Domov Novinky Recenzia: Lamax Action X8 Electra

Recenzia: Lamax Action X8 Electra

Zdielať

Azda každý športovec, či nadšenec túži svoje zážitky zdieľať s ostatnými. Výrobcovia sa snažili využiť tento fenomém a pred niekoľkými rokmi sa začali objavovať prvé outdoorové kamery. Lamax Action X8 Electra je najvyšším zástupcom takýchto zariadení od tohto výrobcu. Za priaznivú cenu ponúkne odolné prevedenie, vstavaný LCD displej a predovšetkým možnosť natáčať až v 4K rozlíšení alebo vo Full HD. Čo kamere môže ešte chýbať?

lamax-action-x8-electra-01

Začiatok éry outdoorových kamier začala spoločnosť GoPro, ktorá je doteraz v tejto kategórii lídrom. Medzičasom však veľká časť výrobcov ponúka podobnú odolnosť a zároveň kompaktné rozmery, ktoré umožňujú použitie kamier v rôznom odvetví. Lamax má v portfóliu už spomínanú kameru, nás však potešilo bohaté príslušenstvo už priamo v balení. K dispozícii je vodotesné puzdro (odolné až do 30 metrov pod vodou), sada držiakov aj s možnosťou pripevnenia statívu, microUSB kábel, napájací adaptér a dve batérie s kapacitou 900 mAh.

lamax-action-x8-electra-02 lamax-action-x8-electra-03

Vďaka kompaktným rozmerom 59×41×24 mm a hmotnosti 63 gramov je kamera veľmi dobre prenosná, nezaberie veľa miesta. Iste, po nasadení vodeodolného puzdra mierne vzrastú rozmery na 72×70×39 mm, pričom hmotnosť vzrastie na stále prijateľných 118 gramov. Páči sa nám konštrukčné spracovanie, hoci je z plastu, je pevné a nikde nič nepuká a neprehýba sa. Nevýhodou je však matný povrch, ktorý zachytáva odtlačky prstov a nečistoty.

lamax-action-x8-electra-04 lamax-action-x8-electra-05

Zatiaľ čo na prednej strane je jedno tlačidlo (slúži na zapínanie/vypínanie kamery), dve sú z pravej bočnej strany (slúžia pre pohyb v menu a listovanie medzi záznamami) a jedno na hornej strane (ktoré má funkciu spúšte). Zadná strana potom obsahuje 1,5“ LCD displej, ktorý je lesklý a plnofarebný. Na ňom sa zobrazuje obsah nahrávaného videa, novo urobenej fotografie či nastavenia kamery. K dispozícii je aj lokalizácia do češtiny, problém teda nebude mať azda nikto, ani menej zdatní používatelia.

lamax-action-x8-electra-06 lamax-action-x8-electra-07

Všetky konektory sú na ľavej strane kamery. Pre používateľa je k dispozícii microUSB konektor na nabíjanie, ktorý však možno použiť aj na prenos dát – teda fotografií a videí do počítača. Na prepojenie s televízorom slúži microHDMI konektor, ktorý dopĺňa slot na pamäťové karty microSD. Žiaľ, pamäťová karta nie je súčasťou balenia a hoci je balenie široké, karta medzi príslušenstvo výrobcu neplatí. Nevýhodou je tiež maximálna podporovaná veľkosť karty – len 32GB (64GB kartu kamera nepodporuje ani s najnovším firmvérom).

lamax-action-x8-electra-08 lamax-action-x8-electra-09

Za ďalšiu nevýhodu považujeme výrobcom striktne určené limity kvality videozáznamu pri nahrávaní. Ak používateľ vloží najvyššiu podporovanú 32GB kartu, kamera mu umožní všetky predvoľby nahrávania – 4K pri 10 fps, Full HD pri 30 alebo 60 fps, HD pri 120 fps. Ak však vložíme do kamery 16GB kartu, kamera neumožní záznam v 4K, ani Full HD v 60 fps a maximom je Full HD pri 30 fps. Ak vložíme nižšiu kapacitu, teda 8GB kartu, Full HD už nie je k dispozícii. Tieto limity preto považujeme rozhodne za nešťastné, navyše považujeme to za problém aj preto, lebo výrobca to na svojom webe ani v návode neuvádza…

lamax-action-x8-electra-10 lamax-action-x8-electra-11

Šošovka kamery má uhol záberu 170°. Vďaka tomu možno nahrávať dostatočne široký priestor naokolo. Kvalita videa aj fotografií je celkom dobrá, zaujímavé sú zábery pod vodou a to najmä v dovolenkových destináciách, kde je more čisté a priehľadné. Použitie outdoorovej kamery počas letnej dovolenky je tak jedna z možností využitia tejto kamery. Hoci okrem videí možno realizovať aj fotografie (s rozlíšením 4000×3000 px), ich kvalita je však zlá, chýbajú im detaily aj ostrosť.

lamax-action-x8-electra-12 lamax-action-x8-electra-13

Kamera však nájde svoje využitie aj pri bicyklovaní či horskej turistike, vďaka množstvu násad priamo v balení možno kameru jednoducho upevniť na bike a zaznamenávať tak cyklistický výlet. Na výlete však treba dbať na výdrž batérie – 900 mAh vydrží podľa slov výrobcu 90 minút záznamu. Podľa nášho testu sme však reálne dosahovali okolo 65 minút výdrže po plnom nabití batérie. Za nevýhodu považujeme jej nabíjanie, batéria totiž musí byť priamo v kamere, cez ktorú sa nabíja. Nemožno teda naraz jednu nabíjať a zároveň druhú používať.

lamax-action-x8-electra-14 lamax-action-x8-electra-15

Pokiaľ sú natáčané videá počas denného svetla, majú veľmi dobré farebné podanie, ponúkajú tiež slušné vyváženie bielej aj ostrosť. Horšie je to s vykreslením detailov, ktoré často splývajú. Tak, ako pri väčšine smartfónov, tak aj pri tejto kamere znamená postupné znižovanie svetla aj postupné zhoršovanie kvality videozáznamov. Páči sa nám však malý šum aj počas tmy, ktorý je v porovnaní so smartfónmi rozhodne lepší.

lamax-action-x8-electra-16 lamax-action-x8-electra-17

Kamera si dobre poradila aj s rýchlymi prechodmi medzi svetlom a tmou. Problémy sme však zaznamenali pri videách priamo voči slnku, čo je však problém aj drahých smartfónov. Zatiaľ čo záznam videa hodnotíme veľmi dobre najmä vzhľadom k cene, kvalita zvuku je nedostatočná. Hlasitosť bez puzdra je slabá, avšak s nasadeným puzdrom už takmer nič nepočuť. Tento problém so zvukom je však problém azda každej outdoorovej kamery.

lamax-action-x8-electra-18 lamax-action-x8-electra-19

Zaujímavosťou je tiež možnosť zaznamenávať videá a fotografie vzdialene. Na tieto účely je k dispozícii aplikácia pre Android, diaľkové ovládanie a sťahovanie záznamov cez Wi-Fi. Používateľ však musí použiť Wi-Fi sieť z kamery a zariadenia spárovať. Prostredie aplikácie je jednoduché, nemá však veľa možností k dispozícii a možno tu meniť nastavenia, prehliadať si aktuálny záber, či pozerať predchádzajúce záznamy.

lamax-action-x8-electra-20

Za danú cenu ponúkne outdoorová kamera Lamax Action X8 Electra veľmi zaujímavé funkcie, spracovanie a množstvo vylepšení na čele s Wi-Fi pripojením, LCD displejom a 4K rozlíšením alebo Full HD pri 60fps. Kvalita výsledného videa nás však príliš neprekvapila, podobné výsledky sme očakávali. Sklamaním sú však fotografie a ich kvalita, ktoré je dosť nízka. Ak však vezmeme do úvahy danú cenu, kamera ponúkne dobrý pomer medzi funkciami a cenou, ktorá je stanovená na 139 eur.Parametre a špecifikácie:

Displej: 1,5“ TFT LCD
Rozhranie: 1× microUSB 1× microHDMI, 1× microSD slot
Napájanie: 2× Li-Ion batéria 900 mAh
Rozmery: 59×41×24 mm / 72×70×39 mm (bez/s puzdrom)
Hmotnosť: 63 gramov / 118 gramov (bez/s puzdrom)
Formát súborov: 
MOV, H.264 (pre video), JPEG (pre fotografie)
Pamäťové médiá: microSD, max. 32 GB
Typ snímača: CMOS
Zameranie: outdoorové

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Veľmi dobré spracovanie
+ Bohaté príslušenstvo
+ Prijateľná cena/kvalita
+ Kvalita videozáznamu
+ Odolnosť voči vode
+ Dve 900 mAh batérie
+ Full HD záznam pri 60 fps
+ Prítomný LCD displej

Mínusy
– Maximálne len 32GB microSD
– Striktne dané maximálne limity
– Absencia samostatnej nabíjačky
– Zlá kvalita fotografií aj zvuku

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu LAMAX ACTION X8 Electra poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Lamax

2 komentárov

  1. Pěkná recenze 🙂 děkuji za ní, dlouho jsem se rozhodoval jestli tuto kameru koupit, ale teď díky vám mám jasno 🙂 beru jí.

Comments are closed.