SpaceX upúšťa od plánov na prestavbu ropných plošín na štartovacie platformy rakiet.
Spoločnosť upustila od snahy prestavať dve ropné plošiny na štartovacie plošiny pre svoje vozidlo Starship, ale stále verí, že morské štartovacie plošiny budú súčasťou jej dlhodobých plánov. V roku 2020 firma získala dve ropné plošiny, ktoré následne pomenovala Phobos a Deimos podľa dvoch mesiacov Marsu, plánovala tieto plošiny prestavať na pobrežné štartovacie plošiny, ktoré by sa používali pre jej vozidlá Starship.
„SpaceX buduje plávajúce vesmírne prístavy superťažkej triedy pre Mars, Mesiac a hyperzvukové cestovanie okolo Zeme,“ napísal šéf SpaceX Elon Musk v júni 2020, krátko po tom, ako sa na webstránke SpaceX objavili pracovné ponuky pre „inžinierov pre operácie na mori“. Phobos je v prístave Pascagoula v štáte Mississippi od januára 2021, zatiaľ čo Deimos tam dorazil v marci 2022. Obe tam mali byť prestavané na štartovacie platformy, ale na oboch plavidlách sa už niekoľko mesiacov nevykonáva takmer žiadna viditeľná činnosť.
Nedávne lodné zoznamy zverejnené prístavom ukazujú, že obe majú prístav opustiť v nasledujúcom mesiaci. Deimos má odplávať 20. februára, zatiaľ čo Phobos 12. marca. V zoznamoch nie sú uvedené ich cieľové miesta. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová však po prezentácii na konferencii Federálneho úradu pre letectvo o komerčnej vesmírnej doprave 8. februára novinárom povedala, že firma predala plošiny po tom, ako dospela k záveru, že nie sú vhodné na to, aby slúžili ako štartovacie platformy. „Kúpili sme ich. Predali sme ich. Neboli vhodnou platformou,“ povedala. Neprezradil, kedy spoločnosť plošiny predala ani komu.
Shotwellová uviedla, že spoločnosť musela najprv začať vypúšťať Starship a lepšie pochopiť toto vozidlo, než začne stavať offshore vypúšťacie platformy. „Naozaj potrebujeme lietať s týmto vozidlom, aby sme ho pochopili, spoznali tento stroj, a potom vymyslíme, ako ho budeme vypúšťať.“ Povedala, že očakáva, že offshore platformy nakoniec zohrajú úlohu, aby podporili mimoriadne vysokú frekvenciu štartov. „Navrhli sme Starship tak, aby sa čo najviac podobal prevádzke lietadiel,“ povedala v prezentácii na konferencii. „Chceme hovoriť o desiatkach štartov denne, ak nie o stovkách štartov denne.“
V prezentácii neuviedla, kde sa tieto spustenia uskutočnia. Súčasná štartovacia rampa Starship v jej zariadení Starbase v Boca Chica v Texase je obmedzená počtom orbitálnych štartov, ktoré môže organizovať, na základe environmentálneho hodnotenia FAA a štátnych predpisov o prístupe k blízkej pláži. Spoločnosť buduje ďalšiu štartovaciu rampu Starship na štartovacom komplexe 39A Kennedyho vesmírneho strediska, ale nie je jasné, koľko štartov dokáže zvládnuť, rovnako ako čoraz aktívnejší Eastern Range. „Budeme mať veľa odpaľovacích plôch“, aby sme podporili túto vysokú rýchlosť štartov, povedala neskôr novinárom. „Myslím si, že budeme mať aj veľa námorných platforiem. Musíme sa pozrieť, ako pôjde táto loď.“