Domov Novinky San Francisco zakázalo techniku na rozpoznávanie tvárí

San Francisco zakázalo techniku na rozpoznávanie tvárí

Zdielať

San Francisco sa stalo prvým americkým mestom, ktoré zakázalo používanie technológie na rozpoznávanie tvárí. Zákaz sa nevzťahuje na federálne inštitúcie sídliace v meste. Informoval o tom Cybersec.

Orgány mestskej správy San Francisca, mestskí policajti, dopravný podnik a súkromné spoločnosti už nebudú môcť využívať túto technológiu. Algoritmickú identifikáciu tvare v priebehu posledných niekoľkých rokov začalo využívať množstvo inštitúcií v Spojených štátoch. Využívanie tejto technológie má prívržencov a odporcov. Mestskí zastupitelia v San Franciscu sa pridali k druhej skupine, keď odsúhlasili absolútny zákaz používania týchto zariadení v pomere 8:1. Ich prívrženci varujú, že zákaz môže skomplikovať snahu o zníženie kriminality a vystavuje obyvateľov mesta nebezpečenstvu.

Nové pravidlo síce neumožňuje mestským inštitúciám využívať technológie na rozpoznávanie tvárí a vyhľadávanie osôb podľa fotografií a videozáznamov na iných zariadeniach, ale nezakazuje využívanie bezpečnostných kamier. V prípade mimoriadnych udalostí budú mať polícia a prokurátor právo požiadať o využitie inak zakázanej technológie. Zákaz sa nevzťahuje na letiská a prístavy, ktoré sú pod správou federálnych úradov. Tie na rozdiel mesta novú technológiu zavádzajú aj v samotnom San Franciscu.

Konkrétne na medzinárodnom letisku, ktoré je známe vysokým počtom prvých príletov cudzincov do Spojených štátov amerických. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti má v pláne do roku 2021 zabezpečiť kompletné zavedenie biometrického dohľadu na 20 najväčších letiskách USA. Advokát Americkej únie občianskych slobôd v severnej Kalifornii Matt Cagle v rozhovore pre Guardian označil legislatívu za pozitívny krok smerom k zamedzeniu šírenia technológií, ktoré môžu diskriminovať a porušovať práva ľudí s inou farbou pleti a prisťahovalcov.

Cagle tvrdí, že využitie rozpoznávanie tvárí by zo San Francisca nespravilo bezpečnejšie mesto, ale obmedzilo by slobodu jeho obyvateľov. San Francisco už inšpirovalo aj iné mestá v USA. Oakland v Kalifornii a Somerville v štáte Massachusetts zvažujú zavedenie podobného opatrenia. Vláda štátu Kalifornia minulý týždeň zakázalo používanie biometrických technológii na všetkých kamerách v štáte.

Zdroj: Cybersec