Domov Novinky Prieskum: Vieme, čo Slováci najčastejšie sledujú v televízii

Prieskum: Vieme, čo Slováci najčastejšie sledujú v televízii

Zdielať

Spoločnosť SES S.A. v spolupráci s NMS Market Research realizovala na Slovensku prieskum zameraný na skúmanie návykov pri sledovaní televízie. Prieskum si zobral pod drobnohľad Slovákov a ich obľúbené programy, záujem o vysielanie vo vysokom rozlíšení, či učenie sa cudzích jazykov. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 538 Slovákov vo veku od 18 – 64 rokov.

Televizia

Spomedzi Slovákov, ktorí majú v domácnosti televíziu, ju každý deň sleduje 70%, pričom len 9% ju pozerá menej než raz do týždňa. V oblasti HD príjmu 44% respondentov prijíma do 5 HD programov v rámci predplateného balíka TV služieb, 27% prijíma do 10 HD programov a 16% má k dispozícii viac ako 15 HD programov. Slováci nezaprú svoje nadšenie pre šport ani pri sledovaní televízie.

Graf 1 Pomaha sledovanie TV programov pri uceni sa jazyka

Najradšej pozerajú hokej (48%), futbal (24%) a cyklistiku (8%). Športové prenosy by najradšej sledovali bezplatne. Viac ako dve tretiny (68%) respondentov uviedlo, že je pre nich dôležitý príjem a sledovanie športových podujatí vo vysokom rozlíšení, čiže v HD. Ak je reč o spôsobe príjmu televízneho signálu, na Slovensku je jednotkou satelitný príjem. Cez satelit sleduje televíziu až 42% Slovákov, druhým v poradí je káblový príjem s 25%, nasleduje IPTV (20%) a terestriálna anténa (11%).

Graf 2 Ako casto Slovaci pozeraju TV

Zaujímavý je aj finančný pohľad na platenú televíziu – len 9% opýtaných by bolo ochotných platiť mesačne za TV balíčky viac ako 10 eur a vyše tretina (36%) by bola ochotná platiť do 5 eur mesačne. Prieskum potvrdil, že mnoho Slovákov sleduje zahraničné TV stanice aj kvôli učeniu sa cudzieho jazyka, pričom 85% respondentov tvrdí, že pozeranie zahraničných programov v televízii pomáha zlepšovať jazykové znalosti.

Graf 3 Hlavny sposob TV prijmu v SK domacnostiach

Rebríčku jazykov, ktoré by Slováci chceli ovládať jasne kraľuje angličtina. V tomto duchu sa vyjadrili dve tretiny (60 %) respondentov, pričom zhruba jedna pätina (22%) anglický jazyk aj študuje. Druhým najpopulárnejším jazykom je nemčina, ktorú nasledujú francúzština a ruština. Cez satelit je možné bezplatne prijímať tzv. free-to-air programy v rôznych jazykoch. Z dvoch hlavných európskych orbitálnych pozícii spoločnosti SES, cez satelity ASTRA na 19,2° a 23,5° východne, je divákom na Slovensku dostupných stoviek staníc rôzneho zamerania.

Zdroj: TS