Domov Novinky Samsung podvádza pri fotení Mesiaca

Samsung podvádza pri fotení Mesiaca

Zdielať

Objavili sa správy, že Samsung podvádza pri fotení Mesiaca pri modeli Galaxy S23 Ultra.

Takmer všade sa stretávame s reklamou na nové smartfóny série Samsung Galaxy S23, ale najviac vyčnieva Ultra. Tento smartfón má byť schopný vytvoriť fotografiu Mesiaca. Lenže je táto fotografia skutočná? To sa rozhodol zistiť používateľ sociálnej siete Reddit – u/ibreakphotos vo svojom príspevku. Používateľ vykonal pomerne jednoduchý test, ako zistiť, či juhokórejská spoločnosť podvádza pri vytváraní fotiek Mesiaca. Na monitore zobrazil rozmazanú fotografiu nášho prirodzeného satelitu, potom už len nasmeroval smartfón na túto fotografiu a urobil fotografiu. Výsledok bol samozrejme úplne iný, ako smartfón spočiatku zobrazoval počas fotenia. Z rozmazanej fotografie Mesiaca sa razom stala ostrá a jasná snímka „Luny“. Lenže ako to je naozaj? Na túto otázku je pomerne ťažká odpoveď. Je všeobecne známe, že výrobcovia smartfónov sa vo veľkej miere spoliehajú na výpočtový výkon zariadenia, ktorý pomáha „obísť“ fyzikálne zákony. To znamená, že smartfóny si pomáhajú počas „post-procesingu“ výpočtami, vďaka čomu sú napríklad fotografie ostrejšie, či jasnejšie a podobne. Samozrejme, tieto algoritmy pomáhajú len do určitej miery. Ako je to teda v prípade smartfónu Samsung Galaxy S23 Ultra?

Podľa blogového príspevku výrobcu si smartfón v tomto prípade pomáha umelou inteligenciou. Vy zachytíte „machuľu“ Mesiaca a po stlačení spúšte nastúpi umelá inteligencia, ktorá dopočítava detaily. Lenže táto metóda nie je bez chýb a keď si budete chcieť náhodou priblížiť nejaký kráter na Mesiaci, zistíte že fotografii chýba hĺbka. Tu by sme mohli povedať, že fotografia je falošná, ale podobne napríklad postupujú fotografi, ktorí upravujú fotografie vo formáte RAW. Je tu ale nejaký rozdiel, pretože pri úprave RAW fotiek môžete zmeniť jas, farbu, expozíciu a veľa iných detailov. Výsledok fotografie je ale stále pravý. Vráťme sa znova na začiatok, na hľadáčiku máte rozmazaný Mesiac a po stlačení spúšte je krásny a detailný. V tomto príde je výsledná fotografia Mesiaca výsledkom umelej inteligencie. Skôr by sa dalo povedať, že výsledná fotografia je teda falošná, vygenerovaná umelou inteligenciou.

Je dôležité zdôrazniť, že informácie o tom, že Samsung podvádza pri fotení Mesiaca, nie sú úplne pravdivé. Veľmi výrazne mu pomáha umelá inteligencia a je otázne, do akej miery zohľadňuje aj skutočne fotografovaný objekt. Samozrejme, existujú aj iné spôsoby, ako sa dá dosiahnuť efektívnejšie fotenie Mesiaca, vrátane úprav v softvéri alebo využitia technológie umelého osvetlenia. Kórejský výrobca, rovnako aj iné spoločnosti vo vývoji fotoaparátov využívajú rôzne technológie a metódy na zlepšenie kvality fotografií a videí. V každom prípade je dôležité upozorniť na to, že fotografovanie Mesiaca nie je jednoduchou úlohou a vyžaduje si značné technické znalosti a zručnosti. Bez ohľadu na to, aký spôsob sa používateľ použije, fotografovanie Mesiaca a vesmíru je stále fascinujúcou oblasťou fotografie a vedeckého výskumu.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno