Domov Novinky Rok 2021 v skratke. Víťazi a porazení: Apple

Rok 2021 v skratke. Víťazi a porazení: Apple

Zdielať

Bol to náročný rok pre všetky značky, ale Apple končí ako absolútny víťaz.

Iste, skončila aj ako obeť nedostatku čipov a stále má problém umiestniť všetky svoje zariadenia na pulty obchodov. Ale po týchto zariadeniach je veľký dopyt a keď sa to povie o tak drahých zariadeniach, ako sú tie od Applu, viete, že sú celkom skvelé. Spoločnosť zvýšila svoje predaje vo veľkej časti roka 2021. Či už išlo o tablety, notebooky alebo telefóny, gigant bol buď na prvom mieste, alebo v prvej päťke medzi konkurentmi. Ak to spojíte s bezkonkurenčne vysokými maržami, znamená to vynikajúci rok 2021. Pre firmu to však neboli len výhry. Aj v dvanástich mesiacoch Cupertina sa našlo niekoľko zlých miest, takže tu je pohľad na výsledkový list spoločnosti na rok 2021.

Víťazi: iPhone 13 Pro Max, iPhone 13 Pro. Porazený: iPhone 13

Najlepší tohtoročný telefón spoločnosti Apple je, ako každý rok, jej najväčší. iPhone 13 Pro Max sa neteší jedinečnej súprave fotoaparátov ako minulý rok, ale stále má na svojej strane dva silné argumenty – výdrž batérie a veľkosť displeja. Veľkosť a rozlíšenie sa nezmenili, ale panel sa zrýchlil vďaka novej 120 Hz obnovovacej frekvencii. Gigant čakal s nasadením obrazovky ProMotion na iPhone oveľa dlhšie ako všetci ostatní, ale ku cti mu slúži, že sa mu to podarilo hneď na prvý pokus. Zdvojnásobená plynulosť sa neprejavila na úkor výdrže batérie: iPhone 13 Pro Max pridal k už aj tak dobrej výdrži batérie iPhonu 12 Pro Max 9 hodín prehrávania videa a 6 hodín prehliadania. Aj batéria sa zlepšila: zväčšila sa o 16%, čo je ďalšia výhra. Pripomeňme, že iPhone 13 Pro Max dostal aj primeranú modernizáciu fotoaparátu: väčší snímač hlavného fotoaparátu, dlhší teleobjektív so zoomom a konečne aj ultrazoom s automatickým zaostrovaním.

Tento ultraširokouhlý fotoaparát s automatickým zaostrovaním a 120 Hz displej ProMotion robia z iPhonu 13 Pro víťaza hneď vedľa modelu Pro Max. Menší model Pro dostal oproti svojmu predchodcovi aj o 10% lepšiu batériu, čo mu pridalo viac ako 4 hodiny prehrávania videa a 4 a pol hodiny prehliadania. Minuloročný iPhone 12 Pro bol pre Apple porazeným, pretože sa zdal byť horší ako Pro Max, čím sa cenovo dostupnejší iPhone 12 stal strednou voľbou, ale tento rok sa karta obrátila. V roku 2021 možno základný model iPhone 13 hodnotiť ako porazený. Je o 250 eur lacnejší ako Pro, ale chýba mu displej ProMotion, má menší snímač hlavného fotoaparátu, žiadny teleobjektív a starší ultrazoom bez zaostrovania a makro schopností. Pro má 6GB RAM, zatiaľ čo 13-ka má len 4GB.

Víťazi: iPad mini (2021), iPad Pro 12.9 (2021)

Novo navrhnutý iPad mini (2021) je pre Apple veľkým víťazstvom. Zbavuje sa starobylého vzhľadu, ktorý sa začal v roku 2012, a pridáva životaschopnú možnosť iPadu na menšom konci trhu s tabletmi. Niektorí ľudia si ho vyberajú ako náhradu za Kindle. Navyše za cenu 550 eur zarába spoločnosti veľa peňazí. Najväčší tablet spoločnosti sa tento rok dočkal výkonného refreshu, vďaka čomu sa stal veľmi drahou položkou na zozname želaní mnohých (nás nepochybne tiež). Získal mini-LED LCD displej, ktorý Apple nazýva Liquid Retina XDR. Mini-LED umožňuje, aby mal LCD oveľa lepšie lokálne stmievanie a oveľa vyšší jas: iPad Pro 12.9 (2021) dokáže pri zobrazovaní HDR obsahu svietiť až na 1600 nitov. iPad Pro získal aj prístup k čipu Apple M1, vďaka ktorej je to najvýkonnejší tablet vôbec (nie že by ste vďaka pridanému výkonu získali nejaké nové schopnosti, to nie).

Zámožní kupujúci sa často podriadia tlaku youtuberov a svoj drahý iPad Pro 12.9 (2021) spoja s klávesnicou Smart Keyboard (179 eur), Smart Keyboard Folio (199 eur) alebo dokonca Magic Keyboard (339 eur), aby svoj iPad vylepšili na úroveň produktivity blížiacu sa Macu, a pritom urobili spoločnosti Apple veľkú radosť. Menší iPad Pro v tohtoročnom rade tiež dostal upgrade čipu M1, ale nedostal efektný mini-LED displej, čo môže znieť ako dostatočný dôvod na to, aby si ľudia 11″ iPad Pro (2021) nekúpili. Ukázalo sa, že iPad Pro 11 (2021) je v súčasnosti predvolenou voľbou kupujúceho stredne veľkého tabletu od kalifornského giganta. Je to spôsobené iPadom Air (2020) a jeho cenou. Používateľom ktorým sa nepozdáva základný 64GB model za 649 eur, potom musia siahnuť po 256GB modeli za 819 eur, ktorý sa nebezpečne približuje 128GB iPadu Pro 11 (2021) za 879 eur.

Porazený: Hodinky Watch Series 7

Apple predstavil hodinky Watch Series 7 v septembri, ale nebol schopný ich uviesť na trh hneď, namiesto toho posunul predobjednávky na polovicu októbra a skutočné dodávky na koniec októbra. A v súčasnosti nie je ľahké získať hodinky Series 7, keďže ich dodanie trvá 1 až 2 týždne. Problémy s dodávkami uberajú produktu Apple to, čo mohlo byť silným predajným výsledkom. Pozitívom je, že hodinky Watch SE sú stále dostupné a na trhu zabíjajú.

Víťazi: MacBook Pro 2021, M1 Pro a M1 Max

Panuje všeobecný konsenzus, že Apple v roku 2021 opäť vyrobila svoje notebooky Pro. Dať ľuďom magnetickú nabíjačku, čítačku SD kariet a HDMI plnej veľkosti na notebooku v roku 2021 je veľmi ne-applovské. Nové mini-LED displeje sú tiež skvelé. MacBooky Pro 14 a 16 sú však celé o nových čipových súpravách Apple – M1 Pro a M1 Max. M1 Pro má základnú konfiguráciu s 8-jadrovým CPU a 14-jadrovým GPU a môže prejsť na 10-jadrový CPU so 14- alebo 16-jadrovým GPU. M1 Max pridáva do mixu 24-jadrový a 32-jadrový GPU. Prvé testy ukazujú, že nový hardvér bez problémov zvládne kódovanie, programovanie, úpravu videa a fotografií. Teda to, kvôli čomu si zákazníci MacBooky Pro kupujú. Dá sa povedať, že Mac je späť a ľudia kupujú nové počítače ako šialení. Pre Apple je to jednoznačná výhra.

Zdroj