Domov Novinky Pripomeňme si svetový deň zálohovania údajov

Pripomeňme si svetový deň zálohovania údajov

Zdielať

Každý deň sa stratí alebo ukradne v Európe viac 163-tisíc mobilných telefónov.

Posledný marcový deň si pripomíname ako Svetový deň zálohovania údajov. Každú minútu sa stratí alebo ukradne v Európe 113 telefónov. Podľa odborných odhadov je 30% všetkých počítačov infikovaných škodlivým softvérom, čo v prípade kolapsu alebo kybernetického útoku znamená stratu údajov. Podľa aktuálnych štatistík 21% ľudí nikdy nevykonalo zálohovanie zo svojich súkromných zariadení a zálohy nemá ani 22% organizácií v Európe. Časť organizácii však priznáva, že aj v prípade zálohovania tak nerobia denne.

Svetový deň zálohovania nám preto pripomína význam a hodnotu toho, aby si organizácie aj ľudia chránili digitálne údaje. Najčastejšie používaným opatrením na zabezpečenie integrity, dostupnosti a dôvernosti údajov a IT systémov podnikov bolo silné overovanie heslom (82% podnikov v EÚ), nasledovalo zálohovanie údajov na oddelené miesto alebo do cloudu (78%) a kontrola prístupu do siete (65%). Najmenej rozšíreným opatrením bola identifikácia a autentifikácia používateľov biometrickými metódami (13%).

Tu je šesť tipov Agentúry Európskej únie pre Kybernetickú bezpečnosť ENISA, aby sme si Svetový deň zálohovania údajov pripomenuli aj prakticky:

1. Naplánujte pravidelné zálohovanie
Dbajte na pravidelné zálohovanie dôležitých údajov, napríklad raz za týždeň alebo raz za mesiac, v závislosti od objemu generovaných údajov. Môžete si nastaviť automatické zálohovanie alebo pripomenutia, aby ste na to nezabudli.

2. Používajte viacero metód zálohovania
Spoliehanie sa na jednu metódu zálohovania nestačí. Používajte viacero metód zálohovania, napríklad externé pevné disky, cloudové úložiská alebo aj fyzické zálohy na diskoch DVD alebo flash diskoch. Takto budete mať v prípade zlyhania jednej metódy stále k dispozícii zálohu.

3. Overujte svoje zálohy
Je nevyhnutné overiť, či sú vaše zálohy úspešné a či je možné údaje obnoviť. Pravidelne testujte svoje zálohy, aby ste sa uistili, že sú aktuálne a dostupné.

4. Šifrujte svoje zálohy
Zabezpečte záložné súbory tak, že ich zašifrujete. Šifrovanie zabezpečí, že k zálohovaným údajom budú mať prístup len oprávnení pracovníci.

5. Zabezpečte umiestnenie záloh
Uistite sa, že je vaše záložné miesto zabezpečené pred krádežou, požiarom alebo iným fyzickým poškodením. Zvážte uloženie záloh na bezpečnom mieste mimo lokality.

6. Vzdelávajte sa
Informujte sa o najnovších technológiách zálohovania a osvedčených postupoch, aby ste zabezpečili, že vaša stratégia zálohovania je aktuálna a účinná. Na internete je k dispozícii mnoho zdrojov, ktoré vám pomôžu dozvedieť sa o stratégiách zálohovania, preto ich využite.

Dodržiavaním týchto tipov môžete zabezpečiť, že vaše digitálne údaje budú v bezpečí aj v prípade neočakávaných udalostí alebo katastrof.