Domov Novinky Qualcomm s výrobcami začali pracovať na Wi-Fi 7

Qualcomm s výrobcami začali pracovať na Wi-Fi 7

Zdielať

Nový štandard Wi-Fi 7 je na ceste k realite, pracuje na ňom spoločnosť Qualcomm spolu s ďalšími partnermi (výrobcami).

Technologický pokrok sa nedá zastaviť a zariadenia sa neustále zrýchľujú. Prednedávnom sme sa konečne dočkali nového štandardu Wi-Fi 6 (802.11ax) a prvým mobilným čipom, ktorý ho podporoval, bol minuloročný Qualcomm Snapdragon 685. Podpora novej technológie bolo veľmi rýchle a do konca roka boli k dispozícii prvé modely s podporou Wi-Fi 6E (medzistupeň a o niečo vylepšená Wi-Fi 6 o 6 GHz pásmo, pozn.red.). Spoločnosti však nezaspali na vavrínoch a začínajú sa objavovať informácie o tom, že veľké firmy v tomto odvetví už začali pracovať na čipoch pre Wi-Fi 7.

Podľa správy DigiTimes veľká trojka Qualcomm, MediaTek a Broadcom už aktívne pracuje na vývoji čipov Wi-Fi 7 a podľa triezveho odhadu by mali byť pripravené na nasadenie približne za 2 až 3 roky. Oficiálne označenie bude tentoraz 802.11be, ale vo všeobecnosti sa Wi-Fi 7 bude rovnako ako v predchádzajúcej generácii používať takmer všade (aj pri Wi-Fi 6 zvolili marketingoví pracovníci označenie pre jednoduchšie zapätanie si a jednoduchšie používanie pre bežných zákazníkov, pozn.red.). Podľa všetkého sa máme na čo tešiť, pretože pravdepodobne dôjde k obrovskému nárastu teoretických rýchlostí. Zo súčasného maxima 9,6 Gbps pre Wi-Fi 6 by sme sa mali dostať na neuveriteľných 30 Gbps. To sú riadne vysoké čísla.

Dosiahneme to vďaka množstvu nových a vylepšených technológií a inovácií, ako je napríklad až 8 dátových tokov (v porovnaní so 4 v súčasnej generácii) alebo CMU-MIMO. Prvýkrát po dlhom čase bude k dispozícii tretia vysielacia frekvencia a k pásmu 2,4 GHz a 5 GHz pribudne pásmo 6 GHz (pri Wi-Fi 6E). Všetky by mali fungovať spoločne a šírka jedného kanála sa rozšíri zo 160 MHz na 320 MHz (Wi-Fi 7). Nesmieme zabudnúť ani na novú metódu modulácie signálu 4096QAM.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno