Domov Novinky Qualcomm je v spore s ARM kvôli čipom

Qualcomm je v spore s ARM kvôli čipom

Zdielať

Qualcomm dostal 60 dní na ukončenie výroby čipov.

ARM licencuje svoju architektúru mnohým výrobcom, vrátane zvučných mien ako Apple, Samsung, MediaTek, Qualcomm a iní. A práve s posledným menovaným je v spore. V roku 2021 totiž výrobca čipov odkúpil firmu Nuvia za 1,4 miliardy dolárov, ktorá vyvíjala vysokovýkonné ARM čipy pre servery. Akvizícia bola trochu neistá, pretože zakladateľ Nuvia bol návrhárom čipov pre Apple a mal dohodu, že spoločnosť nebude vyrábať čipy, ktoré by konkurovali produktom Apple.

Bol tu však problém. Nuvia mala od spoločnosti ARM licenciu na používanie architektúry a pôvodných návrhov, ktorá podľa ARM nebola prenosná. Qualcomm tvrdil niečo iné a integroval prácu Nuvia do svojich vlastných čipov bez toho, aby opätovne rokoval o novej zmluve. Nastala tak situácia, kde ARM tvrdí, že Qualcomm nemal zákonné právo používať nápady, za ktoré zaplatil, pretože boli založené na nápadoch inej firmy.

Spoločnosť stojacou za architektúrou ARM to nahnevalo, a vyjadrila sa, že Qualcomm má 60 dní na to, aby prestal vyrábať svoje čipy. Dotknutý výrobca sa vyjadril, že „zo strany ARM ide o ďalšie nepodložené hrozby, ktorých cieľom je zastrašiť dlhoročného partnera, zasahovať do našich výkonnostne špičkových procesorov a zvyšovať licenčné poplatky bez ohľadu na široké práva vyplývajúce z našej licencie na architektúru.“

Vo svojom vyjadrení ďalej dodáva, že „vzhľadom na blížiaci sa súdny proces v decembri sa zúfalý trik ARM javí ako pokus o narušenie súdneho procesu a jej žiadosť o ukončenie zmluvy je úplne neopodstatnená. Sme presvedčení, že práva Qualcommu vyplývajúce z jej dohody s ARM budú potvrdené. Protisúťažné správanie ARM nebude tolerované.“

A vyjadrenie ARM? „Po opakovanom podstatnom porušení licenčnej zmluvy s ARM zo strany Qualcommu jej nezostáva nič iné, ako podniknúť formálne kroky vyžadujúce od Qualcommu nápravu porušenia, inak bude čeliť vypovedaniu zmluvy. Je to nevyhnutné na ochranu jedinečného ekosystému, ktorý ARM a jej vysoko cenení partneri vybudovali za viac ako 30 rokov. ARM je plne pripravená na decembrový súdny proces a je presvedčená, že súd rozhodne v prospech ARM.“

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že by to mohol byť koniec Qualcommu, je to veľmi nepravdepodobné. Výrobca je závislý od ARM, ale tá ju považuje len za ďalšieho zákazníka. Ak Qualcomm prestane za 61 dní vyrábať čipy pre telefóny, tablety, notebooky, routery a všetky ostatné zariadenia, ktoré vyrába, ARM má stále veľa ďalších zákazníkov.

ARM by určite pocítila finančnú stratu a je možné, že by Qualcomm zažalovala o vrátenie peňazí zaplatených za zvyšok akejkoľvek zmluvy, ale Apple, NVIDIA, Samsung, MediaTek a množstvo ďalších spoločností by pokračovali v práci a naďalej by platili ARM. Qualcomm potrebuje ARM, a ARM nepotrebuje Qualcomm. Spolupráca oboch spoločností je lukratívna pre obe strany, ale ak sa partnerstvo skončí, ARM prežije.

Qualcomm urobí všetko pre to, aby pokračoval vo výrobe čipov. Možno mala spoločnosť vyhovieť želaniam ARM skôr, ale firme nie sú cudzie súdne spory a správanie sa ako despota, keď ide o odvetvie výroby čipov. Je to taktika, ktorá v minulosti fungovala, a stratégia, ktorú bude používať dovtedy, kým neprestane fungovať. Qualcomm vyrába výborné produkty, ale jeho obchodné praktiky už také výborné nie sú.

Ak by Qualcomm vypadol zo sveta čipov, ovplyvnilo by to aj ďalšie spoločnosti. Niektoré z nich, ako napríklad Apple a ďalší výrobcovia čipov, by z toho mali prospech, pretože by získali viac času na výrobu vlastných čipov alebo by získali nových zákazníkov. Iní, ako napríklad výrobcovia telefónov alebo firmy vyrábajúce zariadenia internetu vecí, by utrpeli, pretože navrhli produkty pre komponent, ktorý už nie je k dispozícii.

Prechod na alternatívu je nákladný a náročný. Dokonca samotný Apple využíva čipy Qualcomm pre 5G (a inú) konektivitu. Utrpeli by aj spotrebitelia. Stačí si predstaviť, že by sa Samsung Galaxy S25 uviedol na trh s extrémne obmedzenou dostupnosťou, pretože na výrobu 100 miliónov nových telefónov jednoducho nie je k dispozícii dostatok vlastných čipov výrobcu.

Ostatné spoločnosti, ktoré tiež nevyrábajú vlastné čipy, by na tom boli ešte horšie a museli by sa snažiť začleniť do svojho nového telefónu iný produkt. Vyradenie Qualcommu z hry by bolo devastačné pre zákazníkov, a zrejme by prinútilo ostatných zákazníkov ARM prejsť na open-source architektúru RISC-V (oboje sú založené na RISC – Reduced Instruction Set Computing), čím by ARM utrpela. S najväčšou pravdepodobnosťou tak dôjde k dohode medzi oboma dotknutými spoločnosťami.

Zdroj