bude musieť o svojich zisteniach informovať aj kabinet zákonov, pravidiel a predpisov. Týmto vývojom sa Srí Lanka pripojila k ďalším juhoázijským krajinám, ako sú Vietnam, India a Pakistan, pokiaľ ide o povolenie rozšírenia kryptopriestoru. Začiatkom minulého mesiaca stredoamerická krajina Salvádor legalizovala Bitcoin ako svoje zákonné platidlo popri americkom dolári. Mohan Samaranayake, generálny riaditeľ vládnych informácií Srí Lanky, 8. októbra zdieľal list, z ktorého vyplýva, že úrady už schválili nedávny návrh, ktorý sa snaží prilákať množstvo investícií do národných sektorov blockchainu a kryptomien.

Nedávne správy ukázali 706% nárast v strednej a južnej Ázii a Oceánii od júla 2021 do júna 2021. Na základe údajov, ktoré zdieľala spoločnosť Chainalysis, dosiahla hodnota transakcií v týchto regiónoch 14% (572,5 miliardy dolárov), pričom najväčšiu hodnotu transakcií na svete má India. V apríli 2021 vydala centrálna banka Srí Lanky verejné upozornenie proti väčšine rizík, ktoré sú spojené s investíciami do kryptomien, s odvolaním sa na nedostatok právnych alebo regulačných prostriedkov. Sotva mesiac po tomto oznámení však centrálna banka zaradila tri banky do užšieho výberu na vytvorenie proof-of-concept pre zdieľaný nástroj Know Your Customer (Poznaj svojho klienta) s využitím blockchainu.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno