Yandex bol považovaný za jednu z mála ruských firiem s potenciálom stať sa globálnym hráčom.
Podnik, ktorý bol vnímaný ako jedna z mála ruských spoločností s ambíciou stať sa hráčom na globálnej scéne, uzavrel obchod v hodnote 5,21 miliardy dolárov. Týka sa predaja svojho podnikania, ktoré je často označované ako „ruský Google“, skupine ruských investorov. Tento krok symbolizuje najvýraznejšie stiahnutie sa spoločnosti z ruského trhu od začiatku konfliktu na Ukrajine v roku 2022. Dohoda, pripravená Kremeľom, znamená, že najväčší ruský technologický gigant by prešiel do rúk ruských vlastníkov, vrátane fondu, ktorý patrí ropnému gigantu Lukoil.
Pôvodne bol považovaný za jednu z mála ruských spoločností s potenciálom stať sa globálnym podnikom. Jeho spoluzakladateľ Arkadij Volož, ktorý sa v roku 2014 presťahoval z Ruska do Izraela, odsúdil vojnu na Ukrajine ako „barbarskú“, čo viedlo niektoré osoby v Kremli k pokusom o znárodnenie Yandexu. Avšak obavy zo straty technologických talentov viedli k zložitej dohode, v rámci ktorej by podnik, predstavujúci viac ako 95% jeho príjmov, zostali v Rusku pod ruskou kontrolou.
Kremeľ, ktorý dohodu privítal, viedol s Yandexom približne 18 mesiacov rokovania s cieľom oddeliť ruské podniky od holandskej materskej firmy Yandex NV. Yandex sa vždy snažil prezentovať ako spoločnosť nezávislá od vplyvu Kremľa, čo sa stalo ešte náročnejšou úlohou, keď sa stal strategickým národným aktívom. Trhová kapitalizácia sa na moskovskej burze odhaduje na 10,2 miliardy USD. Pred vojnou na Ukrajine v roku 2021 sa trhová hodnota pohybovala okolo 30 miliárd dolárov. Predajná cena reflektuje „povinnú zľavu vo výške najmenej 50% z ‚reálnej hodnoty'“, uvádza Yandex NV. V liste zamestnancom v Rusku manažéri firmy uviedli, že ich hlavnou úlohou bolo zabrániť zničeniu podstaty spoločnosti, zdôrazňujúc, že Yandex zostane nezávislý.