Možno ste už počuli o spoločnosti ViperSoftX.
Áno, je to ten istý malvér, ktorý už hodnú chvíľu útočí na kryptografické peňaženky, ktorý sa postupom času zmenil. Už sa nezameriava len na kryptografické peňaženky, namiesto toho presúva svoje zameranie na správcov hesiel. Podľa nedávnej správy sa zameriava najmä na 1Password a KeePass. Tieto dva patria medzi najlepších správcov hesiel – a to tiež znamená, že majú množstvo používateľov. To je pravdepodobne dôvod, prečo sa malvér v súčasnosti zameriava predovšetkým na tieto dva.
ViperSoftX už nie je taký, aký bol kedysi, oveľa lepšie sa skrýva pred antivírusovými nástrojmi. Takže bez ohľadu na to, aký dobrý je používateľov antivírusový program, správcovia hesiel sú vystavení vysokému riziku. Predtým dokázal malvér nainštalovať škodlivé rozšírenie prehliadača Google Chrome. Podľa výskumníkov Trend Micro však tento škodlivý softvér teraz dokáže infikovať prehliadače Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge a Brave. V počiatočnom štádiu sa zistilo, že kradne iba kryptomeny. Robil to prostredníctvom trójskeho koňa so vzdialeným prístupom založeným na JavaScripte. A nemal na to, aby išiel po správcoch hesiel.
V roku 2022 však Avast oznámil, že sa prepracoval a stal sa oveľa výkonnejším ako predtým. Firma tvrdí, že v priebehu roka 2022 zastavila približne 100-tisíc útokov tohto malvéru na svojich zákazníkov. A väčšina obetí, na ktoré sa zameriaval, bola v Taliansku, USA, Indii a Brazílii. V súčasnej fáze rozšíril svoj dosah. Trend Micro zistila významné aktivity v Japonsku, Austrálii, Francúzsku, Malajzii a na Taiwane. A nie je to tak, že by boli napadnutí len správcovia hesiel a podniky. Ide aj po spotrebiteľoch. Analytici zistili, že sa často skrýva v aktivátoroch a softvérových crackoch. Ak teda nechcete prísť o svoje údaje uložené v správcoch hesiel, mali by ste sťahovať a inštalovať len legálne aplikácie a softvér.
Zdroj