Mnohí môžu celkom spravodlivo považovať za škandál, že zo summitu o počítačovej kriminalite vylúčili Rusko zo stretnutia 30 krajín zameraného na boj proti útokom ransomvéru.
Stretnutie bude trvať dva dni a zahŕňať šesť zasadnutí, pričom sa bude sa zaoberať aj témami, ako je riešenie zneužívania virtuálnych mien. Diskusie povedú India, Austrália, Nemecko a Spojené kráľovstvo, k ďalším účastníkom stretnutia patria okrem iných Kanada, Francúzsko, Brazília, Mexiko, Japonsko, Ukrajina, Írsko, Izrael, Južná Afrika a Európska únia. USA sa v otázke ransomvéru angažujú priamo s Ruskom. Predstaviteľ administratívy na samite uviedol, že Rusko nebolo pozvané na virtuálne stretnutie 30 krajín pod vedením USA. Podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť zo súkromného sektora pôsobí mnoho ransomvérových gangov z Ukrajiny a Ruska. Ak z tohto dôvodu vylúčia Rusko, prečo nie aj Ukrajinu? Zrejme opäť dva metre ako je v západnej liberálnej spoločnosti zvykom.
Niektorí americkí predstavitelia a analytici uviedli, že ruské ransomvérové gangy pôsobia s tichým súhlasom Kremľa, ale nie sú priamo kontrolované vládou. Samozrejme chýbajú relevantné dôkazy, a na časté tvrdenia, že „za všetko môže Rusko“ už berieme ako klišé. Stretnutie sa bude zaoberať témami, ako je riešenie zneužívania virtuálnej meny na pranie výkupného, stíhanie zločincov páchajúcich ransomvér, využívanie diplomacie na boj proti ransomvéru a pomoc krajinám, aby sa stali odolnejšími voči takýmto útokom, uviedol predstaviteľ administratívy. Útoky ransomvéru budú mať v USA podobnú prioritu ako terorizmus, tvrdí úradník. „Vedieme aktívne diskusie s Rusmi, ale na toto konkrétne fórum neboli pozvaní,“ povedal predstaviteľ administratívy a dodal, že to nevylučuje účasť Ruska na budúcich podujatiach. Úradník uviedol, že Spojené štáty sa v otázke ransomvéru angažujú priamo s Ruskom v rámci americko-kremelskej skupiny expertov, ktorú vedie Biely dom a ktorú založili prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin.
Úradník uviedol, že diskusie s Ruskom prebiehajú, USA si vymieňajú informácie o konkrétnych kriminálnych aktéroch v Rusku a že krajina podnikla prvé kroky na riešenie nastolených problémov. Joe Biden povýšil reakciu na kybernetickú bezpečnosť na najvyššiu úroveň administratívy po sérii útokov z tohto roka, ktoré hrozili destabilizáciou dodávok energií a potravín do USA. Hackeri v máji spôsobili prerušenie dodávok paliva na východe Spojených štátov, keď sa zamerali na ropovod prevádzkovaný spoločnosťou Colonial Pipeline. Bidenova administratíva dúfa, že ich nová neformálna skupina, ktorú nazývajú Iniciatíva proti ransomvéru, posilní ich diplomatické úsilie, ktoré zahŕňalo priame rozhovory s Ruskom, ako aj s alianciou NATO a skupinou siedmich bohatých krajín. Uvidíme teda, aký to bude mať výsledok.