Domov Novinky Predstavujeme Intel 12. generácie pre notebooky

Predstavujeme Intel 12. generácie pre notebooky

Zdielať

Uvedenie procesorov Intel HX 12. generácie Alder Lake s až 16 jadrami pre prémiové herné notebooky a pracovné stanice sú tu.

Spoločnosť predstavila nové modely 55W procesorov vo svojom portfóliu pre notebooky 12. generácie „Alder Lake“. Sedem nových modelov procesorov, známych ako séria HX, sú v podstate procesory Alder Lake z desktopu prebalené tak, aby sa zmestili do notebookov. Nominálne TDP 55W sa môže s vhodným systémom chladenia zvýšiť až na 157W. Tieto procesory, ktoré boli dnes oznámené na technologickej konferencii Intel Vision, budú určené pre novú triedu špičkových herných notebookov a pracovných staníc. S 16 jadrami, rozhraním PCIe 5.0, podporou pretaktovania a vysokorýchlostným pripojením nie sú  určené pre segment tenkých a ľahkých počítačov. Najvyšší model Core i9-12950HX má osem výkonných jadier s technológiou Hyper-Threading a osem jadier na zvýšenie efektivity, čo predstavuje celkovo 24 vlákien. Jadrá P môžu dosiahnuť frekvenciu Turbo Boost 5 GHz. K dispozícii je 30MB celkovej vyrovnávacej pamäte.

Tento model podporuje správu Intel vPro, ale inak je identický s Core i9-12900HX, ktorý sa skôr objaví v spotrebiteľských alebo herných notebookoch. K dispozícii sú aj tri modely Core i7 a dva modely Core i5. V porovnaní so sériou Alder Lake H získa používateľ viac jadier a vyšší limit TDP, ale niektoré modely majú o niečo nižšie takty a sú vybavené menej výkonnými integrovanými GPU. Podporované sú pamäte DDR5 a DDR4 s voliteľnou korekciou chýb a prepínaním profilov XMP, ale nie ekvivalentné štandardy nízkej spotreby. Pri sérii HX je podporované pretaktovanie pamäte a jadra s nezávislým ovládaním pre jadrá P a E. Spoločnosť uvádza výkon, ktorý prekonáva súčasný špičkový série Ryzen 6000 od AMD a SoC M1 Max od Apple, najmä v profesionálnej a mediálnej záťaži pri kódovaní. V tomto porovnaní (s M1 Max čipmi ide ale o absolútne nerelevatné porovnanie, nakoľko tu spoločnosť pri porovnaní neporovnáva porovnateľné vzhľadom k TDP, pozn. red.).

Funkcia Intel Thread Director je integrovaná so systémom Windows 11 a pomáha priradiť pracovné zaťaženie najvhodnejšiemu dostupnému jadru alebo vláknu. Výrobcovia OEM notebookov môžu využiť 16 liniek PCIe 5.0 na prepojenie s diskrétnym GPU, zatiaľ čo ďalšie linky PCIe 4.0 možno využiť až so štyrmi diskami SSD NVMe. K dispozícii je aj Wi-Fi 6E a voliteľný Thunderbolt. Výrobcovia notebookov vrátane spoločností Lenovo, HP, Dell, ASUS, MSI a Gigabyte sú medzi prvými, ktorí oznámili modely notebookov založené na týchto nových procesoroch. Mohli by sa objaviť aj v kompaktných stolových počítačoch alebo počítačoch typu all-in-one, ako je napríklad rad NUC od spoločnosti Intel.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno