Domov Novinky Prichádza nový 64-bitový Qualcomm Snapdragon 410

Prichádza nový 64-bitový Qualcomm Snapdragon 410

Zdielať

qualcomm-snapdragonVedeli sme, že je to len otázka času, než Qualcomm príde s vlastným, 64-bitovým čipsetom. Snapdragon 410 je vyrobený 28 nm technológiou, ktorá sa zdá byť zameraná viac na nižšiu triedu zariadení a rozvíjajúce sa trhy. Oznámila to dnes spoločnosť Qualcomm.

Očakáva sa, že vzorka bude zaslaná výrobcom v prvej polovici roka 2014, s tým, že sa dostanú reálne do spotrebiteľských zariadení v priebehu druhého polroka. Čip je nabitý množstvom extra podporou funkcií. Prvý na zozname je LTE, o ktorej Qualcomm hovorí, že chce, aby vlastnosti boli na všetkých úrovniach produktov. Jedná sa najmä pripojenie ďalšej generácie, ktorá prichádza s multimódom a podporou viacpásmového zabezpečenia, čiže mnoho zariadení nesúce čip bude pracovať na LTE po celom svete.

Okrem toho bude Snapdragon 410 vybavený grafikou Adreno 306 a bude ponúkať podporu pre dual a triple SIM zariadenia, s prehrávaním 1080p videa, a to až do 13 MPx fotoaparátov, GPS/GLONASS, Wi-Fi, NFC a Bluetooth. Bude tiež kompatibilný s operačným systémom Android, Windows Phone a Firefox OS. Je zameraný na „veľkoobjemové“ zariadenia na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré sa predávajú za menej ako 150 dolárov.

Samozrejme, aj keď ide o nižšiu triedu, nejde o prvý 64-bitový čipset na trhu. Prvenstvo si „vybojoval“ Apple A7, ktorý nájdeme v smartfóne iPhone 5S, ale aj v tabletoch iPad mini Retina a iPad Air. Vzhľadom na rastúcu popularitu očakávame, že nebude dlho trvať, než prídu i ďalšie spoločnosti na trh so svojimi 64-bitovými procesormi. Čakať však zrejme môžete aj ďalšie kúsky priamo od spoločnosti Qualcomm, ktoré budú mieriť vyššie a nezostanú len v nižšej triede. To, kam sa vývoj uberie budeme postupne sledovať. Najbližšia možnosť je napríklad na výstavách CES, ktorá sa koná v januári v Las Vegas alebo MWC, ktorá sa koná vo februári v Barcelone. Tieto udalosti nie sú až tak ďaleko a my sa už teraz tešíme, čo svet 64-bitových technológii ukáže.

Zdroj: Engadget