Domov Foto-video Recenzia: Lamax X9.2

Recenzia: Lamax X9.2

Zdielať

Azda každý športovec, či nadšenec túži svoje zážitky zdieľať s ostatnými. Otestovali sme kameru s podporou 4K Ultra HD a diaľkovým ovládaním.

Pri výbere kamery nie je vždy nutné investovať veľa do produktov ako sú GoPro, ale možno si vybrať aj medzi lacnejšími alternatívami. Je fakt, že výrobcovia sa snažili využiť fenomém a záujem ľudí a už pred niekoľkými rokmi sa začali objavovať prvé outdoorové kamery. Testovaná kamera bola nedávno predstavená a uvedená na trh. Za priaznivú cenu ponúkne odolné prevedenie, vstavaný LCD displej a predovšetkým možnosť natáčať až v 4K rozlíšení alebo vo Full HD. Čo jej môže ešte chýbať? Lamax má v portfóliu už spomínanú kameru, nás však potešilo bohaté príslušenstvo už priamo v balení. K dispozícii je vodotesné puzdro (odolné až do 40 metrov pod vodou), sada držiakov aj s možnosťou pripevnenia statívu, microUSB kábel, napájací adaptér a batéria s kapacitou 1050 mAh.

Vďaka kompaktným rozmerom 60×44×33 mm a hmotnosti 65 gramov je kamera veľmi dobre prenosná, nezaberie veľa miesta. Iste, po nasadení vodeodolného puzdra mierne vzrastú rozmery na 72×70×39 mm, hmotnosť vzrastie na stále prijateľných 121 gramov. Páči sa nám konštrukčné spracovanie, hoci je z plastu, je pevné a nikde nič nepuká a neprehýba sa. Nevýhodou je však matný povrch, ktorý zachytáva odtlačky prstov a nečistoty. Umiestnenie tlačidiel je nasledovné: na hornej strane sú dve – slúžia na menu/zapnutie a na spustenie nahrávania. Z boku sú tlačidlá – zapnutie/vypnutie mikrofónu a na aktiváciu Wi-Fi a prepínanie. Zadná strana potom obsahuje 2“ LCD displej, ktorý je lesklý a plnofarebný. Na ňom sa zobrazuje obsah nahrávaného videa, novo urobenej fotografie či nastavenia kamery. K dispozícii je aj lokalizácia do češtiny, problém teda nebude mať azda nikto, ani menej zdatní používatelia.

Všetky konektory sú na ľavej strane kamery. Pre používateľa je k dispozícii microUSB konektor na nabíjanie (sme prekvapení, že takto zastaraný port výrobca používa), ktorý však možno použiť aj na prenos dát – teda fotografií a videí do počítača. Na prepojenie s televízorom slúži microHDMI konektor, ktorý dopĺňa slot na pamäťové karty microSD. Žiaľ, pamäťová karta nie je súčasťou balenia. Za výhodu považujeme maximálnu podporovanú veľkosť karty – 128GB, čo stačí azda všetkým používateľom (aj náročným). Najmä pri vysokom dátovom toku a objeme pri 4K rozlíšení to padne vhod. Šošovka kamery má uhol záberu 180°. Vďaka tomu možno nahrávať dostatočne široký priestor naokolo.

Kvalita videa aj fotografií je celkom dobrá, zaujímavé sú zábery pod vodou a to najmä v dovolenkových destináciách, kde je more čisté a priehľadné. Použitie outdoorovej kamery počas letnej dovolenky je tak jedna z možností využitia tejto kamery. Testovaný model však nájde svoje využitie aj pri bicyklovaní či horskej turistike, vďaka množstvu násad priamo v balení možno kameru jednoducho upevniť na bike a zaznamenávať tak cyklistický výlet. Na výlete však treba dbať na výdrž batérie – 1050 mAh vydrží podľa slov výrobcu 120 minút záznamu. Podľa nášho testu sme však reálne dosahovali okolo 85 minút výdrže po plnom nabití batérie. Ocenili by sme, ak by výrobca pridal aj druhú, rezervnú batériu.

Sklamaní sme ale pri videách v maximálnom rozlíšení 4K pri 60 fps, kde sú farby málo výrazné a napriek vysokému rozlíšeniu chýbajú záberom detaily. Zábery sú miestami neostré, napríklad pri rýchlom športe, či pri videách z jazdy na elektrokolobežke. Okrem videí možno realizovať aj 16 MPx fotografie (s rozlíšením 4608×3456 px). Kvalita je pri pevnej ruke veľmi dobrá, výsledné zábery sú pomerne ostré a farebné.  Fotografovanie v pohybe ale neprináša až tak dobré výsledky a s ubúdajúcim svetlom sa znižuje aj kvalita fotografií. Rozhodne oceňujeme aj prídavný externý mikrofón, ale ten nemožno pripojiť, ak je kamera v outdoorovom puzdre. Napriek tomu má mikrofón priamo v kamere cez puzdro dobrý zvuk, najmä pokiaľ ide o citlivosť.

Zaujímavosťou a veľmi príjemným riešením je ovládač na náramku, ktorý je užitočný najmä vtedy, keď má používateľ kameru pripevnenú na prilbe, alebo na kolobežke, či bicykli. Jednoducho ním možno spustiť, alebo pozastaviť nahrávanie videa počas jazdy. Diaľkový ovládač nie je potrebné s fotoaparátom nijako zložito párovať, funguje samostatne hneď po vybalení z krabice. Takéto riešenie rozhodne oceňujeme. Tiež zaujímavé a prínosné je nainštalovať obslužnú aplikáciu a vytvárať tak videá a fotky vzdialene, tento obsah spravovať a sťahovať do mobilného zariadenia bez nutnosti vloženia pamäťovej karty.

Testovaná outdoorová kamera Lamax X9.2 má veľmi zaujímavé funkcie, spracovanie a množstvo vylepšení na čele s diaľkovým ovládaním, Wi-Fi pripojením, LCD displejom a 4K rozlíšením alebo Full HD pri 60fps. Kvalita výsledného videa pri 4K 60 fps nás veľmi nepresvedčila, preto odporúčame nastaviť nižšie rozlíšenie pre dosiahnutie lepších výsledkov, alebo nastaviť 4K 30 fps. Kvalita fotografii je priamo úmerná možnostiam. Možno ale konštatovať, že kamera naplní očakávania a pri svojej cene zhruba 100 eur má veľa pozitívnych vlastností. A najmä, možno ňou nahrávať aj podmorské videá, čo sa ani so smartfónmi s odolnosťou IP68 nedá. Kamera ponúka dobrý pomer medzi funkciami a cenou.

Zapožičal: Lamax