Domov Novinky Prekonajú Trnavčania doterajší rekord v úspornej jazde?

Prekonajú Trnavčania doterajší rekord v úspornej jazde?

Zdielať

Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave mieria na svoje ďalšie vystúpenie na medzinárodných pretekoch Shell Eco-marathon Europe 2019 do Londýna. Tento rok budú bojovať s novým motorom a ďalšími úpravami na vozidle.

Ich doterajší rekord je 158 kilometrov/1 kWh. Na pretekoch sa predstavia od 1. do 5. júla 2019. Trnavský tím je jediný z troch slovenských, ktorý v pretekoch využíva vozidlo na elektrický pohon. V tomto roku sa súťaže zúčastnia štvrtýkrát a pripravujú sa svedomito. Oproti minuloročným pretekom budú bojovať s novým motorom, ktorý má výkon 500W a je vpletený do kolesa. Novinkou sú aj pridané blatníky na kolesách, vďaka ktorým by malo vozidlo dosiahnuť menší aerodynamický odpor, čo môže znížiť čas, za ktorý elektromobil prejde jedno kolo na súťažnej trati.

Počas roka tím pracoval aj na novom brzdnom systéme. Okrem trnavských stredoškolákov budú Slovensko na pretekoch reprezentovať aj ďalšie dva tímy. Oba sú vysokoškolské – jeden tvoria študenti zo Strojníckej fakulty STU a druhý tím má zastúpenie v podobe Strojníckej fakulty TUKE. Na rozdiel od Trnavčanov pretekajú Košičania aj Bratislavčania s vozidlami na benzínový pohon. Cieľom pretekov Shell Eco-marathon Europe 2019 je skonštruovať také vozidlo, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva či jednu kilowatt hodinu elektrickej energie.

Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future Live, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie. Študentom technických škôl a univerzít umožňujú predstaviť svoje vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mobility v mestách. Minuloročný rekord súťaže stanovil francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, ktorému sa podarilo prejsť 2324 km na liter paliva. Ten istý tím drží aj celkový doterajší rekord súťaže – 3771 km na liter paliva.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno